معاون وزیر صنعت:

شاخص صادرات كشور 13 و نیم درصد افزایش یافت

شاخص صادرات كشور 13 و نیم درصد افزایش یافت

به گزارش تولیدو معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، اظهار داشت: شاخص صادرات محصولات غیرنفتی كشور از ابتدای سال جاری تا آخر آبانماه نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد 13.5 درصدی را نشان داده است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، محمد رضا مودودی روز پنجشنبه در همایش تجلیل از صادركنندگان برتر قم در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی این استان، اضافه كرد: فرایند صادرات كشور با وجود همه مشكلات اقتصادی به وجود آمده، مثبت بوده است و الان از مرز 30 میلیارد دلار صادرات با تراز تجاری مثبت عبور كردیم.
وی با اشاره به این كه سال ها آرزو می كردیم اقتصاد بدون نفت در ایران شكل بگیرد و نرخ ارز كنترلی نباشد، اظهار داشت: حالا این شرایط در اثر تحریم دشمنان بوجود آمده است و در صورت مدیریت صحیح می تواند فرصتی برای رشد صادرات كالاهای تولید شده در كشور، باشد.
وی همینطور با اشاره به مشكلاتی كه شرایط جدید برای تولیدكنندگان و صادركنندگان بوجود آورده است، افزود: نرخ ارزی كه به چند قیمت عرضه می گردد شرایط را برای تولیدكنندگان و عرضه كنندگان سخت كرده است.
مودودی با اشاره به اهمیت سازوكارهای نظارتی برای تخصیص ارز با نرخ دولتی به كالاهای اساسی مورد نیاز كشور، اظهار داشت: حالا 65 میلیارد یورو ثبت سفارش صورت گرفته است كه اگر فرآیند نظارتی نباشد امكان سوء استفاده از دریافت تفاوت نرخ ارز دولتی و نیمایی با نرخ ارز آزاد وجود دارد.
وی افزود: البته در این شرایط كه آمریكایی ها به دنبال افزایش مصارف ارزی ما و توقف فرآیند تجارت خارجی كشور برای كاهش درآمدهای ارزی ایران هستند، محدود كردن صادرات یك تهدید است و ما امروز باید مانند دوران جنگ همه مردم را وارد صحنه فعالیت های اقتصادی و تجاری نماییم.
وی بیان كرد: در جنگ تمام عیار به سبك نوین به سر می بریم كه برای مقابله با آن باید اقتصاد را مردمی نماییم، حالا باید بخش خصوصی در كنار دولت حضوری فعال در عرصه تولید و تجارت داشته باشد.
معاون وزیر صنعت با اشاره به این كه اعتماد متقابل دولت و بخش خصوصی چاره دور زدن تحریم هاست، اظهار داشت: اگر فعالیت های تجاری كشور را مردمی نماییم، رصد آن برای دشمن مشكل و تحریم ها بی اثر می گردد.
وی با بیان این كه اشتغال محوری ترین بحث در شرایط اقتصادی فعلی است، اضافه كرد: اگر بخواهیم سطح تجارت كشور را محدود نماییم، تاب آوری خود در تحریم اقتصادی را كاهش داده ایم و در این راه مهمترین عنصری كه می تواند حامی دولت باشد، بخش خصوصی است.
همایش تجلیل از صادركنندگان برتر استان قم با حضور سید محمد رضا هاشمی سرپرست استانداری قم و شماری دیگر از مسئولان استان در سالن همایش های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی قم برگزار گردید و در آن از 16 صادركننده برگزیده تجلیل به عمل آمد.
7405/ 1175


1397/09/08
20:38:37
5.0 / 5
4436
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تولیدو