رحمانی: 14میلیارد دلار ارز دولتی به كالاهای اساسی تخصیص یافت

رحمانی: 14میلیارد دلار ارز دولتی به كالاهای اساسی تخصیص یافت

به گزارش تولیدو وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: دولت از آغاز امسال تابحال 14 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به كالاهای اساسی اختصاص داده و برای سال بعد هم این تخصیص ها ادامه خواهد داشت.


به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، گروه كالایی نخست مربوط به كالاهای اساسی و ضروری می باشد كه ارز آن از محل درآمدهای ناشی از فروش نفت تامین می گردد.
گروه كالایی دوم شامل مواد اولیه و كالاهای واسطه ای و سرمایه ای می گردد كه تامین ارز آنها از محل صادرات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی است. همینطور گروه كالایی سوم برای كالاهای مصرفی در نظر گرفته شده كه ارز آنها ناشی از صادرات كالاهایی است كه ملزم به عرضه در سامانه نیما نیستند.
به گزارش روز یكشنبه تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، «رضا رحمانی» درنشست هم فكری و هم اندیشی با اعضای هیات رییسه كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشكلات بخش خودرو اضافه كرد: ساختار خودروسازی كشور تا 2 سال آینده اصلاح می گردد و تولید هم در حال اصلاح است.
وی بیان داشت: قرار شده است خودروسازان اموال غیر تولیدی شان را به فروش برسانند تا بخشی از نقدینگی مورد نیازشان تامین گردد.
«عزیز اكبریان» رییس كمیسیون صنایع مجلس در این نشست اظهار داشت: باید عرضه و تقاضا را در تولید مورد توجه قرار دهیم، در شرایط جنگ اقتصادی باید تصمیمات ویژه گرفت و تصمیم گیری ها باید سریع باشد.
همچنین «فریدون احمدی» دیگر عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس در این نشست اضافه كرد: بخش خصوصی ابزار مدیریت بحران است و به راحتی می تواند تحریم ها را دور بزند.
وی تصریح كرد: برای اصلاح ساختار تولید خودروی كشور هم می توان روی این بخش حساب كرد.
احمدی همینطور خواهان حل مشكلات مربوط به ترخیص كالاها در گمركات شد.
برپایه این گزارش، در ادامه نشست نمایندگان ملت در كمیسیون صنایع و معادن مجلس به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.
تكمیل طرح های نیمه تمام، اجرای نقشه راه معدن، ضرورت تفویض اختیار به معاونان وزیر و ضرورت همراهی قوه قضاییه با وزارت صنعت، معدن و تجارت از موارد طرح شده بود.
همچنین نمایندگان بر ضرورت تقویت سامانه های اطلاعاتی و بروز كردن اطلاعات تاكید نمودند و خواهان تولید كارگروهی برای رصد فعالیت واحدهای نیمه فعال و غیرفعال و ساماندهی آنها با برنامه و زمان بندی شدند.
اقتصام*3065**2022


1397/10/02
20:24:21
5.0 / 5
4935
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خودرو , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تولیدو