بازرگانان منتظر الحاق ایران به پیمان نامه اوراسیا هستند

بازرگانان منتظر الحاق ایران به پیمان نامه اوراسیا هستند

تولیدو: رئیس اتاق مشترك ایران و روسیه اظهار داشت: الحاق ایران به پیمان نامه اوراسیا فرصتی استثنایی است كه با تصویب و اجرایی شدن آن، بازرگانان ایرانی می توانند با استفاده از انواع معافیت ها و امكان حضور رقابتی، بازار این مناطق را در اختیار گیرند.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه خبری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران، «هادی تیزهوش تابان» در نشست رونمایی از كتاب «مجموعه قوانین و مقررات تجاری اوراسیا»، اضافه كرد: طبق توافق های انجام شده، مقرر است ایران به مدت سه سال به صورت آزمایشی وارد پیمان نامه اوراسیا شود.
وی با اشاره به اینكه متاسفانه تابحال نتوانسته ایم از فرصت های این منطقه استفاده نمائیم، اظهار داشت: لایحه الحاق به پیمان نامه اوراسیا كه از طرف دولت به تصویب رسیده در اختیار مجلس قرار نگرفته و در نتیجه همچنان این پروژه وارد فاز اجرایی نشده است.
رئیس اتاق ایران و روسیه ابراز امیدواری كرد كه این مراحل هر چه سریع تر طی شود و بخش خصوصی بتواند در شرایط امروز كه با انواع محدودیت های ناشی از تحریم مواجه می باشد از عواید حاصل از این پیمان نامه استفاده نماید.
تیزهوش تابان گفت: از آنجائیكه روابط سیاسی خوبی بین كشورهای منطقه اوراسیا و ایران وجود دارد، بازارهای این منطقه همچون بازارهایی است كه باید در آن حضور شایسته ای داشته باشیم؛ هرچند تا به امروز فرصت های حضور در آنرا از دست داده ایم.

** نگاه های احتیاط آمیز دولت مانع رشد تجارت خارجی میگردد
«پدرام سلطانی» نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران باز در این نشست اظهار داشت: تابحال دولت ها همواره در مذاكرات خود برای انعقاد موافقت های تجارت ترجیحی یا تجارت آزاد، محتاطانه عمل كرده اند.
وی افزود: نگاه دولتمردان این گونه است كه صنعت یا كشاورزی ایران به قدری لطمه پذیر است كه سطح رقابت پذیری پایینی دارد و بدون دیوار تعرفه ها توان پیشرفت ندارد.
سلطانی اشاره كرد: لازم است ایران در اقداماتی از این دست، كمی سرعت و عمق بیشتری به فعالیت های خود بدهد و اجازه دهد بازرگانان ایرانی از تبعیض های تعرفه ای كه در سطح دنیا لحاظ می شود، رها شوند و طعم تجارت آزاد را بچشند.

** رقیبان جای خالی ایران در بازار اوراسیا را پر كرده اند
«علیرضا اشرف»، دبیركل اتاق بازرگانی ایران باز در این نشست اظهار داشت: از زمانی كه كشورهای منطقه اوراسیا استقلال پیدا كردند، ایران كوشش كرد با فعالیت های فرهنگی در این كشورها، روابط خودرا با آنها توسعه دهد اما امروز می بینیم كه این مدل، شكست خورده و بعضی كشورها كه فرسنگ ها با این منطقه فاصله دارند، توانسته اند بازار این كشورها را در دست بگیرند.
وی افزود: در آن زمان این كشورها سیستم مالی تعریف شده ای نداشتند و لازم بود برای حضور بخش خصوصی در این بازارها، دولت پشتیانی و حمایت لازم را از آنها داشته باشد كه متأسفانه چنین نگاهی در بدنه دولت وجود نداشت؛ در نتیجه كشورهای دیگر خیلی سریع جای خالی ما را پر كردند.
دبیركل اتاق ایران اشاره كرد: امروز باید به دولت فشار بیاوریم تا هرچه سریع تر لایحه الحاق را به مجلس عرضه نماید تا مراحل تصویب، طی شده و بخش خصوصی بتواند از منافع آن استفاده نماید.
به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، كتاب مجموعه قوانین و مقررات تجاری اوراسیا توسط اتاق مشترك ایران و روسیه گردآوری شده است تا اطلاعات بازار ارواسیا را در اختیار بازرگانان ایرانی قرار دهد.
مجمع اقتصادی اوراسیا (EAEC ) یك مجمع اقتصادی میان گروهی از كشورهای آسیایی و اروپایی است كه از اكتبر سال 2000 با عضویت كشورهای بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیكستان و ازبكستان شروع به كار كرد كه ایران باز در بعضی از نشست های آن حضور داشته است.
اقتصام**9189** 2022


1397/10/24
19:54:55
5.0 / 5
4631
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , صنعت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو