نفس های صنعت طلای ایران به شماره افتاد

نفس های صنعت طلای ایران به شماره افتاد

تولیدو: در حالی صنعت طلای ایران قدمتی به اندازه تمدن این سرزمین كهن دارد كه این روزها فعالان این حوزه در حین كوشش برای بقای آن در شرایط نامناسب اقتصادی، باید پیشرفت و توسعه كشورهای همسایه و نوپا در این صنعت را شاهد باشند.


ایران یكی از كشورهای ثروتمند دنیا به حساب می آید كه تنها پشتوانه مالی و اقتصادی آن تابحال منابع غنی نفتی بوده است، منابع سودآوری كه اگر افت و خیزهای سیاسی و تحریم های اقتصادی را هم در نظر نگیریم، دیر یا زود تمام می شود.
البته چند سالی است كه دولتمردان در كوشش برای خروج از وابستگی اقتصادی كشور به نفت هستند ولی در این میان به نظر می رسد توجه لازم را به ثروت استراتژیك طلا بعنوان سرمایه ای نسبتاً پایدار و با دوام برای كشورمان ندارند، سرمایه ای كه حتی با صادرات مصنوعات آن به خارج از كشور، معادل وزن آن طلای خام به كشورمان بازمی گردد و صادرات آن نه تنها چیزی از ثروت های كشورمان كم نخواهد كرد بلكه باعث معرفی ظرفیت ها و رونق تولید در داخل كشورمان می گردد.
این در شرایطی است كه از جانب دیگر صنعت طلای ایران قدمتی به اندازه تمدن این سرزمین كهن دارد و نه تنها افرادی خبره و با تجربه در این هنرصنعت پرورش یافته اند كه عامه مردم هم با سرمایه گذاری در این حوزه خو گرفته اند به طوری تا چندی قبل خیلی از مردم بخصوص بانوان علی رغم روی كار آمدن بانك ها و سپرده گذاری های بانكی، باز هم طلا را بعنوان یك اندوخته ی مالی مطمئن خریداری و نگهداری می كردند.
متاسفانه با این حال، اوضاع حاكم بر اقتصاد كشورمان نه تنها نتوانسته منجر به توسعه اقتصادی و سرمایه ای صنعت داخلی طلای كشور شود بلكه بقای این صنعت را هم به خطر انداخته و این وضعیت تا حدی است كه مردم هم كمتر تمایلی به سرمایه گذاری در این حوزه یافته اند به صورتی كه این روزها سایه ی ركود بر سر این صنعت افتاده است.
تاثیر این وضعیت بخصوص در شهرهای مانند یزد كه به طلا بعنوان صنعتی پایدار، پاك و درآمدزا وابسته هستند و جمعیت زیادی هم از این طریق كسب و كار می كنند، بسیار محسوس تر بوده به نحوی كه علاوه بر شرایط اقتصادی نامطلوب، قوانین غیركارشناسی و سایر فشارهای وارده بر فعالان این صنف، ادامه این روند را برای آنها غیرقابل تحمل كرده است.
نه تنها هم اكنون بخش زیادی از فعالان این حوزه، بیكار شده اند بلكه اكنون سرمایه های عظیم به كار گرفته شده برای تامین زیرساخت های اشتغالزایی در این حوزه هم بلااستفاده مانده و خاك می خورند و این در شرایطی است كه مسئولان به دنبال تولید زیرساخت های اشتغال هستند.
متاسفانه جدای از به خطر افتادن فعالیت و دوام این صنف كه محدود به یزد و برند بین المللی طلای آن نمی گردد، خیلی از صنف های وابسته به این حوزه هم امكان دارد در شرایط ركود حاكم بر این بازار از رونق و كسب و كار بیافتند.
نامقرون به صرفه شدن بازار طلا
یكی از طلاسازان یزدی كه نخواست نامی از وی فاش شود، در گفت ‎ وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این كه اغلب كارگاه های طلاسازی به دنبال نوسانات بازار طلا و ارز و همینطور افزایش نرخ برخی اقلام مصرفی وارداتی در حالت ركود و تعطیلی به سر می‎‎برند، در این باره تصریح می كند: به دنبال نوسانات اخیر در بازار ارز، قیمت خیلی از مواد مصرفی صنعت طلاسازی مانند الماس های تراش النگو، موم های ریخته گری و رنگ های مورد استفاده در این صنعت كه از خارج از كشور وارد می‎‎شد، نسبت به قبل چندین برابر شده كه با اجرت دست كنونی، تولید را غیر مقرون به صرفه كرده است.
