سخنگوی گمرك:

تجارت ایران و اوراسیا به ۱ و چهار دهم میلیارد دلار رسید

تجارت ایران و اوراسیا به ۱ و چهار دهم میلیارد دلار رسید

به گزارش تولیدو سخنگوی گمرك ایران اظهار داشت: تجارت خارجی كشورمان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا پس از اجرایی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی از پنجم آبان، در مدت پنج ماه به بیش از 1.4 میلیارد دلار رسید.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، سید روح الله لطیفی گفت: طی پنج ماه گذشته و به عبارت بهتر از تاریخ پنجم آبان سال ۹۸ تا ۶ فروردین ماه امسال، میزان تجارت خارجی ایران و اوراسیا به یك میلیارد و ۴۸۹ میلیون و ۲۳۲ هزار و ۲۶۵ دلار رسیده است؛ از این مقدار ۶۷ درصد سهم واردات و ۳۳ درصد نیز سهم صادرات بوده است.
وی اضافه كرد: سرجمع صادرات ایران به اوراسیا از حیث وزنی یك میلیون و ۱۵۹ هزار و ۴۷۹ تن و ارزش این مقدار نیز برابر است با ۴۸۹ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۹۵۵ دلار. همین طور سرجمع واردات كشور از اوراسیا از حیث وزنی ۲ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۱۲۸ تن بوده است كه ارزش این حجم كالا ۹۹۹ میلیون و ۳۰۰ هزار و ۳۱۰ دلار است.
لطیفی درباب میزان صادرات و واردات كالاها برمبنای توافقنامه فی درخلال توضیح داد: باتوجه به توافقنامه تجاری ایران و اوراسیا در آبان ماه سال ۹۸ و نیز اقدامات صورت گرفته برای اجرایی شدن تعرفه های ترجیحی، حجم صادرات ترجیحی كشور به مجموعه اوراسیا به مقدار ۱۲۳ هزار و۹۶۰ تن و به ارزش ۱۳۶ میلیون و ۲۶۰ هزار و ۲۲۹ دلار است. ضمن آنكه حجم واردات كشور در این مدت زمان به مقدار ۲ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۸۵۹ و به ارزش ۷۴۹ میلیون و۸۱۶ هزار و ۲۰۵ دلار است.
سخنگوی گمرك درباب مقاصد عمده صادراتی به اوراسیا اظهار داشت: بزرگترین مقصد صادرات ایران به اوراسیا، كشور فدراسیون روسیه با حجم بیش از ۴۸۱ هزار و ۶۶۸ تن و به ارزش ۲۴۸ میلیون و ۵۵۵ هزار و ۱۰۲ دلار كه این میزان بیش از ۵۰ درصد از كل ارزش صادرات ایران به اوراسیا را شامل می شود. بعد از روسیه، ارمنستان با بیش از ۲۴.۶ درصد و قزاقستان با ۱۶ درصد بیشترین صادرات ایران به مجموعه اوراسیا را شمرده می شود.
لطیفی درباب مبدا نخست واردات از اوراسیا اظهار داشت: بیشترین واردات كالا از كشور فدراسیون روسیه بوده است. حجم واردات كشور از روسیه در پنج ماهه اخیر از حیث وزنی بیش از ۲ میلیون و ۷ هزار و ۹۸۱ تن و به ارزش ۷۱۳ میلیون و ۷۰۶ هزار و ۷۹۹ دلار است كه این میزان بیش از ۷۱.۴ درصد كل واردات ایران از كشورهای اوراسیا را شامل می شود. بعد از روسیه، كشورهای قزاقستان با ۲۴.۹ درصد و بلاروس با ۲.۳ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرك درباب كالاهای صادراتی كشورمان به اوراسیا توضیح داد: كالاهای اصلی صادراتی ایران به اوراسیا شامل سیب تازه، پسته تازه و خشك، گاز طبیعی مایع شده، كیوی تازه، خیار و خیارشور است همین طور كالاهای ترجیحی صادراتی ایران به این كشورها شامل كیوی تازه، پسته تازه و با پوست، انگور خشك شده، كاهو، گل كلم و كلم بروكلی است.
وی درباب كالاهای وارداتی از اوراسیا اظهار داشت: كالاهای اصلی وارداتی از اوراسیا شامل، جو به استثنای بذر، ذرت دامی، روغن دانه آفتاب گردان و گوشت و شقه بره است. ضمن آنكه كالاهای ترجیحی وارداتی ایران شامل جو، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، گوشت و لاشه بره و كاغذ روزنامه است.
لطیفی اشاره كرد: در بین ۲۰ قلم اصلی صادرات ترجیحی ایران به اوراسیا، به ترتیب پسته بیش از ۴۶ درصد، كیوی با ۲۷ درصد و انگور خشك با ۱۰ درصد بیشترین سهم صادراتی را شامل شده است. همین طور در ۲۰ قلم نخست واردات ترجیحی كشور از مجموعه كشورهای اوراسیا، به ترتیب جو ۴۵ درصد، ذرت دامی با ۲۶ درصد و روغن دانه آفتابگردان با ۱۷ درصد سهم اصلی واردات ترجیحی كشور را به خود اختصاص داده اند.
گفتنی است؛ پنج كشور فدراسیون روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان شركای اقتصادی و تجاری ایران با اوراسیا هستند.


منبع:

1399/01/17
23:48:53
5.0 / 5
3669
تگهای خبر: اقتصاد , صادرات , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
تولیدو