فارن پالیسی: ایران تسلیم فشارهای مالی آمریكا نمی گردد

فارن پالیسی: ایران تسلیم فشارهای مالی آمریكا نمی گردد

تولیدو: تهران- نشریه فارن پالیسی نوشت، بعید است دولت ؛دونالد ترامپ؛ بتواند سایر امضاكنندگان توافقنامه هسته ای ایران را با خود همراه و با اعمال تحریم ها و فشارهای مالی تهران را وادار به تمكین به مطالبات خود كند.


نشریه آمریكایی پس از ظهر روز گذشته (سه شنبه) به وقت محلی در آغاز تفسیری نوشت: برخلاف تصور كاخ سفید، خروج 'دونالد ترامپ' از برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) و از سرگیری اعمال تحریم های یكجانبه ضد ایران نه تنها سبب تمكین تهران به مطالبات ترامپ نخواهد شد بلكه به ساز و كارهای دیپلماتیك و كنترل تسلیحات هسته ای لطمه خواهد زد و نتایج اقتصادی مخربی برای آمریكا به دنبال خواهد داشت.
فارن پالیسی در ادامه تفسیر خود اضافه كرد: بعید است تلاش آمریكا برای جلب همراهی سایر كشورها در اعمال تحریم های جدید هم راه به جایی ببرد. هیچ بانك و شركت خارجی، بویژه كشورهای ناراضی از اعمال دوباره تحریم های آمریكا حاضر به تن دادن به این تحریم ها نیست. هیچیك از شركت های چندملیتی اكنون ایران را هدف فشار مالی و انزوای دیپلماتیك قرار نداده است.
افزون بر این، با عنایت به دشواری تشریح قوانین و مقررات تحریم های جدید برای بانك ها و شركت های خارجی، حتی به فرض پذیرش تحریم های جدید آمریكا توسط شركت های خارجی، خیلی از این شركت ها برای اجرای این مقررات دچار سردرگمی خواهند شد.
چین و هند بزرگترین خریداران نفت ایران هستند و احیانا با آمریكا همراهی نخواهند كرد و حتی فرصت های تازه ای برای خریداری نفت بیشتر از ایران برای آنها فراهم می گردد. در واقع، این امر تاثیر تحریم ها را تا حد زیادی می كاهد.
در مورد همكاری شركت های مالی و بانك های خارجی با آمریكا هم تردید وجود دارد و احیانا خیلی از آنها مفرهایی برای در امان ماندن از تحریم های آمریكا پیدا می كنند. سران اروپا تهدید كردند كه اعمال دوباره تحریم های آمریكا، راه داد و ستد پایدار شركت های شان را با ایران تضمین می نماید. این شركت ها راه هایی برای دور زدن مقرراتی پیدا می كنند كه آنها را از پیروی از تحریم های آمریكا منع می كند.
حال متحدان آمریكا از تحریم ها خسته اند و از زورگویی های آمریكا به خود و شركت های شان به تنگ آمده اند. درواقع، اقدامات آمریكا علاوه بر كاهش تاثیر تحریم ها، زندگی مردم این كشور را هزینه برتر و ناامن تر می كند. مصداق این امر را می توان در گران شدن نفت به محض اعلام تحریم های جدید ضد ایران یافت.
تحریم های آمریكا سبب می گردد روسیه و عربستان بعنوان عرضه كنندگان جایگزین برای پركردن خلاء بازار نفت قدرت و نفوذ بیشتری به دست آورند.
علاوه بر این، تحریم های جدید ایران به منشاء تنش های بزرگ در روابط آمریكا و چین، بزرگترین خریدار نفت ایران، است.
در نهایت، این تحریم ها سبب تضعیف قدرت تحریم ها بعنوان ابزار دست دولتمردان آمریكا می گردد. اعمال تحریم های حداكثری بعنوان شالوده سیاست خارجی، برای دولت ترامپ مخرب و ویرانگر است.
به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، ترامپ رئیس جمهوری آمریكا سه شنبه گذشته خروج دولتش را از توافق هسته ای ایران و 1+5 و تصمیمش را به بازگرداندن تحریم ها ضد ایران اعلام نمود.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همكاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته ای تصریح كرد و سران انگلیس، فرانسه و آلمان هم در بیانیه ای مشترك اعلام نمودند كه در برجام باقی خواهند ماند و به تعهدات خود در این توافق بین المللی پایبندند.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران هم دقایقی بعد از اعلام خروج آمریكا از برجام اعلام نمود كه به وزارت امور خارجه دستور داده است ظرف چند هفته آینده با كشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاكره كند و اگر منافع ملت ایران تامین گردد، در برجام خواهد ماند.
اروپام**1088**1479


1397/02/26
15:15:08
5.0 / 5
4961
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
تولیدو