نمایندگی فروش خودروهای خارجی در آستانه تعطیلی

نمایندگی فروش خودروهای خارجی در آستانه تعطیلی

تولیدو: پس از ممنوعیت واردات خودرو خیلی از نمایندگی های فروش خودروهای خارجی نیروهای خویش را تعدیل كرده و در آستانه تعطیل شدن هستند و ۲۵ هزار شغلی بوجود آمده در این بخش در حال از بین رفتن است.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، «پول نیوز» نوشت: «قرار بود قیمت خودروهای خارجی كه از اواسط اردیبهشت امسال با افزایش ناگهانی همراه شد و گاها تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان رشد كرد، با تخصیص ارز دولتی فروكش كند اما این اتفاق نیفتاد چون اتفاق مشابه سایر كالاهایی كه از ارز دولتی بهره مند شدند اما قیمت شان در سیر صعودی ماند، در مورد خودرو هم روی داد.

ارزی كه قرار بود به تعدیل قیمت ها در بازار خودرو كمك نماید، خود به نوسانات قیمتی دامن زد و در نهایت دولت واردات خودرو به كشور را ممنوع كرد. آن گونه كه فربد زاوه، كارشناس صنعت خودرو می گوید: خیلی از نمایندگی های فروش خودروهای خارجی نیروهای خویش را تعدیل كرده و در آستانه تعطیل شدن هستند و ۲۵ هزار شغلی بوجود آمده در این بخش در حال از بین رفتن است.

به گفته او، حالا دیگر بازار از هیچ قانونی پیروی نمی كند و قیمت گذاری خودروهای خارجی از هیچ قانونی پیروی نمی نماید. كار به جایی رسیده كه صاحب یك خودرو به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان، ۵۰۰ میلیون تومان برای فروش خودرویش طلب می كند.

زاوه كه اعتقاد دارد باید واردات خودرو البته با ارز آزاد ادامه داشته باشد، می گوید: دخالت دولت در بازار و سیاست های دستوری در بخش خودرو حاصلی جز تولید بازار انحصاری برای تعدادی خودروساز ندارد.

چقدر برای واردات خودرو ارز اختصاص داده شد

آمارهای اعلامی از سوی بانك مركزی نشان داده است كه دولت از ابتدای سال جاری تابحال حدود ۱۲۱ میلیون یورو به ۲۱ شركت واردكننده خودرو ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت كرده اســت كه در صدر این فهرست، شركت بازرگانی جهان نوین آریا با ۳۰ میلیون یورو قرار دارد. شركت آرین موتور پویا با ۲۶ میلیون یورو در جایگاه دوم و وزارت بهداشت با ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو در رده سوم است كه به قول بانك مركزی، این ارز برای تهیه آمبولانس تخصیص داده شده است.»
1397/06/11
13:10:40
5.0 / 5
4406
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
تولیدو