مروری بر نام های پیشنهادی روحانی برای ترمیم كابینه اقتصادی

مروری بر نام های پیشنهادی روحانی برای ترمیم كابینه اقتصادی

تولیدو: تهرانپلاس- رئیس جمهوری اسلامی ایران بامداد امروز گزینه های پیشنهادی برای چهار وزارتخانه اقتصادی را به مجلس معرفی نمود تا با بازسازی تیم اقتصادی كابینه، زمینه برای گذار از شرایط موجود آماده شود.


تغییرات همزمان باآنكه امكان دارد كار را برای گرفتن رأی اعتماد از مجلس سخت كند، اما در صورت موفقیت می تواند به یكپارچه شدن تركیب اقتصادی پاستور كمك نماید تا برنامه های راهبردی برای بهبود شرایط معیشتی و همینطور عبور از مشكلات تحریم ها به نتیجه برسد.

**از بهارستان تا باب همایون

فرهاد دژپسند در حالی بعنوان گزینه نهایی وزارت امور اقتصادی و دارایی به مجلس ارائه شد كه نام های دیگری هم در هفته های اخیر برای رسیدن به ساختمان باب همایون بر سر زبان ها بود. از معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد گرفته تا وزیر اسبق اقتصاد، همگی جزو نام هایی بودند كه احتمال می رفت سكان این كِشتی را به دست بگیرند، اما درنهایت فرهاد دژپسند، معاون كنونی سازمان برنامه و بودجه و استاد دانشگاه به بهارستان نشینان ارائه شد.

وی متولد سال 1341است. دژپسند فارغ التحصیل رشته اقتصاد در مقطع دكترا از دانشگاه آزاد اسلامی و الان استادیار دانشكده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی است.

این اقتصاددان، سابقه حضور در معاونت طرح و بودجه سازمان برنامه و بودجه دولت یازدهم، معاونت تولیدی سازمان برنامه در دولت نهم و معاونت طرح ریزی اقتصادی وزارت بازرگانی در دولت هشتم را دارد.

وی هم اكنون بعنوان رئیس مركز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه مشغول به كار است.

به طور كلی وی را باید اقتصاددانی دانست كه تقریباً كل سابقه كاری خویش را در حوزه برنامه ریزی گذرانده است. گزینه پیشنهادی وزارت اقتصاد از یك سو مدافع اقتصاد آزاد بوده و از جانب دیگر متمایل به برخی نهادگراهای معتدل است. بر مبنای برنامه های پیشنهادی وی به نظر می آید دژپسند مقرر است بر ابرچالش های اقتصاد ایران متمركز شده و با اقتصاددانان مختلف در این زمینه به اجماع برسد.

**شریعتمداری؛ از وزارت تا وزارت

محمد شریعتمداری كه بعنوان وزیر پیشنهادی كار، تعاون و رفاه اجتماعی به بهارستان نشینان معرفی شده، تا روز گذشته هدایت وزارت صنعت، معدن و تجارت را برعهده داشت. شریعتمداری در دولت اصلاحات هم وزارت بازرگانی را عهده دار بود.

او متولد 1339 است و در میان طیف های مختلف سیاسی مقبولیت دارد. در هشت سالی كه بعنوان وزیر بازرگانی در كشور فعال بود، ریاست شورای عالی نظارت بر اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی را برعهده داشت كه از این دوره بعنوان دوره خوب همكاری دولت و بخش خصوصی نام برده می گردد.

این سابقه از آن جهت می تواند در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی كارآمد باشد كه به واسطه وجود صندوق بازنشستگی تأمین اجتماعی بعنوان پشتوانه پرداخت حقوق مستمری بگیران شامل شركت های بزرگ و كوچك خصوصی شده است و تولید رابطه مؤثر و كارآمد بین بخش خصوصی در این حوزه و بخش دولتی و حاكمیتی می تواند به سودبخشی بیشتر كمك نماید.

**مهندس ساختمان در وزارت شهرسازی

روز گذشته، كمتر از 24 ساعت از انتشار نامه استعفای عباس آخوندی از وزارت راه و شهرسازی، از محمد اسلامی، بعنوان گزینه دولت برای وزارت راه و شهرسازی رونمایی گردید.

وی كه متولد 1335 است، دانش آموخته مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه «دیترویت» میشیگان آمریكا در مقطع كارشناسی و كارشناس ارشد مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه «تولیدو» اوهایو آمریكاست، سال 1383 مدرك MBA مدیریت جهانی هوانوردی مشترك را از دانشگاه «رویال رودز» كانادا و دانشگاه شریف دریافت كرده است.

از سوابق اجرایی او می توان به استانداری مازندران، معاون مهندسی و طرح های توسعه سازمان صنایع دفاع بزرگ در سال های پایانی جنگ و سال های اولیه دولت سازندگی، مدیرعاملی شركت هواپیماسازی ایران، عضو نظام مهندسی ساختمان و... اشاره نمود.

هماهنگی تحصیلات با فعالیت های وزارت راه و شهرسازی از مزیت های حضور اسلامی بر مسند وزارت راه و شهرسازی خواهد بود.

**چهره آشنای مجلسی ها در راه وزارت صنعت

با استعفای محمد شریعتمداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رئیس جمهوری، رضا رحمانی را ابتدا بعنوان سرپرست و سپس گزینه این وزارتخانه به مجلس شورای اسلامی معرفی نمود. رحمانی البته با حوزه صنعت بیگانه نیست. علاوه بر آنكه وی تا قبل از این قائم مقام و معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده، ریاست كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی را هم در كارنامه خود دارد.

وی متولد سال 1345 است و دارای مدرك كارشناسی حقوق از دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، كارشناسی ارشد مدیریت دولتی و دوره مدیریت استراتژیك از سازمان مدیریت صنعتی و دوره دكتری مدیریت (DBA) است. رحمانی همینطور در دوره های هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی از شهر تبریز به مجلس راه پیدا كرده بود.

همچنین مدیرعاملی شركت آلومینیوم المهدی، ریاست هیات مدیره شركت ملی صنایع مس ایران، مدیركلی بازرسی و مدیركلی اداری مالی استانداری آذربایجان شرقی هم از دیگر مسئولیت های رحمانی به شمار می آید.

**اداره كل اخبار چندرسانه ای**ایرناپلاس**


1397/07/29
13:47:10
5.0 / 5
4417
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
تولیدو