رییس اتاق بازرگانی ایران:

تكیه به اقتصاد آزاد و بخش خصوصی تنها راه توسعه است

تكیه به اقتصاد آزاد و بخش خصوصی تنها راه توسعه است

تولیدو: تبریز- رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان الگوهای مطرح صادرات در دنیا اظهار داشت: تكیه به اقتصاد آزاد و بخش خصوصی تنها راه توسعه كشور است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا غلامحسین شافعی روز پنجشنبه در همایش صادرات غیرنفتی كشور در تبریز، بیان كرد: باید برای صادرات برنامه داشته باشیم، آنچه از دید دنیا برای بخش صادرات مورد توجه است در سه دسته توسعه درون گرا، برون گرا و مختلط تقسیم می شوند.
وی اضافه كرد: الگوی تكیه بر امكانات داخلی و راهبرد جایگزینی واردات در اقتصاد كشور همان الگوی درون گرا بوده و مدام این سوژه را تكرار كردیم اما از این سیاست در عرصه جهانی نه تنها نفعی نبردیم بلكه زیان قابل توجهی باز دیدیم.
شافعی افزود: تكیه به الگوی اقتصاد آزاد، مالكیت خصوصی و نقش حداكثری و پیوند با اقتصاد جهانی باز نتیجه بخش نبوده است.
به گفته وی برای صادرات قدرتمند باید یك تولید خوب داشته باشیم تا در صادرات عمل نماییم.
شافعی با اشاره به اینكه در سه الگوی مطرح شده بین زمین و آسمان مانده ایم، افزود: همه این مشكلات این است كه ما برنامه ای نداریم.
رئیس اتاق بازرگانی ایران همین طور اظهار داشت: در 10 پارسال سهم مانده تسهیلات نظام بانكی برای صادرات غیرنفتی از یك درصد به 2.2 درصد رسیده است.
وی اضافه كرد: سهم ایران از بازار صادرات جهانی 24 صدم درصد بوده كه بسیار سهم ناچیزی است در حالیكه به لحاظ ظرفیت ها دارای منابع بی بدیل هستیم.
شافعی همین طور با اشاره به اینكه رهبر معظم انقلاب در دیدار خود با هیات دولت در شهریورماه تاكید نمودند كه به نظر اتاق بازرگانی توجه گردد، اظهار داشت: چون توجه به نظرات بخش خصوصی در اقتصاد كشور لازم است.
نماینده بخش خصوصی آذربایجان شرقی باز در این همایش اظهار داشت: استان های شمال غرب كشور ظرفیت 800 میلیارد دلار درآمد برای كشور را دارند اما در مجموع سرمایه های بخش خصوصی كشور در یكسال گذشته حدود یك سوم كاهش یافته است.
یونس ژائله بیان كرد: برای توسعه صادرات همگی باید به صورت حرفه ای تلاش نماییم و برای این كار عزم همگانی لازم است.
وی همین طور اظهار داشت: شفافیت ارزی، ارز تك نرخی، بزرگ شدن بخش خصوصی، جراحی اقتصاد كشور كه مانع خروج میلیون ها دلار و سرمایه از كشور شود، همچون خواست های بخش خصوصی است.
بیست و چهارمین همایش توسعه صادرات غیر نفتی كشور امروز پنجشنبه با تجلیل از 30 صادركننده و تولیدكننده برتر پایان یافت.
3093/518


1397/09/01
20:45:19
5.0 / 5
5290
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
تولیدو