وی افزایش قیمت طلا را هم دلیلی بر عدم تمایل افراد به سرمایه ‎ گذاری در این صنعت و خرید جواهرات عنوان می كند و می گوید: این روزها خیلی از آنهایی كه در این حوزه مبادرت به خرید می‎‎كنند هم بیشتر به سمت طلای خام روی آورده اند ولی این دسته افراد هم به علت عدم ثبات قیمت بازار، متضرر و نسبت به آینده این بازار نا امید شده اند.
این طلاساز یزدی با اشاره به مشكلات پیرامون كاهش تولیدات طلا در بازار یزد، بیان می‎‎كند: با عنایت به كاهش تولید طلا در بازار، ابزارفروش ها، تولیدكنندگان دستگاه های طلاسازی و حتی فروشندگان طلای آب ‎ شده هم دیگر به این حوزه خدمات عرضه نمی كنند.
وی اضافه می كند: از طرفی به دنبال كاهش قدرت خرید مردم و از رونق افتادن این بازار، خیلی از كارگاه های طلاسازی ناگزیر به تعدیل نیروهای خود شده‎‎ و عذر خیلی از نیروهای انسانی خویش را خواسته‎ا‏ند كه بیكاری این افراد هم آسیب بزرگی را بر پیكره جامعه وارد كرده است.
وی رونق بازار طلا و جواهرات را پایه و اساس خیلی از مشاغل دیگر می ‎ داند و اظهار می‏كند: زرگری، صنعت بزرگی است كه به دنبال نوسانات اقتصادی اخیر بازار، تنها در استان یزد با ادامه این روند چندین هزار نیروی كار شاغل در این صنعت از اشتغال در این حوزه بازمی مانند.
طلای یزد نیازمند بروزرسانی و توسعه صادرات
این طلاساز یزدی كه سابقه 20 سال فعالیت در این حوزه را دارد، در بخش دیگری از صحبت‎هایش بر اهمیت تبادل اطلاعات و تكنولوژی در این صنعت اشاره و عنوان می‏كند: هر چند حدود 90 درصد از دستگاه ها داخلی و تكنولوژی های استفاده شده در صنعت طلاسازی یزد با سایر كشورهای پیشرفته دنیا برابری می كند اما این صنعت همچنان نیازمند بروزرسانی است.
وی با اشاره به برند بودن طلای یزد، اظهار می كند: علی‎‎رغم این كه تولیدات زیورآلات سنتی یزد در دنیا بی‎نظیر است و سالهاست كه به برندی برای یزد تبدیل گشته ولی تابحال هیچ اقدام خاصی برای توانمندی و حفظ این برند نامی استان صورت نگرفته و این در شرایطی است كه معرفی بیشتر این برند به دنیا نیازمند توسعه صادرات در این بخش است.
وی با ابراز نگرانی در مورد بقای برند طلای یزد در سال‎‎های آتی، خاطرنشان می كند: باید در شرایط اقتصادی كنونی برای بقای این صنعت پررونق در كشور و حفظ برند طلای یزد تقلا نماییم و برای تحقق این مهم هم مسئولان باید اهتمام بیشتری كنند.
مالیات بر ارزش افزوده مشكل عمده زرگران
«محمدرضا نوری زاده» رییس اتحادیه طلا و جواهرات یزد در گفت وگو با ایسنا با اشاره به وضع قانون مالیات بر ارزش افزوده بعنوان اصلی ترین مشكل صنف طلا و جواهرات، اظهار می‏كند: فعالان این صنف هیچ وقت مشكلی نداشته یا زمینه ساز مشكلی نبوده‏‏اند و حتی در پرداخت مالیات دارای عملكردی با معدل بالا بوده‎‎اند اما چند سالی است كه علاوه مبحث پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در كنار مالیات پرداختی از جانب كاسبان و فعالان این صنف، به معضلی برای آنها تبدیل گشته است.
وی می‎‎گوید: البته هر چند حذف مالیات ارزش افزوده طلا امسال در كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مصوب شده ولی هنوز برای موافقت با این قانون اقدامی نشده است و گویا هیچ مسئولی خواستار تداوم فعالیت این صنف در كشور نیست.
این مسئول اضافه می كند: این مشكل در حالی دامن‎‎گیر فعالان این صنعت شده كه كارگاه های طلاسازی حتی آنهایی كه معاف از پرداخت مالیات هم هستند، موظف به پرداخت قریب یك میلیون و 100 هزار تومان هزینه به اداره استاندارد شده‎‎اند كه در این مورد هم هیچ توضیحی مگر این كه برپایه دستور العمل است، نمی دهند.
هشدار در مورد خرید طلای آب شده و سكه
رییس اتحادیه طلا و جواهر یزد خرید طلای آب شده و سكه از جانب مردم را هم معضلی برای این صنف ذكر و با اخطار در مورد امكان تقلبی بودن آنها در هیاهوی نوسانات اقتصادی بازار، تصریح می‎كند: طلاهای آب شده و سكه‎‎های خریداری شده قاعدتاً باید پس از كاهش نوسانات اقتصادی توسط مردم به فروش برسد ولی در آن زمان متوجه تقلب ها و ضررهای احتمالی در این رابطه خواهند شد.
