پس از انتشار خبر دپوی برنج در گمرگ شهیدرجایی؛

ارونقی: برنج های دپو شده در گمرك تعیین تكلیف می شود

ارونقی: برنج های دپو شده در گمرك تعیین تكلیف می شود

به گزارش تولیدو ایسنا/هرمزگان معاون فنی و امور گمركی گمرك ایران هم از تعیین تكلیف برنج های دپو شده در گمرك اطلاع داد.پس از انتشار خبر مربوط به دپوی برنج در گمرگ شهیدرجایی بندرعباس، مهرداد جمال ارونقی در گفت و گو با ایسنا، اضافه كرد: برپایه اطلاعات به دست آمده، حدود ۱ هزار و ۵۰۰ كانتینر برنج در گمرك شهید رجایی دپو شده بود، كه بررسی ها نشان داد مجوز قانونی استاندارد توسط صاحبان كالا دریافت و به گمرك عرضه نشده است. زمانی كه مجوزهای قانونی به گمرك عرضه نشود، امكان صدور پروانه و ترخیص برنج ها برای گمرك مقدور نیست و بر مبنای تفاهم به تصمیمی كه در ستاد تنظیم بازار و شورایعالی استاندارد گرفته شده و مصوبه امضاء شده است، مشكلی از این بابت وجود نداشته و اجازه صدور مجوز قانونی استاندارد و متعاقب آن، ترخیص كالا از گمرك داده شده است.
وی عنوان كرد: حال در مورد چرایی عدم صدور مجوز بدلیل تخصصی بودن موضوع، باید سازمان متولی توضیحات لازم را عرضه نماید. مصوبه ستاد تنظیم بازار ابلاغ گردیده و متعاقب صدور مجوز قانونی استاندار، گمرك بقید فوریت، نسبت به ترخیص این كالا اقدام خواهد نمود.
جمال ارونقی با بیان این كه توزیع برنج های وارداتی همه ساله از مرداد تا اوایل آبان همزمان با برداشت برنج در كشور ممنوع می شود، اضافه كرد: در حقیقت برنج های دپو شده در این چندماه ممنوعیت هم ترخیص موقت شدند و مطابق مصوبات ستاد تنظیم بازار تعهدات لازم از واردكنندگان دریافت شد تا در زمان اعلام شده اجازه توزیع داده آنها داده شود. در نتیجه در زمانی كه واردات برنج ممنوع بود با عنایت به مصوبه تنظیم بازار همه برنج های دپو شده ترخیص اما اجازه توزیع داده نشد، پس در نتیجه ۱ هزار و ۵۰۰ كانتینر دپو شده به علت عدم عرضه مجوز قانونی استاندارد توسط صاحبان كالا، اجازه ترخیص را صادر نكرده است.
ارونقی در انتها اظهار داشت: ترخیص برنج در ماه های مهر ۳۰ هزار تن و آبان ۲۰ هزار تن بوده است و اجازه توزیع طبق شرایط كارگروه ستاد تنظیم بازار داده شده است ازاین رو ممنوعیت فصلی سبب دپوی هیچ برنجی در گمرك نشده است.
1398/09/13
23:53:30
5.0 / 5
4695
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
تولیدو