آلودگی برخی باغات زیتون گیلان به آفت مگس زیتون

آلودگی برخی باغات زیتون گیلان به آفت مگس زیتون

تولیدو: مجری طرح زیتون كشور اظهار داشت: هم اكنون حدود ۲۰ هزار هكتار از باغات زیتون استان های زنجان، قزوین و گیلان آلوده به مگس زیتون بوده و هر سال در آن ردیابی، پایش و مبارزه صورت می گیرد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، «مستخدمی» خاطرنشان كرد: استان های زنجان، قزوین و گیلان مركز اصلی تولید زیتون هستند و بیشترین سطح و تولید در كشور را به خود اختصاص داده اند.
وی با اشاره به آفت مگس زیتون در باغات تصریح كرد: این آفت از سال ۸۳ و بر اثر واردات بی رویه میوه زیتون از كشورهای همسایه به كشور راه یافته و كانون اصلی پراكنش آن مناطق سه گانه زیتون خیز كشور در استان های فوق و البته كمی هم در استان گلستان است.
مستخدمی ادامه داد: هم اكنون حدود ۲۰ هزار هكتار از باغات زیتون این سه استان آلوده به مگس زیتون بوده و هر سال در آن ردیابی، پایش و مبارزه صورت می گیرد.
وی خاطرنشان كرد: در سنوات اخیر با پیگیری كه این دفتردر بخش های اجرا با همراهی سازمان حفظ نباتات و معاونت باغبانی انجام داده، خوشبختانه آفت زیتون طی ۳ سال قبل كاملاً كنترل و خسارت آن به كمترین حد ممكن رسیده كه البته این امر رسالت ما را نسبت به سال های پیش برای كنترل و مبارزه با این آفت بیشتر خواهد نمود.
مجری طرح زیتون كشور با بیان این كه امسال با عنایت به كاهش نسبی دما و افزایش رطوبت بر اثر بارش ماه های اخیر شرایط بسیار مناسبی برای طغیان آفت مگس زیتون وجود دارد، اظهار داشت: دفتر طرح زیتون علاوه بر اختصاص اعتبار در بخش های مختلف اصلاح و احیای باغات زیتون مانند هرس، تغذیه، پیوند، مدیریت كف باغ و دفع علف های هرز، باز جوانسازی باغات مسن كه همگی در كاهش خسارت مگس زیتون موثر هستند برای اصلاح باغ های آفت زده و جمع آوری میوه های آلوده به لارو این آفت هم برنامه و دستورالعمل جداگانه ای را مد نظر قرار داده و به سه استان آفت خیز مختص كرده است.
مستخدمی با تقدیر و تشكر از مدیران و كارشناسان حفظ نباتات جهت ردیابی و پایش مداوم آفت در طول سال و در ایستگاه های ردیابی واقع در سه استان تصریح كرد: دفتر طرح زیتون هم بعنوان متولی بخش زیتون كشور چندین جلسه در معاونت باغبانی جهت دریافت اطلاعات مربوط به ردیابی و پایش آفت در استان های هدف هم چنین هماهنگی و برنامه ریزی بهتر در مورد هدایت عمِلیات های اصلاحی باغات زیتون به منظور كنترل موثر این آفت در سال زراعی جاری برگزار كرده است.
وی خاطرنشان كرد: بهره برداران بخش زیتون می دانند كه خسارت این آفت تحت پوشش بیمه كشاورزی قرار نمی گیرد و مگس زیتون یك آفت همگانی است كه دولت عملیات ردیابی و پیش آگاهی را برای مبارزه با این آفت بر عهده دارد، اما مبارزه اصلی با آفت به عهده باغداران زیتون كار است.1397/03/27
14:57:05
5.0 / 5
4373
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
تولیدو