فعالان حوزه معدن اعلام كردند؛

احتمال وضع عوارض ۳۰ درصدی برای كنسانتره و گندله

احتمال وضع عوارض ۳۰ درصدی برای كنسانتره و گندله

تولیدو: فعالان اقتصادی بخش معدن می گویند كه دولت مقرر است كه عوارض 30 درصدی برای صادرات كنسانتره و گندله قرار دهد؛ ضمن اینكه بخشنامه های معدنی رانت عظیمی را در اختیار افراد غیرمعدنی قرار داده است.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، صدور بخشنامه های گوناگون طی ماه های گذشته در حوزه معدن و صنایع معدنی سبب شده تا اختلالات گسترده ای در حوزه فروش به وجود آید كه بر این اساس حوزه تعمیر و صادرات محصولات معدنی در بازارهای جهانی با مشكل روبه رو شده است. آنگونه كه فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی می گویند طی سال ۹۷ كه نهضت فراوری تعریف شده از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت به ثمر نشست، بخشنامه های گوناگون در حوزه زنجیره فولاد سبب شده تا قسمتی از صادرات و اشتغال زایی این حوزه متوقف گردد. بر این اساس امروز فعالان بخش معدنی گرد هم جمع شده اند تا نسبت به تصمیمات نادرستی كه بخشنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه معدن و صنایع معدنی پیش روی آنان قرار داده است، چاره اندیشی كنند. به خصوص اینكه آنها اعتقاد دارند كه این بخشنامه ها و تصمیمات رانت گسترده ای را در اختیار عده ای نوكیسه در بخش معدن قرار داده است كه جنس شان معدنی نبوده و به سبب فرصتی كه دولت با سیاست گذاری های غلط برای آنها به وجود آورده توانسته اند اختلالات گسترده ای را در حوزه معدن و صنایع معدنی به وجود بیاورند.
فعالان بخش معدن همین طور به كاركردهای بورس كالا نیز به شدت انتقاد داشته و اعتقاد دارند كه سوق دادن فروش محصولات معدنی در بورس كالا تنها به نفع عده ای خاص بوده و سرمایه سهامداران این بورس را در قبال كاهش تولید صادرات و اشتغال بخش معدن چند برابر كرده است.
احتمال وضع عوارض ۳۰ درصدی برای كنسانتره و گندله
بهرام شكوری رئیس كمیسیون معدن اتاق بازرگانی، صنایع معادن و كشاورزی ایران در نشست صبحانه كاری فعالان اقتصادی بخش معدن اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت كه بعنوان متولی و پدر بخش معدن كشور محسوب می شود، وظیفه پدری خودرا به درستی ایفا نكرده و نه تنها هیچ حمایتی از این بخش مهم اقتصاد كشور انجام نمی دهد بلكه با بخشنامه ها و سیاست گذاری های خود این بخش را متأثر كرده و موانعی را پیش روی آن قرار داده است كه نتیجه آن دل سردی بخش خصوصی و از بین رفتن اشتغال است.
وی اضافه كرد: یكی از گلایه های عمده بخش معدن و صنایع معدنی، عدم مشورت با بخش خصوصی و تشكل های تخصصی است چونكه باوجود تاكید معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت، زیر مجموعه های این وزارتخانه، مشورت با تشكل ها را در دستور كار قرار نمی دهند.
شكوری با اشاره به اینكه سیاست های ارزی سال قبل دولت، لطمات زیادی را به بخش معدن و صنایع معدنی وارد آورد، اشاره كرد: نظام قیمت گذاری كه دولت در پیش گرفته و سهمیه بندی هایی كه در حاشیه آن برای عرضه و صادرات مواد معدنی لحاظ می كند، بطور كامل منجر به از بین رفتن زنجیره تولید مواد معدنی است.
این فعال بخش معدن اظهار داشت: حالا به دنبال وضع عوارض ۳۰ درصدی برای كنسانتره و گندله است در صورتیكه هر دیوار یك رانت برای بخشی خاص است.
وی اضافه كرد: این مساله همه بخش ها را متأثر كرده و تاوان آنرا مردم با از دست دادن شغل خواهند داد.
رئیس كمیسیون معدن اتاق بازرگانی، صنایع معادن و كشاورزی ایران افزود: تنظیم بازار محصولات معدنی باید به خود زنجیره سپرده شود و قیمت های جهانی ملاك عمل قرار گیرند.
مشكل تعهدات صادراتی تولید كنندگان معدنی در بازارهای جهانی
