در گزارش تولیدو عنوان شد:

جزئیات پیشنهاد تازه برای ساماندهی ماینرها

جزئیات پیشنهاد تازه برای ساماندهی ماینرها

به گزارش تولیدو دارندگان ماینر بر مبنای تصمیم جدید دولت مكلف می شوند ظرف ۳۰ روز از زمان اعلام وزارت صنعت، نسبت به ثبت مشخصات هویتی خود به همراه تعداد و نوع دستگاههایی كه در مالكیت آنها است، اقدام نمایند.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، بیشتر از یک سال قبل بود که هیأت دولت با صدور مصوبه ای، به صنعت استخراج رمزارز به شکلی رسمیت بخشید و یک گام رو به جلو برای این صنعت نوپا در کشور برداشت؛ اما همچنان پس از گذشت یک سال، نکات مجهول، گنگ و گاهی اشتباه در راه سیاستگذاری برای این صنعت به چشم می خورد.
در این میان، یکی از مهمترین نکات مغفول در مصوبه، تعیین تکلیف فعالان این بخش پیش از مصوبه و دستگاه های ایشان است. کسانی که پیش از تصویب مصوبه با صرف هزینه شخصی و ریسک پذیری وظیفه اثبات کارآیی این صنعت را بر عهده داشته و بانی مصوبه هیئت محترم وزیران شدند؛ در صورتی که بعد از تصویب مصوبه و با عنایت به نقصها موجود در آن، حالا اعتقاد دارند که مورد بی مهری قرار گرفته و حتی با اتهاماتی از جانب سازمانهای مختلف مواجهند که کار را تا مصادره اموال آنها هم کشیده است.
محمدرضا شرفی، رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاکچین ایران در گفتگو با خبرنگار مهر از اصلاح مصوبه دولت برای استخراج رمزارز اطلاع داد و اظهار داشت: بعد از گذشت یکسال و با پیگیری های صورت گرفته توسط تمامی فعالان این صنعت و انجمن بلاکچین ایران و با مساعدت و همکاری مرکز پژوهش ها و هم معاونت حقوقی ریاست جمهوری، اصلاحیه مصوبه تهیه و مسیر قانونی خویش را به جهت تصویب در هیأت وزیران طی کرده تا شاید در هفته پیش رو، با تصویب آن مشکلات تعدادی از پیشگامان نوآوری صنعت کشور حل شود.
وی اضافه کرد: تصویب این مصوبه که اساسا موجبات شفافیت فعالیت بخش خصوصی و بهره گیری از سرمایه ها و امکانات موجود جهت اجرای قسمتی از ابلاغیه اقتصاد مقاومتی خواهد شد، نیازمند حمایت همه جانبه تمامی مسؤلان، مدیران و دلسوزان اقتصاد کشور است؛ این در شرایطی است که این مصوبه در دو جلسه کمیته تخصصی کمیسیون اقتصاد و جلسه کمیسیون فرعی و جلسه کمیسیون اصلی مورد بررسی و تصویب واقع شده تا در گام نهایی و روز یکشنبه، از جانب رئیس جمهور، گره از کار بسیاری نخبگان اقتصادی و علمی کشور باز کند.
خبرگزاری مهر، متن مصوبه پیشنهادی را منتشر کرد:
پیرو مصوبه هیئت وزیران مورخ ۰۶/‏۰۵/‏۱۳۹۸‬ و در جهت تعیین تکلیف وضعیت دستگاه های استخراج رمزارز (ماینر) موجود در کشور، هیئت وزیران در جلسه … به پیشنهاد شماره… مورخ… معاونت حقوقی رئیس جمهور و پیشنهاد شماره… مورخ... مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری وبه استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:
1- کلیه دارندگان دستگاه های استخراج رمز ارز (ماینر) مکلف هستند حداکثر ظرف ۳۰ روز از زمان اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به ثبت مشخصات هویتی خود به همراه تعداد و نوع دستگاه هایی که در مالکیت آنها است، در سامانه ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می نماید مطابق فرم موجود در این سامانه اقدام نموده، حسب مورد از راه درگاه پرداخت اینترنتی تعبیه شده در همین سامانه نسبت به پرداخت کلیه حقوق و عوارض دولتی اقدام نمایند.
2- در صورتیکه دارندگان دستگاه های استخراج رمز ارز (ماینر) ظرف مهلت مقرر در این مصوبه نسبت به اعلام و ثبت دستگاه ها و پرداخت حقوق و عوارض دولتی در رابطه با آن اقدام نمایند، سازمان تعزیرات پرونده های موجود را مبتنی بر دستور العمل ذیل این مصوبه تعیین تکلیف خواهد نمود.
3- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است ظرف مدت یک ماه از تاریخ عملیاتی شدن سامانه بند (۱) این مصوبه، لیست مراکز دارای جواز تأسیس در این صنعت را اعلام نماید. دارندگان دستگاه ها مکلفند از تاریخ اعلام لیست مذکور، ظرف مدت یک ماه تمام دستگاه های خویش را به مراکز یاد شده تحویل نمایند یا نسبت به دریافت مجوز فعالیت اقدام نمایند. مراکز تحویل گیرنده مکلفند رسید تحویل را در سامانه مذکور بارگذاری نمایند. نگهداری از دستگاه ها در مراکز فاقد مجوز ممنوع می باشد
4- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است دستورالعمل نحوه اعطای مجوز فعالیت و درگاه آنرا ظرف حداکثر یک ماه از تاریخ این مصوبه در درگاه ملی مجوزهای کشور سامانه G۴b بارگذاری نماید.
5- ترتیبات اجرایی این مصوبه همچون تطبیق مشخصات دستگاه های اظهار شده با مشخصات دستگاه های تحویل داده شده و همینطور تطبیق آنها با استانداردهای ابلاغی، منوط به دستورالعملی خواهد بود که با پیشنهاد دبیرخانه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همکاری دستگاه های اجرایی ذیربط حداکثر ظرف مدت یک ماه به تصویب ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز می رسد.


منبع:

1399/04/01
14:54:29
5.0 / 5
2389
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
تولیدو