بررسی صنعت فولاد كرمان

زنجیره فولادین در مقابل تحریم ها

زنجیره فولادین در مقابل تحریم ها

به گزارش تولیدو بزرگترین استان كشور مملو از ظرفیت های معدنی به خصوص در زمینه سنگ آهن است و در كنار آن صنعت فولاد هم با كامل كردن زنجیره تولید این روزها هیچ وابستگی به خارج از كشور ندارد.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: به نظر می آید طی روزهای اخیر آمریكا برای توسعه سیستم تحریمی با مشكل روبرو شده و روند سیاست گذاری هایش بیشتر نمایشی است تا اینكه بتواند تأثیری بر اقتصاد كشور داشته باشد.
یكی از صنایعی كه اخیرا در فهرست تحریم های آمریكا جای گرفته است صنعت فولاد است، هر چند كه این صنعت تابحال نامش به صورت مستقیم در فهرست تحریم ها نبوده اما به علت سیاست های سختگیرانه تحریمی عملاً این صنعت پیش از این خویش را در مقابل تحریم ها واكسینه كرده و با تصمیم گیری های مقتضی مدیران اقتصادی الان با قدرت در عرصه های مختلف كار خویش را پیش می برد و هیچ تأثیری از نظام جدید تحریم ها نخواهد دید.

با راهكارهای مطلوب سال های گذشته؛ الان زنجیره تولید در كرمان كامل شده و سنگ آهن بعد از استخراج مستقیماً به فراورده های فولادی تبدیل می شود و هیچ وابستگی در این خصوص وجود ندارد.
نكته قابل توجه اینكه صد درصد دستگاه ها و تكنولوژی مورد استفاده هم ایرانی است و تحریم فقط یك گزینه نمایشی از جانب آمریكاست.
این در حالی است كه با وجود تهدیدهای آمریكا هنوز هم مشتری های خارجی فولاد ایران در صف خرید محصولات با كیفیت حضور دارند و چند روز قبل هم ۱۷ نفر از سفیران كشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و آفریقایی با حضور در مجتمع صنعتی و معدنی وابسته به صنعت فولاد از نزدیك در جریان قابلیت های اقتصادی این مجتمع قرار گرفتند.
امكان تحریم صنایع فولاد استان كرمان صفر است
نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی در گزارش تولیدو به نقل از مهر در مورد تأثیری كه تحریم های جدید آمریكا بر شركت گل گهر سیرجان گذاشته است می گوید: روند كار تمامی صدها كارخانه وابسته به صنعت فولاد در مجموعه گل گهر بدون هیچ گونه وقفه و مشكلی در حال انجام می باشد و تولیدات مختلف و گوناگون مجتمع به بازار داخلی و خارجی ارسال می شود.
شهباز حسن پور با اشاره به اینكه تحریم های آمریكا بی سابقه نیست و ما هم نظام ضد تحریمی را به خوبی شناخته ایم می گوید: به خیلی از روش های ضد تحریم نمی توان اشاره نمود اما مردم بدانند هیچ مشكلی در روند كار و ارزآوری ایجاد نشده است.
اطمینان را هم می دهیم با برنامه ریزی های صورت گرفته در مورد صادرات هم مشكلی نداریم
وی خاطرنشان كرد: نكته اساسی در مورد صنعت فولاد در استان كرمان این است كه با تدبیری كه در گذشته توسط مسؤلان استان كرمان و وزارت صنعت و معدن روی داده است زنجیره تولید در استان كامل شده و عملاً ما در هیچ زمینه ای همچون دستگاه ها، تكنولوژی و مواد اولیه وابسته نیستیم.
وی اظهار داشت: نكته دیگر اینكه با عنایت به طرح های توسعه ای در داخلی كشور الان این شركت در جهت تأمین نیازهای داخلی برنامه ریزی می كند و در این خصوص فعال است و تلاش ما تأمین نیازها و تقاضای داخلی است.
وی اظهار داشت: اقتصاد شهرستان های بردسیر و سیرجان برپایه فولاد بنا نهاده شده است و هزاران نفر با تلاش شبانه روزی با تاكید بر نیروی های بومی و دانش ایرانی در حال توسعه تولید هستند و این اطمینان را هم می دهیم با برنامه ریزی های صورت گرفته در مورد صادرات هم مشكلی نداریم.
تولید در گل گهر نسبت به سه سال قبل سه برابر شده است
مدیرعامل مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر در گزارش تولیدو به نقل از مهر اظهارداشت: این تحریم ها هیچ تأثیری بر صنعت فولاد در مجتمع گل گهر ندارد و الان ما در بالا ترین سطح تولید محصولات فولادی در سال های اخیر هستیم و زنجیره تولید در استان كرمان كامل و هر روز هم محكم تر می شود.
ناصر تقی زاده بیان نمود: مردم بدانند كه ظرفیت تولید ما در این شركت كه از مهمترین ظرفیت های ارزآور در كشور به حساب می آید ۲۸ میلیون تن است كه نسبت به سه سال قبل بیشتر از سه برابر شده و این سال ها دقیقاً در زمان تحریم های آمریكا بوده است.
ما پیش از این هم در همین نظام تحریمی روند تولید را افزایش داده ایم و حالا نیروهای بومی و متخصص موجود در مجموعه برای تلاش شبانه روی مصمم تر شده اند
وی اظهار داشت: ما پیش از این هم در همین نظام تحریمی روند تولید را افزایش داده ایم و حالا نیروهای بومی و متخصص موجود در مجموعه برای تلاش شبانه روی مصمم تر شده اند.
وی اضافه كرد: از قبل پیشبینی های لازم برای برخورد با تحریم های جدید انجام شده و ضمن اینكه تمامی نیازی های ما از قبل تهیه و وجود دارد اغلب نیازهای زنجیره تولید الان با دستان پر توان نیروی های متخصص داخلی تولید می شود.

