واكنش مثبت بازار طلا به بسته پیشنهادی اروپا با كاهش نرخ سكه

واكنش مثبت بازار طلا به بسته پیشنهادی اروپا با كاهش نرخ سكه

تولیدو: تهران- 2 روز بعد از تحویل بسته پیشنهادی اروپا به ایران برای تداوم اجرای برجام، اكنون بازار طلا بعنوان یكی از دماسنج های اقتصاد به آن واكنش مثبت نشان داده و 150 هزار تومان از حباب سكه كاسته شده است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بازار سكه در دو ماه و نیم اخیر و بعد از اعمال برنامه محدودیت های ارزی در كشور با هدف صیانت از منابع ارزی و جلوگیری از خروج سرمایه به محملی برای سوداگری و تبدیل دارایی های نقد به سرمایه های قابل نگهداری تبدیل شد؛ حضور پررنگ دلالان و سفته بازان در این بازار بر شدت نوسان ها افزود به شكلی كه نرخ سكه تمام را تا سه میلیون تومان هم بالا برد.
با این حال از پنجشنبه هفته گذشته تا به امروز، از شدت این التهاب ها و نوسان ها كاسته شده و بازار بیش از هر چیز تحت تاثیر قیمت جهانی هر اونس طلا و نرخ برابری دلار قرار دارد به گونه ای كه دست اندركاران بازار طلا می گویند در مدت 2 روز، 150 هزار تومان از حباب قیمتی سكه كاسته شده است.
«محمد كشتی آرای» رئیس كمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران در این باره به ایرنا می گوید: در شرایط كنونی، بازار تحت تاثیر چند عامل قرار دارد كه مهمترین آنها فروكش كردن تقاضا و تب خرید در میان مردم است؛ اگر تا روز گذشته عده ای در تلاش بودند تا دارایی های نقد خویش را برای حفظ ارزش به طلا تبدیل كنند، باید اظهار داشت كه این تقاضا اكنون در بازار به تعادل رسیده است.
وی به بسته پیشنهادی اروپا كه روز جمعه (15 تیر) تحویل ایران شد، اشاره نمود و اظهار داشت: ارائه این بسته، عزم اروپایی ها به حفظ برجام و ادامه روابط اقتصادی با ایران را نشان داد كه نوعی دلگرمی را در میان فعالان اقتصادی بوجود آورده است.
بسته پیشنهادی اروپا كه روز جمعه 15 تیر ماه در انتها نشست وزیران امور خارجه ایران و دیگر اعضای برجام منتشر شد، در 10 ماده تنظیم شده و شامل مواردی چون پشتیبانی از صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی ایران است.

