دانش طراحی تجهیزات ساخت واگن بومی سازی می شود

دانش طراحی تجهیزات ساخت واگن بومی سازی می شود

تولیدو: توسط ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانش طراحی و ساخت تجهیزات ساخت واگن در كشور، بومی سازی می شود.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، گروه ریلی ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری با هدف توسعه صنعت حمل و نقل كشور مبادرت به طراحی و ساخت یك رام واگن مترو با همكاری شهرداری تهران كرده است.
صنعت ریلی از بخش های اولویت دار كشور است و مقام معظم رهبری و دولت بر آن تاكید دارند. در همین راستا ماده ۵۴ قانون برنامه ششم با گردنگیر بومی سازی دانش طراحی و ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت حمل و نقل ریلی شهری و بین شهری تا سطح ۸۵ درصد در مجلس شورای اسلامی مصوب شده است.
برمبنای آمارهای موجود هم اكنون تنها ۳۳ درصد واگن های مورد نیاز كشور به صورت بومی تامین می شود كه این رقم بسیار ناچیز است و محدودیت های زیادی برای این صنعت به وجود آورده است. بدین منظور و در امتداد اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و گردنگیر قانونی ماده ۵۴ برنامه ششم توسعه و شعار ملی "رونق تولید"، ستاد توسعه فناوری های فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت صمت نسبت به تعریف و اجرای مدل بومی سازی طراحی و ساخت واگن مترو اقدام نمودند.
اجرای این قرارداد در ۲ فاز طراحی و ساخت پروتوتایپ و ستاندن تائیدیه های لازم و فاز تولید انبوه صورت خواهد گرفت. بطوریكه پیش بینی شده است بعد از طراحی و ساخت پروتوتایپ، قرارداد تولید انبوه جهت تامین ۴۲۰ دستگاه واگن مترو با استفاده از منابع داخلی با مشتری (وزارت كشور و متروی شهرها) منعقد شد.
تامین مالی در دو مرحله (طراحی و ساخت پروتوتایپ و مرحله تولید انبوه) صورت خواهد گرفت. بطوریكه تامین بودجه برای نمونه سازی بوسیله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تامین بودجه برای تولید انبوه بوسیله شورای عالی اقتصاد و با هماهنگی معاونت علمی و وزارت صمت خواهد بود.
مدل اجرایی برای تحقق این طرح ملی نیز بدین گونه است كه یك هسته اصلی (General contractor) شكل گرفته و شبكه را مدیریت می كند. زیرمجموعه های اصلی این هسته دفتر طراحی، مدیریت زنجیره تامین و تولید است و برای هر یك از این بخش ها اعضایی اولیه معرفی شده است.
نكته مورد توجه در این پروژه با عنایت به شعار ملی "رونق تولید"، بهره گیری از تمامی ظرفیت های داخلی موجود و تمامی اعضای زنجیره تامین حمل و نقل ریلی است. لازم به ذكر است كه در این طرح، هدف داخلی سازی تمامی اجزا و زیرسیستم های واگن مترو نیست؛ چونكه با عنایت به امكانات و ظرفیت های موجود این كار امكان پذیر نیست. پس داخلی سازی در بخش های ظرفیت های بالقوه برای ساخت داخل وجود دارد و خصوصاً در بخش طراحی و یكپارچه سازی مد نظر است.
منبع:

1398/05/19
18:29:59
5.0 / 5
4250
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
تولیدو