سجاد غرقی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و كشاورزی ایران نیز در این جلسه با اشاره به اینكه اثرات مداخلات دولتی بر روی تولید كننده و صادر كننده بزودی نمایان خواهد شد، اظهار داشت: متأسفانه تصمیمات غلط دولتی منجر به ایجاد مشكلاتی در ایفای تعهدات صادراتی بخش خصوصی در بازارهای جهانی و نیز تكمیل زنجیره های تولید گذاشته است كه باید به آن رسیدگی شود.
وی اضافه كرد: به جهت اینكه زنجیره تولید فولاد فعال شود، توسعه در تمامی بخش ها باید صورت گرفته و در سطح صادراتی نیز به تقاضایی كه خارج از بازارهای داخلی وجود دارد پاسخ داده شود. در صورتیكه دولت با اعمال محدودیت های بسیار از سنگ آهن گرفته تا فولاد مانع از صادرات می شود.
غرقی با اشاره به اینكه یكی از شریان های اصلی تأمین مالی برای توسعه و فعالیت های ارزی صادرات بخش معدن و صنایع معدنی است، اشاره كرد: تحریك تقاضای داخلی امری مهم به حساب می آید اما قسمتی از ظرفیت خالی تولید داخل باید به صادرات اختصاص پیدا كند.
بازی دولت بر سر هیچ
مهرداد اكبریان رئیس انجمن سنگ آهن ایران نیز با اشاره به اینكه تصمیمات غلط دولتی در بخش معدن و صنایع معدنی و ظرف ماه های گذشته خسارت های مالی و حقوقی بسیاری را به بخش خصوصی وارد آورده است، اظهار داشت: پشتیبانی از اقتصاد دولتی و گسترش آن حالا در دستور كار دولت می باشد. در صورتیكه این دستور كار تنها به نفع عده ای تمام می شود كه نقشی در عرصه تولید مواد معدنی ندارند.
وی اضافه كرد: این تصمیمات رانت عجیب و غریبی را متوجه نامحرمان حوزه معدن و صنایع معدنی می كند و مشكلات حاصل از آن كل زنجیره تولید كنندگان واقعی را متأثر می نماید.
اكبریان با اشاره به اینكه دولت حتی زمانی كه از بخش خصوصی و تشكل های تخصصی در مورد تصمیمات نظرخواهی می كند، در عمل آنرا به كار نمی گیرد، اشاره كرد: ستاد فولاد باوجود تمام نقصها عملكرد خوبی داشت ولی دولت آنرا هم منحل كرد و الان تفكرات فردی جایگزین شده است.
وی افزود: دولت معتقد می باشد كه كارخانجات ذوب آهن و فولاد حتی با ظرفیت اسمی هم كار نمی كنند چونكه مواد اولیه ندارند. در صورتیكه همه فعال نبودن زنجیره تولید مربوط به نبود كنسانتره نیست. چونكه ما ۳۴ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد داریم كه از آن ۹ میلیون تن خالی است. در صورتیكه از همین رقم نیز ۱۲ تا ۱۳ میلیون تن بیشترمصرف داخلی ندارد و مقرر است صادرات صورت گیرد اما باید توجه داشت كه در بهترین شرایط صادرات فولاد ایران ۷ میلیون تن بوده است. پس نباید تولید را در این زنجیره متهم شمرد.
رئیس انجمن سنگ آهن ایران گفت: بزرگترین خطر این است كه بازار در داخل و خارج در حال كوچك شدن است و ما نگران قیمت گذاری و مصرف كننده هستیم. در صورتیكه نیازی به قیمت گذاری دستوری و دخالت در بورس نیست و باید اجازه داد كه مصرف كنندگان مواد معدنی كنار هم در چارچوب تشكل ها و شوراها حرف خودرا پیش برند.
نقشه راه معدن باید ملاك باشد
محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن نیز با اشاره به اینكه هر گونه تصمیم گیری در زمینه فولاد كه با نگاه به پشتیبانی از یك بخش باشد، بطور قطع لطمه سنگینی را به صنایع معدنی كشور وارد خواهد آورد، اظهار داشت: ما نگران نگاه های غیر كارشناسی هستیم. در صورتیكه نقشه راه معدن در كشور وجود دارد و باید ملاك عمل قرار گیرد.
وی اضافه كرد: ۵ سال قبل دولت با حمایت های خود نهضت فراوری را راه اندازی نمود كه ثمرات آن سال قبل به بار نشست اما حالا همین تولید كنندگان بر سر راه توسعه و گسترش فعالیت های خود گرفتار مشكل هستند.
بهرامن اشاره كرد: خیلی از تولید كنندگان قرارگرفته در نهضت فرآوری، صادرات انجام داده و ارز خودرا به كشور وارد كردند. به نحوی كه این ارزها در زنجیره تولید و توسعه هزینه شده است. اما دولت آنرا ندید می گیرد.


منبع:

1398/06/05
13:14:23
5.0 / 5
4485
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
تولیدو