واكنش سازمان شیلات به خبر خطر اخراج قشم از یونسكو جدی شد

واكنش سازمان شیلات به خبر خطر اخراج قشم از یونسكو جدی شد

تولیدو: معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران به موضوع خطر خروج ژئوپارك قشم از لیست جهانی یونسكو و مباحث مطرح شده درباب عملیات ساخت مركز پروش میگو و مجوزهای صادر شده برای این اقدام واكنش نشان داد.حسین علی عبدالحی در واكنش به خبر روز گذشته ایسنا، با عنوان "خطر اخراج قشم از یونسكو جدی شد"؛ اظهار نمود: به استناد قانون حفاظت از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران و قانون نظام جامع دامپروری و بخشنامه های صدور مجوزهای تولید دام طیور و آبزیان، هرگونه صدور مجوز برای كارهای تكثیر و پرورش آبزیان (میگو، ماهی و...) نیازمند استعلام از مراجع هشت گانه به استناد ماده ۱۱ دستورالعمل اجرایی ماده ۵ قانون جامع دامپروری و تبصره های ۱ و ۲ مربوطه از اداره كل محیط زیست استان و یا شهرستان، شركت آب و فاضلاب استان و یا شهرستان، شركت توزیع نیروی برق استان و یا شهرستان، اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و یا شهرستان، مدیریت امور اراضی استان و یا شهرستان، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان و یا شهرستان، بنیاد مسكن و شركت مخابرات است.

وی افزود: بر طبق تبصره ۱ نیز مسئولیت نظارت بر رعایت ضوابط مربوط به هر یك از دستگاه های مذكور توسط متقاضی بر عهده همان دستگاه است. همین طور بر طبق تبصره ۲ باتوجه به خاصیت ها و شرایط استانها، استعلام از سایر دستگاه هایی كه از آنها ذكر نام نشده است با تایید ستاد هماهنگی امكان پذیر است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران اشاره كرد: برحسب تبصره ۱ هر یك از دستگاه های فوق الذكر در صورت مغایرت قانونی با موازین ملی، منطقه ای و بین المللی مجاز به قبول یا رد استعلام (درخواست مجوز فعالیت) خواهند بود.

به گفته وی، از سال ۱۳۹۱ با ابلاغ قانون نظام جامع دامپروری توسط وزیر جهاد كشاورزی و دستورالعمل ها و بخشنامه های مربوطه، صدور مجوزها برای دام، طیور و آبزیان بوسیله سازمان نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی و بر طبق استعلام های فوق الذكر صورت می پذیرد و سازمان شیلات ایران هیچگونه مجوزی را صادر نمی كند.

عبدالحی درانتها اظهار داشت: بدیهی است مجوزهای صادره پیش از سال ۱۳۸۵ ( تاریخ تایید اعلام منطقه ژئوپارك توسط یونسكو)، مشمول موضوع نخواهد بود و عملا از مباحث مطروحه مستثنی خواهد بود.

به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، مدتی است واگذاری اراضی در محدوده طولانی ترین غار نمكی جهان به مركز پرورش میگو و صدور مجوز برای این اقدام، بعنوان تهدید جدی برای ژئوپارك قشم و خروج آن از یونسكو اعلام و مباحث زیادی درباب صادركنندگان مجوز این طرح نیز مطرح گردیده است.

این موضوع به حدی بود كه روز گذشته (یكشنبه) علیرضا امری كاظمی ـ مدیر ژئوپارك جهانی قشم و سرپرست مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قشم - در گفت گو با ایسنا، با بیان این كه تخریب حریم میراث طبیعی ملی و جهانی «غار نمكی» قشم طبق مستندات قانونی جرم است، گفته بود كه با وجود پیگیری ها و مكاتبات قضایی گوناگون برای جلوگیری از این تخریب، عملیات ساخت مركز پروش میگو نه تنها متوقف نشده، بلكه همچنان ادامه دارد و خطر خروج ژئوپارك قشم را از لیست جهانی یونسكو، جدی كرده است.

منبع:

1398/11/07
20:50:46
5.0 / 5
4127
تگهای خبر: تولید , دستگاه , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو