برخی گیرندگان تسهیلات فرش دروغ می گویند!

برخی گیرندگان تسهیلات فرش دروغ می گویند!

تولیدو: رئیس اتحادیه فرش دستباف مركز مازندران اظهار داشت: متاسفانه آنهایی كه نسبت به تولید فرش دستباف تسهیلات مناسب دریافت می كنند، تولیدكننده اصلی نیستند.


ملیحه محمدی ایزد در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینكه به علت نوسانات نرخ ارز، بازار فرش دستباف در ركود محض قرار دارد و هیچ بازاری برای فروش وجود ندارد، اظهار داشت: افزایش قیمت دلار باعث شد تا مواد اولیه تهیه فرش های دستباف بیشتر از 3 برابر گران شود.
افزایش 3 برابری مواد اولیه تهیه فرش دستباف
وی با اشاره به اینكه قبل از تغییر نرخ ارز هر كیلوگرم ابریشم را به قیمت 400 هزار تومان می خریدیم اما الان به یك میلیون و 500 هزار تومان رسیده است، خاطرنشان كرد: با عنایت به اینكه خیلی از این مواد اولیه در داخل تولید و تامین می گردد این مواد گران شده و دلیل اصلی گرانی را نمی دانیم.
رئیس اتحادیه فرش دستباف مركز مازندران با اشاره به اینكه در بازار ثبات وجود ندارد، اظهار داشت: خیلی از فرش هایی كه در استان های دیگر به نام همان استان به فروش می رسد و حتی صادر می كنند در مازندران تولید می گردد اما مسئولان به این امر و همچنین صادارت آن توجهی نمی كنند.
لزوم صدور مجوز صادرات به تولیدكنندگان مازندرانی
رئیس اتحادیه فرش دستباف مركز مازندران با اشاره به اینكه تمامی فرش های دستباف این استان قابلیت صادرات دارند، خاطرنشان كرد: مسئولان مازندران به تولیدكنندگانی كه قابلیت صادرات فرش را دارند، مجوز دهند تا سود این محصولی كه به بهترین شكل ممكن در این استان تولید می گردد به سایر استان ها نرود.
زمان بافندگی و گرانی مواد اولیه؛ دلایل اصلی گرانی فرش دستباف
محمدی با اشاره به دلایل گرانی فرش دستباف، اظهار نمود: یك كارگر بافنده در طول روز از بامداد تا غروب تنها می تواند یك سانتیمتر فرش ببافد و زمانی كه بافت یك فرش دستباف 9 ماه طول می كشد نباید اظهار داشت كه این محصول تولید شده گران است.
وی با اشاره به اینكه بافت یك فرش 12 متری با 4 كارگر بافنده 9 ماه به طول می انجامد، خاطرنشان كرد: مدت زمان بافندگی و گرانی مواد اولیه دلیل اصلی گرانی فرش های دستباف هستند.
رئیس اتحادیه فرش دستباف مركز مازندران در ادامه با اشاره به اینكه یك بافنده 9 ماه زمان خویش را برای بافت یك فرش 12 متری صرف می كند و در این میان شغل دیگری برای تامین مخارج و هزینه های زندگی خود ندارد، تصریح كرد: بنابراین خیلی از این بافنده ها بدهكار هستند و با دریافت تسهیلات به زندگی خود ادامه می دهند.
دریافت كننده تسهیلات مناسب، تولیدكننده اصلی نیست!
محمدی با اشاره به اینكه بعضی از كارگران بافنده، به صورت نیمه وقت فعالیت می نمایند چون كه هم تضمینی برای خرید فرش بافته شده وجود ندارد و هم در طول سال نیاز به درآمد برای گذران زندگی خود دارند، اظهار داشت: بعضی از تولیدكنندگان به جهت اینكه بتوانند به امرار معاش بگذرانند و چرخ تولیدی آنها از كار نیفتد تسهیلات با سود بسیار بالا دریافت می كنند.
وی با اشاره به اینكه متاسفانه آنهایی كه نسبت به تولید فرش دستباف تسهیلات مناسب دریافت می كنند، تولیدكننده اصلی نیستند، اظهار نمود: تولیدكنندگان اصلی در كارگاه ها و منازل خود مبادرت به تولید فرش می كنند و از دریافت تسهیلات هیچ خبری ندارند، برخی هم كه از این تسهیلات برخوردار شدند نظارتی بر روی آنها صورت نگرفت تا مشخص شود در چه راهی هزینه شده است.
رئیس اتحادیه فرش دستباف مركز مازندران با اشاره به اینكه تولیدكنندگان باید از پرداخت مالیات معاف باشند اما اینگونه نیست، خاطرنشان كرد: فرش دستباف مازندران نیاز به سرمایه گذارای دارد كه این امر باعث افزایش اشتغالزایی در این استان می گردد ازاین رو اتحادیه فرش دستباف مركز مازندران آمادگی خویش را برای رشد این صنعت به منظور سرمایه گذاری بر روی آن اعلام می دارد.1397/08/19
14:55:00
5.0 / 5
4708
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
تولیدو