سرپرست وزارت صنعت خبر داد:

ایجاد صندوق پشتیبانی از ساخت داخل

ایجاد صندوق پشتیبانی از ساخت داخل

به گزارش تولیدو سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، تقویت و تعمیق ساخت داخل را یكی از راهبردهای اصلی این وزارتخانه دانست و اظهار داشت: باتوجه به این اولویت، داخلی سازی ملاك اعطای تسهیلات به صنعتگران خواهد شد.


به گزارش تولیدو به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، حسین مدرس خیابانی در جلسه پیگیری نهضت داخلی سازی با تشریح راهبردهای ۴ گانه وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه «جهش تولید»، «تعمیق و تقویت ساخت داخلی»، «توسعه صادرات و کنترل واردات» و «مدیریت و تنظیم بازار» اظهار داشت: رویکرد اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در عرصه تولید، توجه حداکثری به توان سازندگان داخلی و عمق بخشی به ساخت داخلی قطعات است، به نحوی که هر قطعه ای که قابلیت تولید در داخل بنگاههای تولیدی ایران را داشته باشد، اجازه واردات نخواهد داشت.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت مجموعه ای از حمایت ها را برای تقویت و تعمیق ساخت داخلی قطعات در نظر گرفته است که برمبنای آن، علاوه بر راه اندازی میزهای داخلی سازی در صنایع مختلف، سعی شده تا بانک اطلاعاتی از سازندگان داخلی قطعات به وجود آمده تا بتوان لیست تولیدکنندگان داخلی را برای همکاری با متقاضیان در صنایع مختلف، تبادل کرد.
وی اشاره کرد: در عین حال، صندوق پشتیبانی از ساخت داخل نیز به زودی در وزارت صنعت، معدن و تجارت ایجاد می شود که بر اساس آن، هرگونه تسهیلاتی که مقرر است در چارچوب پشتیبانی از صنایع به بخش های مختلف صنعتی ارائه شود، منوط به داخلی سازی است.
مدرس خیابانی در عین حال، برگزاری میزهای ساخت داخل در ۳۱ استان کشور را یکی از دستورکارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان و اشاره کرد: شرکت های دانش بنیان می توانند در چارچوب این میزهای داخلی سازی، نقش آفرینی نموده و قسمتی از طرح های خودرا متناسب با نیاز صنایع مختلف، تجاری سازی نمایند.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: برنامه ساخت داخل و عملکرد در رابطه با اهداف آن، به صورت هفتگی از طرف معاونت امور صنایع وزارت صنعت مورد پیگیری واقع می شود و بر این اساس به تناسب نیازی که صنایع مختلف کشور دارند، سازندگان داخلی توانمند پای کار آمده و سفارشات ثبت شده از طرف متقاضیان در بخش های مختلف صنعتی را پاسخ می دهند.
وی گفت: ممنوعیت واردات کالاها و قطعات دارای مشابه داخلی، یکی از دستورکارهای جدی وزارت صنعت، معدن و تجارت است که بر این اساس، ثبت سفارش تمامی قطعات و اقلام و تجهیزات صنعتی دارای مشابه ساخت داخلی، ممنوع می باشد.
مدرس خیابانی اشاره کرد: شهرک های صنعتی نیز موظف شده اند تا نمایشگاه هایی را برای عرضه مستقیم کالاهایی که ساخت داخلی شده اند، در تمامی شهرک ها و نواحی صنعتی راه اندازی کرده و زمینه را برای معرفی و انعقاد قرارداد میان سازندگان و متقاضیان کالاها و قطعات تولید داخلی فراهم آورند.
وی معتقد می باشد که امروز داخلی سازی، به اندازه افتتاح طرح ها و پروژه های بزرگ ملی، برای کشور اهمیت دارد و بر این اساس تمامی دستگاه ها و سازمان های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت بعنوان دستگاه پشتیبان و نهادهادهای عمومی همچون صنایع دفاع، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، بنیاد مستضعفان، قرارگاه خاتم‎الانبیاء و آستان قدس رضوی باتوجه به امکاناتی که در اختیار دارند، وارد فرآیند داخلی سازی قطعات شده و نهضت داخلی سازی قطعات را تکمیل می کنند.
مدرس خیابانی خواهان افزایش کیفیت قطعات تولیدی از طرف سازندگان داخلی شد و اظهار داشت: به موازات حمایت همه جانبه و تمام قدی که دولت از ساخت داخلی کالاها و تجهیزات مورد نیاز بخش های مختلف صنعتی دارد، از سازندگان داخلی نیز انتظار می رود تا با تمام توان، نسبت به افزایش کیفیت اقدام نمایند؛ ضمن اینکه سازمان ملی استاندارد نیز کیفیت قطعات داخلی را پایش می کند.


منبع:

1399/02/31
16:24:12
5.0 / 5
3057
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
تولیدو