رنگ باختن چاپخانه ها در دنیای دیجیتال

رنگ باختن چاپخانه ها در دنیای دیجیتال

تولیدو: رئیس اتحادیه صنف حروف چینی، تكثیر و فتوكپی مشهد كه معتقد به تغییر نام این اتحادیه بعنوان ؛صنف چاپ دیجیتال؛ است می گوید، با توسعه چاپ دیجیتال چاپخانه های قدیمی رنگ باخته و مردم از آنها استقبال نمی كنند.


سیدمحمود میرمحمدی از قدیمی ترین روسای اتحادیه های مشهد است و بیشتر از 10 سال است كه مسئولیت اتحادیه صنف حروف چینی را برعهده دارد و به قول خودش صنف او برای نخستین بار چاپ دیجیتال را به بازار آورد.
وی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: راه اندازی چاپ دیجیتال در حوزه صنفی به سال 1374 بازمی گردد و برای اولین بار در كشور اتحادیه صنف حروف چینی مشهد مبدع راه اندازی چاپ دیجیتال در بازار بود.
وی اضافه كرد: در آن زمان فقط چاپ دیجیتال به دستگاه های چاپ رنگی یا اوت دور ختم می شد كه محدود به چند رنگ بود اما دستگاه های مركب كنونی برای چاپ دیجیتال هشت رنگ اصلی را تركیب می كنند و كل رنگ سازی را به 16 میلیون رنگ می رسانند.
میرمحمدی تصریح كرد: دستگاه های جدید كه به نام 'فلت بد' معروف است، می توانند محتوا را روی سنگ، دسته عینك و روی انواع سطوح با هر اندازه و حجمی به چاپ برسانند.
وی اظهار داشت: دستگاه های چاپ دیجیتال قادر به چاپ كتاب هم هستند و مولفین بعد از دریافت استعلام های لازم از مراجع ذیصلاح می توانند درخواست خویش را برای چاپ كتاب به این صنف بدهند.

* اقلام چاپ 100 درصد وارداتی است
رئیس اتحادیه صنف حروف چینی، تكثیر و فتوكپی مشهد اضافه كرد: تمام مواد مصرفی چاپ شامل كاغذ، جوهر، تونر و دستگاه های چاپ دیجیتال وارداتی است و قیمت آنها متاثر از نرخ ارز افزایش قابل توجهی داشته است.
وی تصریح كرد: اما از آنجائیكه دولت ارز 4200 تومانی به ملزومات چاپ در ایران مختص كرده است، افزایش نرخ خدمات چاپ در این صنوف نسبت به سایر صنوف كمتر بوده است.
وی اظهار داشت: در بازار ملتهب دو ماه قبل كشور، نرخ مواد مصرفی حوزه چاپ نسبت به نوسان نرخ ارز، افزایش زیاد نداشت، بعنوان مثال نرخ هر بسته كاغذ آ.چهار از 130 هزار ریال در فروردین ماه امسال به 200 هزار ریال هم اكنون رسید.
میرمحمدی اضافه كرد: دستگاه فلت بد برای چاپ دیجیتال هم وارداتی است و قیمت آن امسال از سه میلیارد ریال به پنج میلیارد ریال رسیده است.
وی تصریح كرد: نرخ خدمات در این صنف از جانب دولت تعیین می گردد كه از سال قبل تابحال دو مرتبه كه آخرین بار مربوط به اردیبهشت ماه امسال بود، قیمتها در این صنف افزایش داشت.
وی اظهار داشت: با این وجود نرخ خدمات در این صنف زیاد نیست و حتی بعضی از صاحبان این واحدهای صنفی برای مشتریان خود كه اغلب از قشر فرهیخته، دانشجو و فرهنگی جامعه هستند، پایین تر از نرخ مصوب خدمات عرضه می دهند.
میرمحمدی اضافه كرد: الان 750 نفر عضو این اتحادیه هستند كه همه آنها از دستگاه چاپ دیجیتال برخوردار می باشند، از این تعداد 30 نفر دستگاه فلت بد مدرن در اختیار دارند و 200 نفر از قابلیت انواع چاپ دیجیتال برخوردار می باشند.

* ذائقه مردم تغییر كرده است
رئیس اتحادیه صنف حروف چینی، تكثیر و فتوكپی مشهد تصریح كرد: دنیا نشان داده كه بزودی چاپ دیجیتال چاپخانه های قدیمی را از میدان خارج می كند، الان در سراسر دنیا و حتی در مشهد كتابخانه های دیجیتال و كتابهای الكترونیكی شكل گرفته اند و براحتی مطالب بسیار در حجم های كم در اختیار مردم قرار می دهند.
میرمحمدی اظهار داشت: هرچند چاپخانه های قدیمی قداست دارند و باید آنها را پاسداشت اما باید پذیرفت كه ذائقه مردم تغییر كرده و با چاپ های دستی فاصله گرفته اند چونكه فضای مجازی با هزینه كمتر و صرفه جویی در وقت، می تواند خدمات بهتری به مردم عرضه نماید.
وی اضافه كرد: الان با یك دستگاه فلت بد هر محصولی را می توان در انواع مختلف چاپ كرد به صورتی كه این چاپ در فضای حقیقی قابل امحا نیست.
رئیس اتحادیه چاپخانه داران خراسان رضوی قبل از این به ایرنا گفته بود، از 450 واحد چاپ، لیتوگرافی و جعبه سازی در این استان فقط سه یا چهار چاپخانه به كارهای انتشاراتی روزنامه ها می پردازند و باقی آنها فعالیت خویش را معطوف به حوزه صنعت كرده اند.
علی مغانی اضافه كرد: با وجود فضای مجازی و رسانه های اینترنتی، چاپ كتاب و روزنامه صرفه اقتصادی ندارد و چاپخانه داران بخش عمده ای از ظرفیت خویش را به كار اقتصادی اختصاص داده و در حوزه بسته بندی محصولات فعالیت می نمایند.
7489 / 6053


1397/09/30
13:52:16
5.0 / 5
4677
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
تولیدو