وزیر اقتصاد در بازدید از بندر امام:

واردات كالاهای اساسی رشد قابل توجهی داشته است

واردات كالاهای اساسی رشد قابل توجهی داشته است

تولیدو: وزیر اقتصاد و دارایی اظهار داشت: در سه ماهه ابتدایی امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل واردات كالای اساسی رشد قابل توجهی داشته است و حتی در بعضی از اقلام شاهد واردات بیشتر از دو برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، فرهاد دژپسند امروز ۲۳ خردادماه در حاشیه بازدید از بندر امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه امسال سال رونق تولید نامگذاری شده است، اظهار نمود: یكی از مولفه هایی كه در بحث رونق تولید دارای اهمیت بسیار است، بحث بهبود فضای كسب و كار است.

وی ادامه داد: در اقتصاد ایران حدود ۸۵ درصد از واردات، مربوط به واردات كالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه است و بدین سبب تجارت فرامرزی در ایران دارای اهمیت بسیار زیادی است. گاهی شاید تلقی شود كه واردات كالا به رونق تولید لطمه بزند اما با شرایطی كه در ایران با عنایت به نوع كالاهای وارداتی مواجه هستیم، این مساله به تولید لطمه نمی زند.

وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به اینكه به سبب تحریم ها، بحث تأمین كالای اساسی دارای اهمیت ویژه ای برای ما است، اشاره كرد: مساله تأمین كالای اساسی و اهمیت واردات بعضی از كالاها موجب شد تا در بندر امام خمینی حاضر شوم و از نزدیك روند این مسائل را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهم.

دژپسند با اشاره به اینكه بندر امام خمینی (ره) هاب كالای اساسی تلقی می شود، عنوان كرد: روند فعالیت های این بندر برای كشور بسیار حائز اهمیت می باشد و باید بر روند واردات و تخلیه كالای اساسی از این بندر نظارت و مشكلات حل شود تا شاهد مسأله ای در این زمینه نباشیم.

وی افزود: در سه ماهه ابتدایی امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل واردات كالای اساسی رشد قابل توجهی داشته است و حتی در بعضی از اقلام شاهد واردات بیشتر از دو برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم.

وزیر اقتصاد و دارایی اظهار داشت: در بندر امام خمینی میزان واردات كالای اساسی در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حدود ۷۸ درصد رشد داشته و این مساله بسیار برای ما امید بخش است و اطمینان خاطر خوبی را در بحث تأمین كالای اساسی میان مردم به وجود می آورد.

دژپسند افزود: با عنایت به شرایطی كه در بندر امام خمینی مشاهده كردیم، وضعیت واردات كالا به خوبی در حال انجام می باشد و روند، یك روند رو به رشد است. مسئولان در این بندر در تلاش هستند تا آنچه وارد می شود، گرفتار رسوب نشود.

وی با اشاره به اینكه هر موجودی ای را در بنادر نمی توان رسوب تلقی نمود، اظهار داشت: رسوب كالا بعد از اظهار صورت می گیرد. اگر ماندگاری كالا را بعد از اظهار به وارد شدن آن، داشته باشیم، یك مساله منفی است. در غیر این صورت نمی توان اظهار داشت كه شاهد رسوب كالا در بنادر هستیم.

وزیر اقتصادی اشاره كرد: كالای اساسی با جان مردم سر و كار دارد و نمی توانیم به بحث كنترل كیفی كالای اساسی وارد شده از بنادر بی توجه باشیم. این دقت باید برای سلامت مردم اعمال شود تا شاهد مسأله ای خاصی نباشیم.


منبع:

1398/03/24
13:19:44
5.0 / 5
4344
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
تولیدو