همتی:

بازار ارز اینگونه نمی ماند

بازار ارز اینگونه نمی ماند

به گزارش تولیدو رئیس كل بانك مركزی از كاهش ۴۰ درصدی اضافه برداشت بانك ها اطلاع داد و اعلام نمود: با عنایت به ذخائر ارزی كشور و ارز صادراتی، انتظارات غیرواقعی كه در بازار ارز بوجود آمده و دلالی و سفته بازی به آن دامن زده پایدار نخواهد بود.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی اظهار نمود: علاوه بر اینكه از آغاز سال بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار ارز برای واردات كالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشكی توسط بانك مركزی تامین شده است، حدود ۱۵ میلیارد دلار هم در قالب سامانه نیما برای واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی و سایر كالاهای ضروری تامین شده است.
وی تصریح كرد: این روند با ادامه تلاشهای صادركنندگان با قدرت ادامه خواهد یافت.
همتی افزود: طی دو هفته اخیر به دلایلی كه همگان برآن واقف هستند، انتظارات غیرواقعی در بازار ارز بوجود آمد و عموما در بعضی فضاهای دلالی و سفته بازی به آن دامن زده شد. اما با اطلاعاتی كه از این قابلیت ها، امكانات و ذخائر ارزی كشور و ارز صادراتی دارم این روند نمی تواند واقعی و پایدار باشد، چونكه تغییر خاصی در متغیرهای كلیدی اتفاق نیفتاده است.
رئیس كل بانك مركزی خاطرنشان كرد: خبر بسیار امیدواركننده ای كه بانك ها در ماه های اخیر احتیاج به نقدینگی كوتاه مدت خویش را عموما از بازار بین بانكی تامین می كند؛ بنابراین اجازه برداشت بانك ها با بیشتر از ۴۰ درصد كاهش به رقم بسیار كمتری در مقایسه با رقم آن در یكسال گذشته رسیده است كه از مدیران بانك ها به خاطر این انضباط مالی و همراهی در اعمال سیاست های پولی بانك مركزی كه نهایتا در جهت كاهش نرخ تورم است تشكر می كنم.
او همینطور اعلام نمود: بانك مركزی برخلاف آنچه عنوان می شود هم اكنون برنامه ای برای انتشار اوراق مشاركت (ودیعه) ندارد.1398/09/12
14:54:49
5.0 / 5
4111
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان تولیدو
تولیدو