جابه جایی برخی اراضی پرورش میگو در صورت ورود به محدوده ژئوپارك قشم

جابه جایی برخی اراضی پرورش میگو در صورت ورود به محدوده ژئوپارك قشم

به گزارش تولیدو رئیس سازمان امور اراضی اعلام نمود كه هیاتی متشكل از چندین نهاد مربوطه در حال تدقیق مزارع میگو با نقشه مصوب یونسكو هستند كه نتیجه آن در ایام آینده اعلام می شود و توافق شده كه اگر بخشی از این زمین ها در محدوده ژئوپارك قشم قرار گرفته باشد، جابه جا شوند.علیرضا اورنگی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه منطقه قشم به دو بخش با مساحت بالغ بر ۳۰۰ كیلومتر مربع بعنوان منطقه آزاد قشم و مساحت ۱۲۰۰كیلومتر مربع بعنوان منطقه ویژه اقتصادی قشم تقسیم شده است، اظهار داشت: قانون گذار در قانون برنامه ششم توسعه اختیارات دستگاه های اجرایی را در این مناطق به سازمان های مسئول منطقه داده است كه اجرای كلیه قوانین و مقررات در حوزه وزارت كشاورزی توسط سازمان مسئول صورت گیرد.

وی افزود: تا پیش از قانون برنامه ششم توسعه، جهاد كشاورزی استان هرمزگان واگذاری هایی را در منطقه قشم برای طرح توسعه مزارع پرورش میگو فقط به خود ساكنین محل در منطقه قشم داد و به هیچ یك از سرمایه گذاران یا حتی اهالی بندرعباس هم واگذاری صورت نگرفت. همینطور به موازات آن، سازمان مسئول منطقه آزاد قشم هم بعضی از اراضی این منطقه را به تعدادی سرمایه گذار دیگر برای مزارع پرورش میگو واگذار كرد.

رئیس سازمان امور اراضی كشور خاطرنشان كرد: به تازگی مطرح گردیده است بخشی از این اراضی واگذار شده توسط جهاد كشاورزی در محدوده ژئوپارك قشم بوده و این منطقه در لیست ژئوپارك های یونسكو قرار گرفته و راه اندازی مزارع میگو سبب تخریب این بخش ها شده است. با طرح این مورد چند روز پیش هیاتی متشكل از چندین نفر از وزارت جهاد كشاورزی، سازمان های مسئول منطقه و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در منطقه حاضر شدند و در حال تدقیق واگذاریهای مزارع میگو با نقشه مصوب یونسكو هستند. همینطور توافق شده است كه اگر بخشی از این زمین ها در محدوده ژئوپارك قشم قرار گرفته باشد، جابه جا شوند.

اورنگی با اشاره به اینكه گفته می شود واگذاری ها بدون ملاحظه زیست محیطی و منطقه ژئوپارك انجام شده است، اظهار نمود: هر اقدامی كه وزارت جهاد كشاورزی استان در این راستا انجام داده است با استعلام از محیط زیست و میراث فرهنگی استان صورت داده و با دریافت نظر مثبت آنها اتفاق افتاده است. اینكه هم اكنون سازمان محیط زیست مجوزها استان را برای مزارع پرورش میگو قبول ندارد به محیط زیست و میراث فرهنگی استان هرمزگان مرتبط می باشد.

وی در پاسخ به این سؤال كه وزارت جهاد كشاورزی از چه سالی شروع به واگذاری زمین های منطقه قشم كرده است، اظهار داشت: بخشی از این زمین ها در سال های ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و قسمتی دیگر هم در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ واگذار شده است.

توقف عملیات ساخت و ساز در منطقه ژئوپارك

به گفته وی هم اكنون هرگونه عملیات ساخت و ساز با وجود مجوز در آن منطقه متوقف شده است تا هیات كارشناسی نظرشان را اعلام كنند. این نظر در چند روز آینده مشخص خواهد شد.

رئیس سازمان امور اراضی كشور با اشاره به اینكه در صورت جابه جایی این اراضی به مناطق دیگر هزینه آن برعهده وزارت جهاد كشاورزی نیست، اظهار داشت: در قراردادها پیشبینی كردیم كه به هردلیلی اگر در حین عملیات سابقه ای از میراث تاریخی پیدا شد یا طرح عمرانی عمومی دولت وجود داشت، بدون هیچ اعتراضی باید عرصه به میزانی كه واگذار شده به دولت بازگردانده شود.1398/11/22
17:08:42
5.0 / 5
4388
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
تولیدو