دبیركل اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق خبر داد:

با حذف ویزا تعاملات ایران و عراق پررنگ تر شده است

با حذف ویزا تعاملات ایران و عراق پررنگ تر شده است

تولیدو: دبیركل اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق با بیان اینكه شهرك های صنعتی مشترك آزاد در مرزهای مشترك دو كشور راه اندازی خواهد شد، اظهار داشت: با حذف ویزا تعاملات دو كشور پررنگ تر شده است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، سید حمید حسینی امروز چهارشنبه در جلسه بررسی موانع و مشكلات فراروی تجار و صادركنندگان استان فارس، اظهار نمود: سال قبل فرصت هایی از بازار عراق، سوریه، قطر و افغانستان به وجود آمد كه از فرصت بازار عراق به خوبی استفاده كردیم.
وی با یادآوری اینكه استفاده از فرصت بازار عراق باعث شده كه امروز صدها شغل در ایران به صادرات این كشور وابسته باشد، اضافه كرد: زیرساخت های عراق نابود شده و نیاز به بازسازی دارد.
دبیركل اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق افزود: زیرساخت های نیروی انسانی عراق گرفتار تزلزل شده و با بروز جنگ، تعداد قابل توجهی از نیروهای متخصص، این كشور را ترك كرده اند.
حسینی اشاره كرد: هنوز امنیت كامل در عراق برقرار نشده و فضا برای حضور سرمایه گذار خارجی آماده نیست، علاوه بر آن فضای نامساعد كسب و كار و بروكراسی در این كشور، فرصت خوبی برای ایران به وجود آورده است.
بگفته وی، نمودار تجاری ایران و عراق روند صعودی را نشان داده است و هم اكنون ایران رتبه اول صادرات به عراق را دارد و بعد از ما چین و تركیه در رتبه های بعدی قرار دارند.

صادرات ۹۰۰۰ قلم كالا توسط ۲۰۰۰ صادركننده ایرانی به عراق
دبیركل اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق با اشاره به اینكه بازار عراق به اندازه سه بازار عمان، قطر و سوریه است و بهترین فضا برای صادرات واحدهای كوچك صنعتی كشور به وجود آورده است ابراز كرد: هم اكنون ۹۰۰۰ قلم كالا توسط ۲۰۰۰ صادركننده ایرانی به عراق صادر می شود.
حسینی همین طور تصریح كرد كه بازار عراق یك بازار ۶۵ میلیارد دلاری وارداتی است و ۲۵ درصد سرمایه گذاری پیش بینی شده برای بهسازی و نوسازی عراق در بخش تولید مسكن خواهد بود.
وی ادامه داد: جمعیت عراق تا سال ۲۰۱۸، نزدیك به ۳۸ میلیون نفر اعلام گردید كه ۶۵ درصد آن زیر ۲۵ سال است.
دبیركل اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق همین طور با اشاره به اینكه تزانزیت به عراق بطور جدی در حال پیگیری است، اظهار داشت: این مساله راه ما را به بازار سوریه و لبنان در شرایط تحریم باز می كند و ۵۵ ساعته از تهران به لبنان می رسیم.
او همینطور این نوید را به صادركنندگان جدید به عراق داد كه در كنار ارائه اطلاعات و ارتباطات، لابی گری در بازار پیچیده عراق برای صادركنندگان صورت خواهد گرفت.
حسینی اظهار داشت: با حذف مُهر ویزا، تعاملات ایران و عراق دوطرفه و پررنگ تر شده است.
منبع:

1398/05/10
00:41:16
5.0 / 5
4203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
تولیدو