** چرایی استقبال از خرید سكه بانكی
در همه جای دنیا طلا یك دارایی مطمئن و ایمن به حساب می آید و در شرایط وجود ریسك، تقاضا برای آن افزایش می یابد؛ ایران هم از این قاعده مستثنی نیست و در زمان هایی كه اطمینان فعالان اقتصادی و حتی عامه مردم از آینده كم می شود، تقاضا برای خرید طلا رو به افزایش می گذارد.
در ایران از آنجائیكه برای خرید مصنوعات طلا باید در كنار اجرت ساخت، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت، در این شرایط مردم تلاش می كنند سكه بخرند چونكه به علت ضرب آن در بانك مركزی از خلوص آن اطمینان بیشتری دارند و دیگر اینكه هزینه های اضافی بابت خرید آن هم نمی دهند.
كشتی آرای با اشاره به اینكه «روشن نبودن آینده همكاری ایران و اروپا بعد از خروج آمریكا از برجام بر قیمت طلا و ارز اثرگذاشته بود»، اظهار داشت: ارائه این بسته سبب ثبات در بازارها و نرخ ارزی شد كه در ماه های اخیر پیاپی افزایش یافته بود.
وی در عین حال اثرپذیری بازار از عوامل روانی را رد نكرد و اظهار داشت: هفته گذشته شاهد انتشار خبر دستگیری دلالان اصلی سكه بودیم كه سبب شد قیمت ها از آن اثر پذیرد و نزولی شود.
این فعال صنعت طلا و جواهر تصریح كرد: این خبر سبب فروكاستن از بورس بازی در بازار سكه شد و در نتیجه امروز شاهدیم كه بازار به سمت ثبات و واقعی شدن قیمت ها پیش می رود.
كشتی آرای خاطرنشان ساخت: می توان با اطمینان اظهار داشت كه از روز گذشته (16 تیر) بازار تحت تاثیر قیمت ارز و بهای جهانی اونس طلا قرار داشته است.
به گفته وی، بهای این فلز زرد در بازارهای جهانی در ایام اخیر افزایش یا كاهش محسوسی نداشته بنابراین روز گذشته شاهد كاهش قیمت ها در بازار ایران بودیم.
كشتی آرای تصریح كرد: در هفته های گذشته كه بازار سكه تلاطم داشت، حباب قیمت سكه تمام حتی تا روز چهارشنبه هفته گذشته (13 تیر) به 550 هزار تومان رسید اما اكنون 150 هزار تومان از این حباب كم شده و میزان حباب در بازار به كمتر از 400 هزار تومان رسیده است.
این فعال بازار سكه، این روند كاهشی را علامت مثبت بازار ایران به شرایط پیش آمده همچون بسته پیشنهادی اروپا تعبیر كرد و اظهار داشت: فروش نفت و دریافت ارز حاصل از آن، سهولت در تجارت و نقل و انتقالات مالی و بانكی، رگ های حیاتی اقتصاد كشورند كه بر بخش های مویرگی اقتصاد كشور هم اثر می گذارند و بنگاه های اقتصادی بسته به میزان تجارت خود از آن تاثیر می گیرند.
وی اضافه كرد: به هر میزانی كه تجارت و مراودات مالی با جهان با سهولت بیشتری صورت گیرد، از شدت تبدیل نقدینگی به دارایی هایی چون سكه و طلا جلوگیری می گردد.
به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، در نشست روز جمعه(15 تیر) وزیران امور خارجه ایران و دیگر اعضای برجام (به جز آمریكا) لزوم تولید كانال های موثر مالی برای تعامل مستمر با ایران، توسعه روابط حمل و نقل دریایی (از جمله كشتیرانی و بیمه)، زمینی، هوایی و ریلی مورد تاكید طرف مقابل قرار گرفت. همینطور پشتیبانی از شركت های اروپایی در برابر آثار فراسرزمینی تحریم های آمریكا در بیانیه پایانی آن مشهود بود.
ایران و طرف غربی به دنبال دستیابی به راهكارهایی هستند تا تحریم هایی آمریكا را كه در 2 مرحله (اواسط مرداد و آبان ماه) اجرا می گردد، بی اثر كنند.
خواسته های ایران به صورت مشخص، رفع تحریم ها و تضمین های ملموس و عینی است؛ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد اینكه آیا بسته پیشنهادی قابل اجرا می باشد، می گوید كه بسته از نظر ایران كافی و دقیق نبوده است؛ «همه می دانند كه ایران خویشتنداری و احتیاط به خرج داده است؛ ما منتظر می مانیم تا ببینیم آیا سایر طرف های برجام نكاتی را كه امروز مورد بحث قرار دادیم و در مورد آنها توافق كردیم و در بیانیه كمیسیون مشترك برجام آمده است، اجرا می كنند یا نه».
بهای هر قطعه سكه تمام بهار آزادی طرح جدید در انتها معاملات روز گذشته به 2 میلیون و 892 هزار تومان رسید؛ قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی اكنون به 1255 دلار كاهش یافته است.
اقتصام*2025** 2023


1397/04/17
13:40:08
5.0 / 5
5017
تگهای خبر: اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
تولیدو