منشا احتكار از نظر رییس ستاد مبارزه با قاچاق

وجود ۵۳۹ هزار انبار بدون نظارت در ایران

وجود ۵۳۹ هزار انبار بدون نظارت در ایران

به گزارش تولیدو چند ماه بعد از تغییرات به وجود آمده در نرخ ارز كه سبب بروز تلاطم هایی در اقتصاد ایران و شكل گیری مشكلاتی مانند احتكار و نرسیدن كالاهای مورد نیاز مردم به بازار شد، حالا به نظر می آید كه با فروكش كردن بحران های ابتدایی، نوبت به رصد دقیق شرایط رسیده است.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، هرچند دولت های یازدهم و دوازدهم كوشیده اند نسبت به كاهش رقم قاچاق كالا و احتكار آن از جانب برخی افراد سودجو اقدامات لازم را انجام دهند و این مساله به كاهش نسبی آمار قاچاق در سال های گذشته منجر گردیده است، اما آخرین آمارها نشان داده است كه هنوز سالانه بیشتر از ۱۲ میلیارد دلار كالای قاچاق وارد كشور می گردد كه تا كاهش قابل توجه این رقم نمی توان به اجرایی شدن تمام سیاست های مدنظر امید داشت.

در كنار قاچاق اما یكی از اصلی ترین مواردی كه در طول ماه های گذشته، اقتصاد ایران با آن دست و پنجه نرم كرده، مبحث احتكار بوده است.

با وجود آنكه بعد از برهم خوردن شرایط اقتصادی ایران با افزایش نظارت ها تلاش شد خیلی از انبارهایی كه در آن كالاهای مورد نیاز مردم احتكار شده بود شناسایی شده و بعد از سپری شدن مراحل قانونی كالاهای موجود در آنها به دست مصرف كننده برسد، اما به نظر می آید هنوز راهی طولانی تا تسویه نهایی اقتصاد ایران از احتكار باقی مانده است.

جدیدترین آمارهایی كه خرم آبادی – رییس ستاد مبارزه قاچاق كالا و ارز – در نشست دوشنبه شب با استاندار قزوین عرضه كرده، به درستی ابعاد این مساله را نشان داده است.

براساس گفته های وی هم اكنون در سراسر كشور ۵۳۹ هزار انبار كشف شده كه هر چند مرحله ی شناسایی آنها به آخر رسیده، اما هنوز وارد سامانه نظارت انبار نشده اند كه این مساله خود می تواند یكی از عوامل اثرگذار بر بالارفتن آمار احتكار باشد.

خرم آبادی از ظرفیت اصناف كشور برای عبور از این مرحله سخن گفته و ابراز امیدواری كرده است كه با افزایش نظارت فنی بر این انبارهای پرتعداد، در كنار مسائل قانونی از نظر فنی و اجرایی هم شرایط طوری شود كه احتكاركنندگان امكان برنامه ریزی برای این اقدام را پیدا نكنند.
1397/10/18
14:22:42
5.0 / 5
4566
تگهای خبر: اصناف , اقتصاد , بازار , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
تولیدو