وی در این مورد با بیان این كه طلاهای تولید شده با نظارت صنایع دستی، استاندارد و اتحادیه به بازار عرضه می ‎‎ شود، تاكید می كند: هر چند طلا در شرایط كنونی و با وجود مسائل در رابطه با مالیات آن دیگر بعنوان سرمایه به شمار نمی‏‏آید اما خیلی از افراد برای فرار از مالیات ارزش بر افزوده و اجرت ساخت جواهرات مبادرت به خرید طلای آب شده و سكه می‎‎كنند در حالیكه هیچ نظارتی در مورد اصالت آنها وجود ندارد و امكان دارد متحمل خسارت‎‎های سنگین‎‎تری در این مورد شوند.
صنعت 5000 ساله ایران در آستانه نابودی
نوری زاده با بیان این كه صنف زرگری در نوسانات اقتصادی تنها صنف متضرر نخواهد بود، تاكید می كند: 40 صنف وابسته به صنعت طلا بخصوص فروشندگان و سازندگان طلا، بنك داران، آب شده فروشی‎‎ها، تولیدكنندگان ابزارآلات این صنعت و صنوف دیگر هم از نابودی این صنعت متضرر خواهند شد.
وی به ابطال حدود 60 درصد پروانه كسب فعالان این صنف، حدود 50 درصد كارت های صنایع دستی و 150 كد استاندارد در این صنعت استان اشاره می‎‎كند و می گوید: متاسفانه اگر دست روی دست بگذاریم، بیشتر از 25 هزار فعال و شاغل در این حوزه بیكار می شوند و باید برای امرار معاش خود و خانواده‏‏شان به جستجوی مشاغل دیگری روی بیاورند.
رییس اتحادیه طلا و جواهر یزد با اشاره به تعطیلی كارگاه های عمده و دارای كد استاندارد ملی در این استان، خاطرنشان می كند: كارگاه های طلاسازی یزد، روزی بر سر پرورش شاگردان خبره و ماهر و همینطور اشتغال زایی برای افراد محروم، معلول و حتی دارای سوء پیشینه با یكدیگر رقابت می كردند اما هم اكنون برای بقای این صنعت استراتژیك دست و پا می زنند.
وی به چالش‎‎های ناشی از نابودی این صنعت 5000 هزار ساله اشاره و تصریح می‏كند: طلای یزد به علت عیار خاص و طرح های ویژه زبانزد خاص و عام است و بر حسب این دو معیار نسبت به چهار شهر شاخص تولید طلای كشور یعنی اصفهان، مشهد، تبریز و تهران، برتری دارد.
مسكوت ماندن جریان صادرات طلای ایران
نوری زاده با اشاره به كشور تركیه بعنوان دومین صادر كننده طلای جهان، عنوان می كند: كشور تركیه كه حدود 15 سال پیش، هیچ حرفی برای گفتن در صنعت طلا نداشته هم‏اكنون به دومین صادركننده طلای دنیا تبدیل گشته است و از صادارت در این بخش درآمدهای هنگفتی كسب می‏‏كند ولی صنعت اصیل و 5000 ساله طلای ایران متزلزل و در آستانه نابودی است.
وی وضعیت صادرات تولیدات صنعت طلای كشور را نامطلوب می ‎ خواند و می‎گوید: این مشكلات تا این اندازه پیش رفته كه حتی كشورهای حوزه خلیج فارس هم دیگر رغبتی به واردات طلای ایران به كشورشان ندارند و ترجیح می دهند كه آنرا از كشوری مانند تركیه خریداری كنند و این در شرایطی است كه در شرایط كنونی ما تنها به تماشای پیشرفت و توسعه كشورهایی مانند تركیه نشسته ایم، هرچند كه مشكلات سد راه صادرات طلای كشورمان هم غیر قابل حل نیست.
نوری ‏‏زاده تزلزل در این بخش را متاثر از بی برنامگی دولتمردان می‏داند و می گوید: طلای یزد دارای طراحی های خاصی است كه به صورت موروثی ایجاد می شود و حتی فعالان این صنف در زمینه طرح‏‏های جدید هم از تلفیق و تركیب این طرح ها، تولیدات موفقی را به بازار عرضه نموده اند به صورتی كه در بخش طلای صنعتی هم هر دو ماه یك بار شاهد طرح های جدیدی از جواهرات مانند النگو هستیم.
گزارش از: فاطمه رهبر یزدی1397/08/14
12:56:34
5.0 / 5
4476
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
تولیدو