رحمانی در پاسخ به نماینده تهران:

رتبه ایران در تجارت فرامرزی 45 پله صعود داشته است

رتبه ایران در تجارت فرامرزی 45 پله صعود داشته است

به گزارش تولیدو وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: رتبه ایران در تجارت فرامرزی ۴۵ پله صعود داشته كه این امر از سقوط بیشتر رتبه ایران در حوزه كسب و كار جلوگیری كرده است.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی، بررسی سوال سید فرید موسوی از رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد سقوط رتبه ایران در حوزه كسب و كار در دستور كار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
رضا رحمانی وزیر صنعت اظهار داشت: رونق كسب و كار سرفصل های گوناگونی دارد كه تجارت فرامرزی از مسئولیت های وزارت صنعت، معدن برای رونق كسب و كار است.
وی اضافه كرد: سال قبل رتبه ایران در فضای كسب و كار چهار پله نزول داشت اما یكی از سرفصل های كسب و كار كه مثبت بود و از سقوط بیشتر ایران جلوگیری كرد، تجارت فرامرزی بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: رتبه ایران در تجارت فرامرزی پارسال ۴۵ پله صعود داشته است ازاین رو وزارت صنعت در اجرای وظایف خود در حوزه كسب و كار موفق عمل كرده است.
موسوی: با اتخاذ برنامه های ناهماهنگ و جزیره ای نمی توان مشكلات بخش تولید را حل كرد
در ادامه سیدفرید موسوی نماینده مردم تهران و عضو فراكسیون امید خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: آقای رحمانی شما عالی ترین مقام در بخش تولید و صنعت هستید و وزارتخانه شما مسئول بخش تولید و در نتیجه كسب و كار است. با اتخاذ برنامه های ناهماهنگ و جزیره ای نمی توان مشكلات بخش تولید را حل كرد.
وی افزود: در برنامه ششم توسعه مقرر شد دولت سیاست هایی را اتخاذ كند كه سالانه شاهد ارتقا ۱۰ پله ای ایران در حوزه شاخصهای بهبود فضای كسب و كار باشیم.
عضو فراكسیون امید خاطرنشان كرد: حاصل عملكرد شما و همكاران شما در دولت سقوط چهار پله ای ایران در شاخصهای تسهیل فضای كسب و كار را رقم زد. امروز ایران در رتبه ۱۲۸ شاخصهای سهولت كسب و كار قرار دارد.
عضو فراكسیون امید اظهار داشت: هیئت وزیران تكالیف دستگاه ها برای بهبود فضای كسب و كار را مشخص كرده است. طبق گزارش های اخیر دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت تحت مدیریت شما در انجام وظایف محوله جهت بهبود شاخصهای كسب و كار كوتاهی كرده است.
نماینده تهران با اشاره به اینكه مشكل اشتغال با سفارش و شعار حل نمی گردد، اظهار داشت: من قبول دارم كه شما در شرایط نامطلوبی سكاندار وزارتخانه صنعت شدید اما متاسفانه در همین دوران شما اقدامات اساسی برای تسهیل فضای كسب و كار انجام نداده اید.
موسوی اظهار داشت: در بخش معدن باوجود تصریح قانون معادن در خصوص ضرورت ایجاد پنجره واحد جهت تسهیل كسب و كار هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده اید.
وی اضافه كرد: در سال ۹۷ بیشتر از ۴۰۰ بخشنامه در حوزه صادرات و واردات صادر گردیده است كه باعث ایجاد مشكلات عدیده ای برای فعالان اقتصادی شده است.
رحمانی: ایجاد سامانه ها راهكار شفافیت و مقابله با رانت و فساد است
در ادامه رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: بنده حدود ۱۱ ماه است سكاندار این وزارتخانه شده ام و در جهت بهبود شاخصهای كسب و كار اقدامات اساسی انجام داده ام.
وی افزود: یكی از گلایه های تولیدكنندگان تعدد بخشنامه ها و تغییر سریع مقررات و رویه ها بوده است. از زمانی كه بنده وزیر شده ام صدور این بخشنامه ها به حداقل رسیده، فقط در مواقعی كه مجبور باشیم بخشنامه ای صادر می نماییم.
رحمانی با اشاره به اقدامات این وزارتخانه برای كاهش مجوزهای مورد نیاز تولید اظهار داشت: قبل از این بخش تولیدی جهت راه اندازی نیازمند دریافت ۶۷ مجوز بود كه در دوران مدیریت بنده به ۴۷ مجوز كاهش یافته است ازاین رو ۴۰ درصد الزامات برای دریافت مجوز را طی یازده ماه اخیر كاهش داده ایم تا سهولت كسب و كار ایجاد شود.
وی افزود: وزارت اقتصاد، وزارت صنعت را بعنوان دومین دستگاه برگزیده برای بهبود فضای كسب و كار برگزیده است. وزارت صنعت حضور فعالی در شورای گفتگو استان ها دارد.
وی همینطور از طریق اندازی سامانه جامع تجارت و به روزرسانی سامانه جامع بهین یاب اطلاع داد و اظهار داشت: علاوه بر این سامانه تقاضای محصولات پتروشیمی به راه افتاده است. سال قبل شاهد نوسانات زیادی در محصولات پتروشیمی بودیم.
وزیر صنعت اظهار داشت: این سامانه ها باید به دستگاه های اجرایی لینك شوند تا شفافیت بوجود آمده و از رانت و اختلاس جلوگیری شود.
وی در انتها اعلام نمود: اقدامات وزارتخانه برای بهبود فضای كسب و كار به صورت مكتوب در اختیار هیئت رئیسه مجلس و نمایندگان قرار خواهد گرفت.
در آخر سیدفرید موسوی هم خواهان برنامه زمان بندی جهت انجام تكالیف این وزارتخانه در حوزه كسب و كار شد و اعلام نمود از پاسخ های وزیر قانع شده است.

1398/07/08
20:44:10
5.0 / 5
4140
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
تولیدو