مجوز واردات فوری 20 هزار تن كاغذ مطبوعات صادر شد

مجوز واردات فوری 20 هزار تن كاغذ مطبوعات صادر شد

تولیدو: تهران- وزارت صنعت، معدن و تجارت با واردات 20 هزار تن كاغذ برای تامین كسری كاغذ مطبوعات و روزنامه موافقت نمود.


به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا از تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، به دنبال موافقت این وزارتخانه با قرار گرفتن كاغذ مطبوعات و خمیر كاغذ در گروه یك و هم تشكیل كارگروه ویژه رسیدگی به معضلات كاغذ، امروز (سه شنبه) جلسه ای با حضور نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روزنامه های غی دولتی و نمایندگان وزارت صنعت در سازمان توسعه و تجارت برگزار گردید.
در این جلسه بعد از بررسی درخواست های رسیده به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با واردات فوری 20 هزار تن كاغذ مطبوعات موافقت و مقرر شد این وزارتخانه نسبت به هماهنگی ثبت سفارش و مقدمات واردات اقدام نماید.
وزارت صنعت، معدن و تجارت از این پس در نظر دارد؛ با ترك تشریفات مربوط به این بخش برای تسریع و جلوگیری از كمبود كاغذ مطبوعات با استفاده از كارگروه ویژه، تخفیف ارز سهمیه ای كاغذ را لحاظ كند.

** سقف قیمتی برای فروش كاغذ 4100 تومان تعیین شد
به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت همینطور امروز (سه شنبه) در نشست كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی حاضر شد تا وضعیت بازار كاغذ و تولید آن با كلسیم كربنات (بدون مصرف چوب) را بررسی كند.
«محمد شریعتمداری» در انتها این نشست به تارنمای خانه ملت اظهار داشت: دستور كار امروز كمیسیون فرهنگی رسیدگی بود كه این مسئله به جهات مختلف همچون توجه به تولید این محصول در كشور بخصوص مورد توجه قرار گرفت.
وی تصریح كرد در تولید كاغذ داخلی باید به مسائل زیست محیطی توجه ویژه ای كرد كه به علت محدودیت جنگل های كشور با محدودیت هایی روبروست؛ از این رو، باید از چوب وارداتی و راه های دیگر بهره مند شویم كه كمیسیون فرهنگی در این زمینه اعلام حمایت و یاری كرد.
شریعتمداری افزود: نوسان نرخ ارز بر بازار كاغذ هم اثر گذاشت اما با اجرای سیاست های جدید بسته ارزی دولت انتظار بهبود وضعیت بازار كاغذ وجود دارد كه امیدواریم بتوانیم در كنار سایر تصمیم ها این بازار را كنترل نماییم.
وی افزود: تعزیرات حكومتی زیر نظر وزارت دادگستری برای رسیدگی به سودجویی ها در بازار ارز وارد عمل شده است و با سودجویان برخورد قاطع می كند.
«از سوی دیگر كمیسیون تنظیم بازار با مبحث كاغذ تشكیل جلسه داد و نرخ 4 هزار و 100 تومان قیمت سقف كاغذ در بازار تعیین و تصویب گردید و هرگونه تخلف در این زمینه و گرانفروشی در این حوزه تخلف محسوب می شود».
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری كرد: هرگونه نگهداری و دپو كاغذ در انبارها با عنایت به شناسایی واردكنندگان و تولیدكنندگان تخلف به حساب می آید و با همه متخلفان كه در این زمینه اقدام نموده باشند برخورد جدی صورت می گیرد و همه متخلفان به دستگاه قضایی معرفی می گردند.

**بیش از 105 هزار تن كاغذ در دست ترخیص است
شریعتمداری افزود: بیش از 105 هزار تن كاغذ در دست ترخیص از گمرك های كشور است كه 35 هزار تن از آن به واسطه گشایش اعتبار اسنادی و بقیه از محل تامین اعتبار سال گذشته توزیع می گردد.
وی افزود: با هماهنگی بانك مركزی اعلام گردید همه سفارش های مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت قطع تامین اعتبار می گردد.
به گفته وی، به تدریج آرامش به بازار كاغذ باز می گردد تا شاهد آرامش بازار كاغذ بخصوص كاغذ مطبوعات باشیم.
به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، وضع صنعت كاغذ كشور با وجود برنامه دولت برای پشتیبانی از این بخش با تخصیص ارز یارانه ای، آنطور كه «ابوالفضل روغنی گلپایگانی» رییس سندیكای كاغذ و مقوای ایران، می گوید، چندان مناسب نمی باشد و «عده ای فرصت طلب و رانت جو وارد بازار شده و عرصه را برای مصرف كنندگان كاغذ تنگ كرده اند».
قیمت كاغذ روزنامه در یك سال اخیر رشد بیش از 2 برابری را تجربه كرده است؛ موضوعی كه ظلمی در حق روزنامه نگاران و اهالی مطبوعات تلقی می شود؛ برخی افراد سودجو با فرصت پیش آمده ناشی از تغییر سیاست های ارزی، ارز دولتی برای واردات كاغذ گرفته اند اما خارج از مسیر، در بازار به دنبال توزیع كالاهای خود هستند.
از سوی دیگر، تولیدكنندگان انواع كاغذ هم از گرانی و كمبود مواد اولیه شكایت دارند؛ گرانی هایی كه بعضی از آنها از افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی سرچشمه می گیرد كه خود یا متاثر از نوسان های ارزی است یا از افزایش قیمت مواد اولیه داخلی كه قیمت جهانی دارند، ناشی می گردد.
در این پیوند، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت هم به ایرنا اظهار داشت: دولت با هدف پشتیبانی از مقوله دانش و فرهنگ در كشور، ارز یارانه ای 3800 تومانی به واردات كاغذ می دهد كه تنها كالای غیر اساسی است كه از این ارز استفاده می نماید.
«رضا رحمانی» افزود: در صنعت كاغذ روزنامه با مشكل قدیمی بودن فناوری ها و دستگاه ها و كمبود مواد اولیه روبروییم اما سال گذشته 100 هزار تن كاغذ بسته بندی صادر شد و مقرر است امسال به 2 برابر افزایش یابد.

اقتصام*3061*1961*


1397/05/17
14:03:15
5.0 / 5
4508
تگهای خبر: بازار , تولید , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
تولیدو