رییس اتاق ایران: آلبانی دروازه ورود ایران به حوزه بالكان است

رییس اتاق ایران: آلبانی دروازه ورود ایران به حوزه بالكان است

تولیدو: تهران- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران در دیدار با معاون اقتصادی وزیر امورخارجه آلبانی بر ضرورت توسعه روابط اقتصادی دوجانبه تصریح كرد و این كشور را دروازه ورود به حوزه بالكان دانست.


به گزارش چهارشنبه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران، «غلامحسین شافعی» كه در صدر یك هیات اقتصادی از بخش خصوصی كشورمان به آلبانی سفر كرده است، در این دیدار اضافه كرد: اراده سران و مقام های سیاسی 2كشور بر توسعه روابط اقتصادی دوجانبه استوار است.
وی اظهار داشت: با روند مثبت توسعه اقتصاد آزاد در آلبانی، فصل جدیدی در توسعه مناسبات 2كشور آغاز می گردد.
شافعی اضافه كرد: با وجود ظرفیت های بسیار و مناسبات سیاسی و فرهنگی قابل قبول، مناسبات تجاری ایران و آلبانی رضایت بخش نبوده و باید اقدام های لازم برای رفع این نقیصه صورت گیرد.
«فعالان اقتصادی ایران و آلبانی می توانند در زمینه های خدمات فنی و مهندسی و ساخت زیرساخت ها، مسائل درمانی و بهداشتی، ساخت تجهیزات پزشكی، بخش انرژی (نفت، گاز، برق و همكاری های پالایشگاهی) و توسعه صنایع كوچك و متوسط همكاری كنند».
معاون اقتصادی وزیر امورخارجه آلبانی هم در این نشست علاقه مندی كشورش برای گسترش و توسعه مناسبات تجاری با ایران را اعلام و خاطرنشان كرد: بی گمان سفر اخیر وزیر امور خارجه آلبانی به تهران، نشان از عزم راسخ تیرانا (پایتخت آلبانی) برای توسعه مناسبات اقتصادی با ایران است.
«اِتین جافای»* نقش دولت های 2 كشور برای تعمیق روابط متقابل را مهم توصیف كرد و اضافه كرد: در این فرایند نقش بخش خصوصی 2كشور برای به ثمر رسیدن روابط دوجانبه انكارناپذیر است و امید می رود با اجرای توافق نامه های لغو مالیات مضاعف و تشویق سرمایه گذاری، 2 طرف بتوانند به اهداف اقتصادی خود دست یابند.
به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، هیات اعزامی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران به سرپرستی شافعی روز گذشته (سه شنبه) به آلبانی وارد شد.
آلبانی كشوری در جنوب اروپاست كه بیش از سه میلیون نفر جمعیت دارد؛ دین 70 درصد مردم این كشور اسلام است و به همین سبب قرابت های فرهنگی زیادی میان ایران و آلبانی وجود دارد.
ماشین آلات و تجهیزات، مواد غذایی، منسوجات و مواد شیمیایی مهمترین اقلام عمده وارداتی و كفش، آسفالت، فلزات و سنگ معدن فلزی، نفت خام، سبزی، میوه و تنباكو مهمترین اقلام صادراتی این كشور است.
پارسال ارزش صادرات ایران به آلبانی پنج میلیون و 327 هزار و 837 دلار بود.
به میزان 386 هزار و 374 دلار كالا هم از این كشور وارد شد. ازاین رو تراز تجاری با آلبانی به سود ایران است.
................................
* ETJEN XHAFAJ

اقتصام*9189*1961*


1397/02/05
19:33:42
5.0 / 5
6003
تگهای خبر: اقتصاد , صادرات , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
تولیدو