عملكرد ۴۵ روزه سیاست جدید ارزی

آخرین آمار اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی، پرداخت ۴۳۶ میلیون دلار برای دارو

آخرین آمار اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی، پرداخت ۴۳۶ میلیون دلار برای دارو

تولیدو: در مدتی كه از اجرای سیاست جدید ارزی و اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار گذشته، حدود ۱۲ میلیارد و ۲۸۲ میلیون دلار برای كل كالا و خدمات و نیازهای وارداتی تخصیص داده شده است.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، از اواخر فروردین ماه سال جاری سیاست دولت برای جریان ارزی تغییر نمود و به گونه ای گردش ارزی از جانب عرضه و تقاضا را تحت كنترل خود در آورد. بر این اساس خرید و فروش ارز در بازار ممنوع اعلام شده و نحوه پرداخت ارز به متقاضیان و همینطور دریافت آن از عرضه كنندگان تغییر نمود. در این حالت با اولویت بندی كالاها و خدمات وارداتی نحوه پرداخت مشخص شد به صورتی كه ارز كالاهای اساسی به صورت مستقیم با استفاده از ارز بانكی(درآمد ارزی ناشی از فروش نفت) و بانك مركزی پرداخت و ارز مورد نیاز سایر بخش های كه عموما واردكنندگان هستند به سامانه یكپارچه نظام ارزی (نیما) منتقل شد. در این سامانه واردكنندگان و صادركنندگان و بانك ها وجود داشته كه می توانند خرید و فروش ارز را انجام دهند.

آخرین اطلاعات دریافتی ایسنا از بانك مركزی درباره عملكرد ارزی دولت در حدود ۴۵ روز(از ۲۱ فرودین تا ششم خرداد ماه) از این حكایت دارد كه در مجموع ۱۲ میلیارد و ۲۸۲ میلیون دلار (معادل ارزهای دیگر) ارز برای كلیه كالاها و نیازهای وارداتی برپایه دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان تخصیص داده شده كه از این رقم در مجموع شش میلیارد و ۴۲۶ میلیون دلار تامین و پرداخت شده است. تفكیك آماری نشان داده است كه حدود دو میلیارد و ۹۷ میلیون دلار ارزی است كه به كالاهای اساسی از جانب بانك مركزی اختصاص داده شده كه از این رقم هم تابحال یك میلیارد و ۳۱۷ میلیون دلار تامین و پرداخت گردید.

اما برای دارو بعنوان یكی از كالاهای اساسی مهم وارداتی در این مدت ۶۷۸ میلیون دلار اختصاص داده شده كه ۴۳۶ میلیون دلار آن تامین شده است. به تازگی خبرهایی در مورد حذف یارانه دارو منتشر گردید كه بنابر اطلاعات دریافتی این به مفهوم حذف ارز دارو از نرخ ۴۲۰۰ تومان نیست و تنها به درخواست وزارت بهداشت این كالا دیگر ارز یارانه ای (۳۸۰۰ تومان) دریافت نكرده و مشمول همان دلار ۴۲۰۰ تومانی و نرخ روز آن خواهد شد.

كالاهای اساسی در سه گروه و برپایه اعلام سه وزارتخانه تقسیم بندی می گردد. "ذرت، دانه های روغنی، كنجاله سویا، روغن خام، انواع كود شیمیایی فسفاته و پتاسه، بذرها، دارو، واكسن ژنتیكی دام و طیور، گوشت گوسفند و دام زنده، سموم و مواد موثره دفع آفات نباتی" كالاهایی هستند كه از جانب وزارت جهاد كشاورزی اعلام شده اند. همینطور "كاغذ، مواد اولیه كاغذ، كره"، كالاهای وزارت صنعت، معدن و تجارت و همینطور "داروهای تولید شده، شیرخشك، تجهیزات مصرفی، مواد اولیه دارویی و ملزومات" كالاهای اساسی اعلام شده از جانب وزارت بهداشت هستند. مجموعه این كالاهای اساسی با تامین ۳۰۰۰ میلیارد تومان یارانه و با توافقات انجام شده برپایه دلار با نرخ ۳۸۰۰ تومان تامین شده و مابه التفاوت آن از جانب سازمان برنامه و بودجه تامین می گردد. ارز این بخش به صورت مستقیم از جانب بانك مركزی تامین و نیازی به ورود به سامانه نیما نیست.

همچنین از مجموع ارزهای تخصیص پیدا كرده حدود ۹ میلیارد دیگر مربوط به مجموع كالا و نیازهای وارداتی است كه عموما با استفاده از سامانه نیما تامین شده است. از رقم تخصیص یافته به بخش واردات حدود چهار میلیارد و ۶۷۲ میلیون دلار تامین و پرداخت شده است.

آمار نشان داده است از ارقام تخصیص یافته تا نیمی از آن تامین شده كه دلیل اصلی عدم پرداخت مابقی به فرآیند تامین ارز و پرداخت آن بر می گردد. روال بدین سان است كه در مورد كالاهای اساسی زمان تامین حدود یك هفته تا ۱۰ روز طول می كشد، اما برای سایر كالاها كه در سامانه نیما تامین اعتبار شده و باید برای آن ثبت سفارش صورت گیرد زمانی بین دو هفته تا ۲۰ روز لازم است.
1397/03/08
23:28:05
5.0 / 5
4975
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
تولیدو