تقویت نفوذ اقتصادی و منطقه ای ایران

گام آخر عضویت ایران در پیمان اوراسیا

گام آخر عضویت ایران در پیمان اوراسیا

به گزارش تولیدو برنامه ریزی برای افزایش حضور ایران در بازارهای منطقه ای در ماه های گذشته بعنوان یكی از اصلی ترین گزینه های پیش رو در روزهای تحریم در دستور كار قرار گرفته و در این راه پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا می تواند گامی مهم در رسیدن به این هدف تلقی شود.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، با وجود آنكه ایران ۱۵ همسایه زمینی و دریایی و بخش قابل توجهی از این كشورها همچنان برای رسیدن به خیلی از نیازهای اقتصادی خود، نیازمند واردات هستند، اما آمار عملكرد صادراتی كشور نشان داده است كه ایران توانسته فقط دو درصد از نیاز این كشورها را تأمین كند.
هرچند دست به گریبان بودن با تحریم ها از یك سو و تكمیل نشدن زیرساخت های موردنیاز برای افزایش تولید صادرات محور از جانب دیگر، توان ایران را برای بالا بردن صادرات غیر نفتی اش محدود كرده اما موضوعی كه بیشترین اهمیت را دارد استفاده حداكثری از ظرفیت های فعلی است.
محمدرضا مودودی - سرپرست سازمان توسعه تجارت - در گفتگو با ایسنا، از اهمیت پیوستن به اتحادیه های منطقه ای سخن گفت و اظهار نمود: جدیدترین آمارها از تجارت جهانی نشان داده است كه حدود ۷۰ درصد از كل این تجارت مربوط به تبادلات منطقه ای و كشورهای همسایه است. اگر این آمار را به سهم دو درصدی ایران از واردات كشورهای همسایه مقایسه نماییم، مشخص می شود كه برای بهبود جایگاه صادرات غیر نفتی در اقتصاد ایران باید روی توان منطقه حساب باز كرد و در این راه عضویت در اتحادیه های اقتصادی و منطقه ای اهمیت بالایی دارد.
یكی از این اتحادیه ها كه ایران از چند ماه قبل پیگیری جدی خود برای عضویت در آنرا آغاز كرده، اتحادیه اوراسیا است. اتحادیه ای كه هرچند عمر طولانی مدتی ندارد اما با عنایت به موقعیت جغرافیایی و اعضای مهمی كه در خود جای داده، اهمیت زیادی برای منطقه و ایران خواهد داشت.
روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان اعضای ابتدایی این اتحادیه به شمار می روند و بعد از آنها چند كشور دیگر منطقه هم برای عضویت در آن اقدام نمودند.
ایران هم با عنایت به نیاز جدی كه به افزایش تبادلات تجاری با كشورهای آسیای میانه و اروپای شرقی دارد از چند ماه قبل مقدمات عضویت در این اتحادیه را پشت سر گذاشت و بعد از دریافت موافقت های اصولی برای نهایی شدن عضویت در این اتحادیه، برنامه عضویت برای دریافت تأیید نهایی به شواری نگهبان ارجاع شد.
چند هفته بعد از ارجاع این درخواست به شورای نگهبان، حالا عباس علی كدخدایی - سخنگوی این شورا - اعلام كرده كه موافقت نامه لازم برای عضویت در اوراسیا نهایی شده و دولت برای پیگیری این طرح محدودیت مجوزی نخواهد داشت.
افزایش مبادلات دو جانبه و چند جانبه، تعرفه های ترجیحی و گسترش نفوذ در بازارهای همسایه اصلی ترین اهدافی است كه اقتصاد ایران از حضور در این اتحادیه دنبال می كند.1398/04/07
14:18:55
5.0 / 5
4833
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
تولیدو