در نیمه نخست امسال

سهمیه كالای همراه مسافر از مناطق آزاد 305 میلیون دلار شد

سهمیه كالای همراه مسافر از مناطق آزاد 305 میلیون دلار شد

تولیدو: تهران- گمرك جمهوری اسلامی ایران سهمیه كل كالای همراه مسافر در دوره 6 ماهه تا آخر شهریور بین مناطق آزاد را 305 میلیون دلار تعیین كرد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، دولت در گام دیگری برای پشتیبانی از كالای ایرانی، امسال ورود كالای همراه مسافر از مناطق آزاد را سهمیه بندی كرده است، كاری كه سال گذشته با سهمیه بندی پوشاك كلید خورد.
آذرماه سال گذشته بود كه گمرك ایران و شورای عالی مناطق آزاد تفاهم كردند تا با تعیین سهمیه برای هر یك از مناطق آزاد هفتگانه، ورود پوشاك از این طریق به سرزمین اصلی را كنترل كنند.
در این بخشنامه سهمیه مناطق بسته به تعداد مسافران هر منطقه، بعد مسافت آن با سرزمین اصلی و بازار كسب و كار در آنجا تا آخر سال 96 تعیین شد و بیشترین سهمیه به قشم و كیش هر كدام با 20 میلیون دلار اختصاص داشت.
با این حال در سال پشتیبانی از كالای ایرانی، دولت به منظور تحقق شعار سال، گستره این سهمیه بندی را به كالاهای همراه مسافر از مناطق آزاد تسری داد.
هیات وزیران در جلسه نوزدهم فروردین 1397 بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب كرد به منظور تعیین سهمیه ورود كالای همراه مسافر و فهرست آن از هر یك از مناطق آزاد تجاری ـ صنفتی به سرزمین اصلی را تصویب كرد.
براین اساس كارگروهی با مسئولیت دبیرخانه شواری عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و با عضویت وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی (گمرك جمهوری اسلامی ایران)، صنعت، معدن و تجارت، جهاد كشاورزی و بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران تشكیل شد.
در این كارگروه مقرر شد برمبنای سهمیه كالای همراه مسافر تخصیص یافته در سال 96 به مناطق آزاد تجاری، سهمیه ای برای 6 ماهه اول سال 97 تعیین و بعد از بازدید كارگروه از مناطق آزاد و ارزیابی برمبنای منابع و سطح درآمدی منطقه، نیاز هر منطق برپایه ظرفیت های موجود، سطح اشتغال و شواهد رویت شده سهمیه نیمه دوم سال 1397 تعیین شود.
این كارگروه سهمیه كل همراه مسافر در 6 ماهه نخست امسال را 305 میلیون دلار تعیین كرد و بر این اساس سهمیه منطقه آزاد كیش 70 میلیون دلار، منطقه آزاد چابهار 60 میلیون دلار، مناطق آزاد قشم و ارس 50 میلیون دلار، مناطق آزاد انزلی و اروند 30 میلیون دلار و منطقه آزاد ماكو 15 میلیون دلار تعیین شد.
برپایه این گزارش منطقه آزاد قشم با سهمیه 34 میلیون دلار بیشترین سهم پوشاك در میان مناطق آزاد را دارد و كیش با 26 میلیون دلار، ارس با 12 میلیون دلار، انزلی با 10 میلیون دلار، ماكو با 6 میلیون دلار، چابهار با چهار میلیون دلار و اروند با 2 میلیون دلار به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند.
این كارگروه سهم واردات پوشاك از كشور تركیه را 500 هزار دلار تعیین كرد.
همچنین در تصمیم دیگری گمرك فهرست كالاهای مسافران ورودی را 21 قلم اعلام نمود كه براین اساس ورود دستگاه های برقی و گازی خانكی به غیر از یخچال، فریزر، یخچال فریزر، اجاق گاز، تلویزیون، ماشین لباسشویی و ظرفشویی، لوازم خانه داری، ساك و چمدان، البسه، كیف و كفش، مواد غذایی همچون شیرینی و شكلات، لوازم آرایشی و بهداشتی، كامپیوتر، فرش ماشینی، تلفن همراه، اسباب بازی و زیور آلات بدلی بعنوان كالای همراه مسافر مجاز است.
از آنجا كه در سال های گذشته نظارت چندانی بر واردات كالای همراه مسافر از مناطق آزاد به سرزمین اصلی نمی شد، برخی با سوءاستفاده از قانون اقدام به تامین كالاهای واحدهای صنفی خود از این طریق می كردند و با بكارگیری افراد، به صورت متناوب كالاهای مصرفی از مبداء مناطق آزاد وارد می كردند.
انتظار می رود با سهمیه بندی و تعیین اقلام كالای مسافر در آینده نزدیك، این رویه واردات هم سامان گیرد و در سال پشتیبانی از كالایایرانی، یكی دیگر از روزنه های ضربه به تولید داخل بسته شود.
اقتصام**9132*2025


1397/03/21
14:53:15
5.0 / 5
4419
تگهای خبر: اقتصاد , صنعت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
تولیدو