نرمش ترامپ برای دادن مهلت بیشتر به چینی ها

نرمش ترامپ برای دادن مهلت بیشتر به چینی ها

تولیدو: دونالد ترامپ اعلام نمود احتمال زیادی وجود دارد كه آمریكا برای اختتام دادن به جنگ تجاری با چین توافقی منعقد كند و وی مایل است مهلت تعیین شده برای افزایش تعرفه ها را تمدید كند.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، ترامپ در دیدار با مذاكره كنندگان آمریكایی و لیو هی، معاون نخست وزیر چین و مذاكره كننده ارشد هیأت چینی در كاخ سفید به خبرنگاران اظهار داشت: مذاكره كنندگان آمریكایی و چینی پیشرفت خوبی در دور اخیر مذاكرات داشته اند و مذاكراتشان را دو روز دیگر تا روز یكشنبه ادامه خواهند داد.

رئیس جمهور آمریكا اظهار داشت: تصور می كنم هر دو طرف احساس می كنند احتمال بالایی برای رسیدن به توافق تجاری وجود دارد.

معاون نخست وزیر چین باز تأیید كرد كه پیشرفت بزرگی در مذاكرات وجود داشته است. وی در كاخ سفید اظهار داشت: از طرف چین ما بر این باوریم كه احتمال بالایی وجود دارد كه به توافق برسیم و امیدواریم كه توافقی داشته باشیم و طرف چینی آماده است نهایت تلاش خود در این زمینه را به عمل آورد.

دونالد ترامپ اعلام نمود احتمالاً با شیء جین پینگ، رئیس جمهور چین در مارس در فلوریدا دیدار خواهدنمود تا درباره مهمترین موضوعات توافق تجاری تصمیم بگیرند.

رئیس جمهور آمریكا قبل از این تا اول مارس برای رسیدن به توافق با چین مهلت داده بود و تهدید كرده بود در صورت عدم توافق، تعرفه روی واردات ۲۰۰ میلیارد دلار كالای چینی از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش پیدا خواهدنمود اما حالا برای تمدید این مهلت ابراز تمایل كرده است. این امر از تشدید بیشتر جنگ تجاری كه تجارت كالاها به ارزش صدها میلیارد دلار را مختل كرده و موجب كندی رشد اقتصاد جهانی شده، جلوگیری می كند.

خوش بینی به این كه دو طرف راهی برای اختتام دادن به جنگ تجاری خواهند یافت، بازارهای سهام خصوصاً بخش فناوری را صعودی كرد و شاخص سهام "اس اند پی ۵۰۰" به بالاترین حد خود در بیشتر از سه ماه گذشته صعود كرد. قیمت نفت باز همسو با بازارهای سهام به بالاترین حد از اواسط نوامبر افزایش یافت و نفت برنت در ۶۷.۷۳ دلار در هر بشكه بسته شد.

توافق ارزی

ترامپ و استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریكا اعلام نمودند دو طرف درباره ارز به توافق رسیده اند. ترامپ حاضر نشد جزئیات این توافق را اعلام نماید اما مقامات آمریكایی همواره نسبت به پایین بودن ارزش یوان چین كه به این كشور مزیت تجاری بخشیده و تعرفه های آمریكا را جبران كرده، ابراز نگرانی كرده اند.

در نامه ای به ترامپ كه از طرف یكی از دستیاران معاون نخست وزیر چین در كاخ سفید برای ترامپ قرائت شد، رئیس جمهور چین از مذاكره كنندگان خواست به سختی تلاش نموده و به توافقی برسند كه به نفع دو كشور خواهد بود.

ترامپ اعلام نمود توافق با چین امكان دارد فراتر از تجارت شده و مسائل دیگری مانند شركت های مخابراتی هواوی تكنولوژیز و ZTE را در بر بگیرد.

وزارت دادگستری آمریكا هواری را به دسیسه برای نقض تحریم های آمریكا مقابل ایران و سرقت فناوری رباتیك از شركت تی موبایل متهم كرده است.

شركت ZTE باز سال قبل هدف تحریم آمریكا قرار گرفت و فروش قطعات ساخت آمریكا به این شركت به دلیلهای مشابه ممنوع گردید.

نه به تفاهم نامه

به نظر رسید ترامپ با رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریكا و مذاكره كننده ارشد این كشور درباره توافق مقدماتی اختلاف نظر دارد و در حالیكه لایتیزر از تفاهم نامه برای قرارداد با چین صحبت كرده است اما ترامپ گفت تفاهم نامه ها را دوست ندارد برای اینكه كوتاه مدت هستند و وی خواستار یك قرارداد بلندمدت است.

لایتیزر در واكنش به انتقاد ترامپ اظهار داشت: تفاهم نامه ها الزامی هستند اما وی هیچ گاه از این واژه استفاده نخواهد كرد.

رویترز چهارشنبه گذشته گزارش كرده بود كه دو طرف سرگرم تهیه محتوای شش تفاهم نامه هستند كه عمده مسائل دشوار در مذاكرات را تحت پوشش قرار می دهند و مستلزم تغییر اقتصادی اساسی در چین هستند.

به گفته منابع آگاه، مذاكره كنندگان در هفته گذشته درباب زبان خاص این تفاهم نامه ها برای پرداختن به درخواست های آمریكا كشمكش داشتند و شش تفاهم نامه شامل دزدی سایبر، حقوق مالكیت معنوی، خدمات، كشاورزی و موانع غیرتجاری برای تجارت شامل یارانه ها هستند.

یك منبع صنعتی آگاه از مذاكرات اظهار داشت: دو طرف اختلافاتشان درباب حقوق مالكیت معنوی، دسترسی بازار و كاهش كسری تجاری ۴۰۰ میلیارد دلاری آمریكا با چین را كاهش داده اند اما اختلافات بزرگ تری درباب تغییر رفتار چین با شركت های دولتی، یارانه ها، انتقال الزامی فناوری و دزدی سایبر اسرار تجاری آمریكا به قوت خود باقی مانده اند.

لایتیزر درباب انتقال الزامی فناوری اظهار داشت: دو طرف پیشرفت زیادی داشته اند اما توضیح بیشتری نداد.

آمریكا مدعی است شركت های خارجی در چین اغلب وادار می شوند برای ادامه فعالیت در این كشور، فناوری خودرا به شركت های چینی منتقل كنند.

اتاق بازرگانی آمریكا روز جمعه از دولت این كشور خواست توافق جامعی را تضمین كرده و به مسائل اساسی بپردازد.

چین وعده داده است خرید محصولات كشاورزی، انرژی، نیمه رسانه ها و كالاهای صنعتی آمریكایی را برای كاهش مازاد تجاری با این كشور، افزایش دهد.

سانی پردیو، وزیر كشاورزی آمریكا در توئیتر اعلام نمود چین متعهد شده است ۱۰ میلیون تن سویای آمریكایی خریداری كند. چین در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۲ میلیون تن سویای آمریكایی خریداری نموده بود و این تعهد نشان دهنده حسن نیت چین و در راه بودن اخبار خوب بیشتر است.

بر اساس گزارش رویترز، چین قبل از جنگ تجاری بزرگترین خریدار سویای آمریكا بود اما به تلافی تعرفه های آمریكا، خرید سویای آمریكایی به ارزش سالانه ۱۲ میلیارد دلار را كم كرد.
1397/12/04
14:21:33
5.0 / 5
4700
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
تولیدو