دبیر سندیكا لوله و پروفیل فولادی:

بقای صنایع كوچك در گرو كنترل نرخ مواد اولیه در بورس كالاست

بقای صنایع كوچك در گرو كنترل نرخ مواد اولیه در بورس كالاست

تولیدو: تهران- دبیر سندیكای لوله و پروفیل فولادی خواهان مقابله با قیمت گذاری دلبخواهی توسط عرضه كنندگان انحصاری شد و اظهار داشت: بقای صنایع كوچك با سهم 96 درصدی از بنگاه های تولیدی كشور، نیازمند كنترل قیمت مواد اولیه در بورس كالاست.


«امیرحسین كاوه» امروز (یكشنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه كرد: صنایع بزرگ فولاد و پتروشیمی به منزله صنایع اساسی محسوب می شوند و كالاهای اساسی و پایه را تولید می كنند و بنابراین از منابع یارانه ای كشور بهره می گیرند.
وی افزود: دولت از صنایع بزرگ حمایت می كند، اما وظیفه مهم دیگر آن حفظ و كنترل نرخ كالاهای صنعتی است كه مواد اولیه هزاران كارخانه پایین دستی بخش خصوصی به آن ارتباط دارد.
كاوه خاطرنشان كرد: امروز میلیون ها شغل از محل فعالیت صنایع كوچك در سطح كشور بوجود آمده و در حقیقت 85 درصد شاغلان كشور در صنایع كوچك و متوسط فعالیت دارند.
به اعتقاد وی، افزایش قیمت كالاهای اساسی صنعتی از رشد قیمت كالاهای عمده عمومی زیانبارتر است، چونكه قیمت كالاهای اساسی صنعتی به شغل مردم ارتباط دارد.
دبیر سندیكای یادشده، تصریح كرد: چنانچه نرخ كالاهای اساسی صنعتی گران شود، كارگران شغل خویش را از دست می دهند و پیامد آن نبود درآمد برای تامین كالای یارانه ای عمومی است.
وی افزود: انتظار می رود دولت كنترل قیمت مواد اولیه در بورس كالا را بعنوان یك اولویت در دستور كار خود قرار دهد، چونكه گردش چرخ صنایع گسترده ای متصل به این مهم می باشد.
كاوه تصریح كرد: نرخ كالای اساسی صنعتی باید توسط دولت كنترل و نظارت شود و نباید كالای ساخت ایران كه با ریال به تولید می رسد، در بورس كالا با دلار تعیین نرخ شده كه همواره عامل التهاب در قیمت مواد اولیه هزاران كالا می گردد.
به گفته این مقام صنفی، امروز در بورس كالا انحصارگران عرضه كننده شده اند و اخیرا مدیران آن گفتند: این تشكیلات «بهشت دلالان» هم هست، ازاین رو بورس نیاز به نظارت حداكثری دارد.
كاوه خاطرنشان كرد: ابلاغ دستورالعمل كنترل بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور جلوگیری از هرج و مرج در قیمت گذاری های دلبخواهی صنایع بالادست كار بسیار درستی است.
وی اظهار داشت: فروش گرانتر كالا باعث می گردد كه شركت بورس كالا هم درصد و كارمزد بیشتری عایدش شود، ازاین رو از گرانی طرفداری خواهند داشت.
به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در نامه ای به اتاق های بازرگانی سراسر كشور، دستورالعمل این وزارتخانه برای تنظیم بازار محصولات فولادی را در 14 بند ابلاغ نمود.
ابلاغیه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت در چارچوب تنظیم بازار محصولات فولادی و تولید ثبات و آرامش در بازار محصولات فولادی به اتاق های بازرگانی ارسال شده است.
دستورالعمل یاد شده، بر اجبار عرضه كنندگان نسبت به عرضه مستمر و مكفی (بر مبنای كف عرضه) در هر مرحله به میانگین هفتگی تاكید كرده است.
بورس كالا از ابتدای مهرماه سال 1386 فعالیت خویش را آغاز كرد؛ این بورس با تجربه ای بیش از 10 سال انواع محصولات صنعتی و معدنی، فرآورده های نفت، پتروشیمی و كشاورزی در قالب معاملات نقد، نسیه، سلف، سلف استاندارد و معاملات ابزارهای مشتقه همچون قراردادهای آتی را دادوستد می كند.
اقتصام*3065** 1559


1397/06/04
16:18:30
5.0 / 5
5159
تگهای خبر: بازار , تولید , صنعت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
تولیدو