شافعی در صحن علنی مجلس:

موانع كسب و كار باید برطرف شود

موانع كسب و كار باید برطرف شود

به گزارش تولیدو رئیس اتاق بازرگانی اظهار داشت: فضای كسب و كار موانعی دارد كه این موانع باید مرتفع شود و یكی از ضروریات فعلی آن است كه استراتژی توسعه صنعتی تدوین شود.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، غلامحسین شافعی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت اقتصادی کشور، اظهار داشت: طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس، ضریب جینی از سال ۹۲ روند صعودی داشته و نشان دهنده افزایش شتابنده نابرابری در بعضی از فاکتورهای اقتصادیست.
وی اضافه کرد: با وجود افزایش درآمد خانوارها و بالا رفتن قدرت خرید آنان، طبقه متوسط کشور در حال تجزیه است و این مساله قابل اهمیت است و باید به آن توجه کرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اشاره کرد: البته باید به مسائل اقتصادی کشور این نکات را هم اضافه کرد که قیمت نفت خام ما از ۵۲ دلار در سال ۲۰۱۷ به ۳۹ دلار در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته و مشکلات حاصل از بیماری کرونا هم بر کشور حکمفرما شده است.
شافعی بیان کرد: مجلس در سال ۹۱ اقدام اساسی و پایه ای برای اقتصاد کشور به وجود آورد و قانون تسهیل فضای کسب و کار را به تصویب رساند اما وضعیت فعلی نشان میدهد که ما آمار خوبی دراین زمینه نداریم.
وی با اشاره به موانع کسب و کار از تابستان ۹۷ تا زمستان ۹۸، اظهار داشت: نخستین و مهمترین عامل، غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات مستمر در قیمت مواد اولیه در کارهای اقتصادی و تولیدی است. علاوه بر این، دشواری تامین مالی و بی ثباتی قوانین و مقررات و رویه های اجرایی هم تأثیر زیادی در این مسئله دارد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران متذکر شد: وزیر امور اقتصادی و دارایی قول داده که تا آخر سال پنجره واحد برای گشایش فضای کسب و کار افتتاح شود که امیدواریم با این اقدام شاهد تحولی در حوزه اقتصادی باشیم.
شافعی اظهار داشت: عدم هماهنگی بین سیاست های مالی، پولی، ارزی و تجاری، صدمات زیادی را به اقتصاد کشور وارد کرده و هماهنگی این سیاست ها می تواند نتیجه قابل توجهی را برای اقتصاد کشور به وجود آورد.
وی اظهار داشت: یکی از اشکالات اساسی ما در تولید، عدم تدوین یک استراتژی توسعه صنعتی است که اتاق های سه گانه آماده اند این ماموریت را انجام دهند تا استراتژی توسعه صنعتی را تدوین و ارائه نمایند.


منبع:

1399/03/18
21:51:19
5.0 / 5
2427
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خرید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
تولیدو