اخطار فائو نسبت به صید بی رویه ماهی

اخطار فائو نسبت به صید بی رویه ماهی

تولیدو: سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد (فائو) نسبت به صید بی رویه ماهی در اقیانوس های جهان و بالا بودن مصرف ماهی اخطار داد.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، فائو در گزارشی اعلام نمود مصرف بی رویه ماهی نگرانی هایی را نسبت به پایداری منبع كلیدی پروتئین برای میلیون ها نفر در سراسر جهان برانگیخته است. صید بی رویه ماهی به خصوص در قسمت هایی از جهان در حال توسعه كه مردم آن برای تامین خوراكشان در مضیقه هستند، بد است.

مانوئل بارانگ، مدیر واحد شیلات و آبزی پروری فائو اظهار داشت: فشار زیادی روی منابع دریایی وجود دارد و ما بایستی تعهد بیشتری از جانب دولت ها برای بهبود وضعیت شیلاتشان داشته باشیم.

وی در ادامه اضافه كرد: پیش بینی می گردد آفریقا در آینده ناچار شود ماهی وارد كند و این كمبود به بالا رفتن قیمتها منجر شده و به مستمندان صدمه وارد می نماید.

این مدیر فائو اظهار داشت: آفریقا از پتانسیل بزرگی برای آبزی پروری برخوردار می باشد اما از نظر فاینانس، خوراك و تامین ماهی به پشتیبانی نیاز دارد.

پرورش ماهی در ۴۰ سال اخیر، سریعترین رشد را در بخش كشاورزی داشته و تا حد زیادی عامل عرضه بیشتر ماهی به مصرف كنندگان بوده است.

با كاهش صید از دریای آزاد، كشورهای بیشتری به مزارع ماهی روی می آورند. در الجزایر دولت كشاورزان در صحرای ساهارا را به پرورش ماهی برای افزایش درآمد و بالا بردن تولید ماهی تشویق می كند.

منتقدان می گویند این اقدام امكان دارد به محیط زیست صدمه زده و باعث انتشار گسترده بیماری و گونه های مهاجم شود اما مدیر واحد شیلات فائو اظهار نمود راهكار، داشتن مقررات، قوانین، كنترل و نظارت مناسب می باشد.

كشورهایی كه به شكل سنتی صیدكننده ماهی هستند، پتانسیل شیلات را برای بهبود تغذیه و آخر دادن به گرسنگی ترویج می كنند.

در سطح جهانی، درصد ذخایر ماهی در سطوح ناپایدار از ۳۱.۴ در سال ۲۰۱۳ و ۱۰ در سال ۱۹۷۴ به ۳۳.۱ در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است.

مصرف ماهی از ۹ كیلوگرم در سال ۱۹۶۱ به ۲۰.۲ كیلوگرم افزایش یافته و انتظار می رود با روی آوردن مصرف كنندگان به ماهی بعنوان یك غذای سالم، افزایش بیشتری هم پیدا كند.

بر اساس گزارش رویترز، هم اكنون ۳.۲ میلیارد نفر برای ۲۰ درصد از منبع پروتئین حیوانی خود، از ماهی استفاده می نمایند.
1397/04/18
15:13:49
5.0 / 5
4501
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
تولیدو