تفاهم نامه همكاری قرارگاه خاتم با یكی از مناطق آزاد به امضا رسید

تفاهم نامه همكاری قرارگاه خاتم با یكی از مناطق آزاد به امضا رسید

تولیدو: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و سازمان منطقه آزاد ماكو  قرارداد همكاری درباب توسعه زیرساخت های عمرانی این منطقه آزاد را به امضا رساندند.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان مناطق آزاد ماکو و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با حضور محمدرضا عبدالرحیمی مدیرعامل این سازمان و سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم عصر امروز یکشنبه ۱۱ خرداد در محل شورایعالی مناطق آزاد و با حضور مرتضی بانک، دبیر این شورا برگزار گردید.
بر اساس این تفاهم نامه قرارگاه متعهد به همکاری با این سازمان در جهت توسعه زیرساخت های مناطق آزاد ماکو شده و این دو نهاد با یکدیگر در حوزه های کشاورزی، دامپروری، راه و شهرسازی، لجستیک و حمل و نقل، صنعت و معدن و خدمات گردشگری همکاری خواهند کرد.
در ادامه این مراسم عبدالرحیمی مدیرعامل مناطق آزاد ماکو تصریح کرد: سازمان مناطق آزاد ماکو و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با یکدیگر برای توسعه زیرساخت های عمرانی همکاری می کنند.
وی افزود: برای ساخت هر بخش از مفاد تفاهم نامه از جانب قرارگاه، قرارداد مستقلی به شکل سرمایه گذاری به امضا می رسد ولی این تفاهم نامه همکاری زیرساخت قانونی همکاری مشترک این دو دستگاه را فراهم می آورد.
عبدالرحیمی افزود: هم اکنون قرارگاه خاتم در حال ساخت بزرگراهی در منطقه آزاد ماکو است و همینطور زیرگذر رو به روی فرودگاه منطقه آزاد ماکو است.
مدیرعامل منطقه آزاد ماکو خاطرنشان کرد: قرارگاه خاتم همینطور در توسعه کشاورزی منطقه با هدف توانمندسازی ساکنان مناطق آزاد فعالیت خواهد داشت.
به گفته عبدالرحیمی مبلغ تفاهم نامه همکاری مشترک قرارگاه و منطقه آزاد ماکو ۳۲۰ میلیارد تومان است که ۱۲۰ میلیارد تومان آن در حال اجراست.
در ادامه این نشست مرتضی بانک دبیر شورایعالی مناطق آزاد با اشاره به اینکه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا از ظرفیت عمرانی بالایی برخوردار است، اظهار داشت: بخش های مختلف اقتصادی می توانند از این ظرفیت ها برای اجرای طرح های عمرانی خود بهره مند شوند.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد اضافه کرد: اجرای ۳۱۰ پروژه عمرانی تا آخر ۱۴۰۰ در دستور کار مناطق آزاد مختلف کشور قرار دارد که در خیلی از آنها از توانمندی های قرارگاه خاتم بهره مند می شویم.
وی نحوه سرمایه گذاری قرارگاه در پروژه های مناطق آزاد را به صورت تهاتری با اراضی یا فاینانس عنوان و اظهار نمود: بعضی از پروژه های مهم مناطق آزاد هم اکنون از جانب قرارگاه خاتم در حال اجراست.
به گفته بانک، قرارگاه خاتم اسکله رو-رو (ROW-ROW) در بندر انزلی، راه آهن رشت-انزلی بندر کاسپین و فرودگاه منطقه آزاد چابهار را می سازد.
سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا هم در این جلسه با اشاره به همکاریهای این قرارگاه با سازمان های مناطق آزاد اضافه کرد: این قرارگاه با سایر دستگاه ها همچون وزارت راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی هم در حال همکاری است.
وی اضافه کرد: سال جاری دو آزادراه قرارگاه خاتم الانبیا آنها را می سازد به وزارت راه و شهرسازی تحویل داده می شود.
سردار محمد تصریح کرد: وزارت نفت همکاری در مورد ساخت پالایشگاه داریم که همچون آنها ساخت پالایشگاه آناهیتا و فاز بعدی ساخت پالایشگاه خلیج فارس است که با سرمایه گذاری مستقیم قرارگاه راه اندازی می شود.
وی درباره همکاری این قرارگاه با وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: مهمترین نحوه همکاری ما با وزارت جهاد کشاورزی احیای اراضی کشاورزی و تحویل آنها به تعاونی های محلی است
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا به همکاری این قرارگاه با وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره نمود و اظهار داشت: مبحث اکتشاف و استخراج معادن هم در دستور کار قرارگاه خاتم قرار دارد و بعد از بهره برداری از آنها به بخش خصوصی واگذار می نماییم بعنوان نمونه در جنوب سیستان و بلوچستان در حال اکتشاف معادن هستیم.


منبع:

1399/03/12
12:36:21
5.0 / 5
2431
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
تولیدو