كمك به صادرات در بزرگترین سایت هسته ای پرتودهی گاما در كشور

كمك به صادرات در بزرگترین سایت هسته ای پرتودهی گاما در كشور

بزرگترین سایت هسته ای پرتودهی گاما در منطقه ویژه اقتصادی استان چهارمحال و بختیاری بعنوان یك طرح كلان ملی فناوری افتتاح شد. این طرح به تامین امنیت غذا، اقدامات درمانی و ذخایر راهبردی و مورد نیاز كشور می انجامد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، یکی از شرکت های دانش بنیان در سال ۹۰ موفق به تاسیس و راه اندازی بزرگترین سایت هسته ای پرتودهی گاما در منطقه سیستان و بلوچستان شد. این سایت ها از اساسی ترین زیرساخت ها در تحقق بند ۷ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برای تامین امنیت غذا و درمان و ایجاد ذخایر راهبردی با افزایش کمی و کیفی تولید به حساب می آیند.
سیدرضا رفیعی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در این زمینه اظهار داشت: ما با عقد قراردادی با شرکت های هندوستانی، روسی و مجارستانی و با همت کارشناسان و متخصصان خود، توانستیم بعنوان یکی از دارندگان دانش فنی طراحی، ساخت و بهره برداری از سامانه های پرتودهی گاما در بخش خصوصی کشور فعالیت خودرا ادامه دهیم.
وی افزود: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا، سازمان غذا و داروی آمریکا، آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان بهداشت جهانی بر استفاده از مواد غذایی پرتودیده تاکید دارند و قوانین مختلفی برای جلوگیری از واردات محصولات آغشته به سموم شیمیایی چون متیل بروماید و اتیلن اکساید وضع کرده اند.
این فعال دانش بنیانی همین طور اظهار داشت: این قوانین سخت گیرانه سبب شده که صادرات محصولات باغی، کشاورزی، غذایی و پزشکی کشور با مشکل مواجه شود. بنا بر این وجود این سایت کمک بزرگی به صادرکنندگان است تا محصولات خودرا به صورت استانداردشده به دیگر کشورها ارسال نمایند.
برمبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، محصولات و خدمات این شرکت در کاهش واردات و جلوگیری از ارزبری هم موثر است. مثلا افزایش ماندگاری محصولاتی مانند پیاز و سپس فرآوری تولید پودر پیاز به بالا رفتن تولید این محصول راهبردی و عدم واردات آن به کشور منجر گردیده است.1399/04/24
13:58:22
5.0 / 5
2237
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
تولیدو