در همین راستا سراغ دو مجتمع صنعتی فولاد هم رفتیم و با مدیران آنها به گفتگو نشستیم،
علیرضا اسفندیاری، مسئول یكی از كارخانه های گل گهر به مهر می گوید: سالانه ۲ میلیون تن آهن اسفنجی در این مجتمع تولید می شود و این روند هیچ ارتباطی با تحریم ها ندارد و تاثیر پذیر نیست.
وی خاطرنشان كرد: در این كارخانه ۱۳ هزار میلیارد ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری از محل آورده نقدی سرمایه گذار انجام شده است و تنها هدف هم توسعه و پویایی اقتصاد برپایه توانمندی های بومی بوده است.
وی بیان نمود: آهن اسفنجی از احیای مستقیم سنگ آهن و گندله تولید می شود و بدین سان خوراك فولادسازی برای تولید میله گرد و شمش فولاد تولید می شود.
وی تصریح كرد كه سرمایه گذاری در بخش های مختلف تولید فولاد در حال توسعه است و تمام این اقدامات هم با استفاده از نیروی های متخصص ایرانی است.

اسفندیاری بیان نمود: هزار نفر فقط در این واحد صنعتی كار می كنند و این در حالیست كه صدها كارخانه دیگر در رابطه با صنعت فولاد در سیرجان در حال فعالیت است.
وی با اشاره به اینكه در استان كرمان تحریم ها هیچ اثری به جا نمی گذارد، اظهار داشت: زنجیره تولید فولاد در این استان هیچ وابستگی به خارج از كشور ندارد و عملاً ما نیاز داخل كشور را تأمین می نماییم.
كلیه خطوط طراحی و تولید ایرانی است
محمد علی نژاد محمدی یكی دیگر از مدیران صنعت فولاد در استان كرمان است كه از كیفیت بالای فرمولیبدن در این واحد صنعتی سخن می گوید و ادامه می دهند فرمنگنز هم در این واحد تولید می شود كه از كیفیت بسیار مطلوبی برخوردار می باشد.
وی می گوید: ۵۰۰ نفر در این كارخانه كار می كنند و خطوط تولید هم در حال توسعه می باشد.
نژاد محمدی اظهار داشت: كلیه مراحل طراحی، ساخت و تولید در كارخانه ایرانی است و با تولید این مواد معدنی سالانه از خروج ۲۵ میلیون دلار ارز از كشور جلوگیری می شود.
وی با اشاره به اینكه فعالیتهای دانش بنیان در كارخانه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و بنابراین هم اغلب نیازهای صنعتی توسط بخش تحقیق و توسعه تأمین می شود.
صانعی هم یكی از كارخانه های پایین دستی بخش فولاد در استان كرمان است كه كار تولید قوطی های مورد استفاده در بخش ساختمان سازی را انجام می دهد، وی می گوید: با وجود تحریم ها در سال های اخیر حتی یك روز وقفه در كار كارخانه روی نداده است و در صدد توسعه و ایجاد خط سوم تولید هستیم.
وی با اشاره به اینكه ۱۰۰ نفر در این كارخانه مشغول هستند بیان نمود: امسال شاهد افزایش تولید ۱۵ هزار تنی هستیم و در زمینه تولید پروفیل هم موفقیت های زیادی داشته ایم.
وی تصریح كرد: تولید ملی در دستور كار ما قرار دارد و همه در كنار هم تلاش می نماییم كه حتی یك روز با چالش تأمین نیاز بازار مواجه نشویم.
صنعت پولادین فولاد در استان كرمان در حال گسترش است و با اكتشاف معادن جدید كارخانه های مختلف این صنعت هم یكی بعد از دیگری در حال ساخت و فعال سازی است.


1398/11/03
20:28:03
5.0 / 5
4030
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
تولیدو