شركت های ارزمحور، بورس را به كانال 97 هزار واحدی بردند

شركت های ارزمحور، بورس را به كانال 97 هزار واحدی بردند

تولیدو: تهران- شاخص بورس تحت تاثیر رشد سهام شركت هایی كه از افزایش قیمت ارز منتفع می شوند، امروز (دوشنبه) 779 پله بالا رفت و در جایگاه 97 هزار و 120 واحدی قرار گرفت.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، با وجود نوسان شدید نرخ ارز و توجه برخی فعالان سهامداران بازار سرمایه به خرید ارز و طلا، به علت رشد قیمت دلار، بهای سهام شركت های صادرات محور در معاملات امروز، روند افزایشی داشت.
با توجه به محاسبه قیمت صادرات محصولات این شركت بر اساس دلار، افزایش نرخ این ارز، تاثیر مستقیمی بر سودآوری آنها دارد، ازاین رو درآمد این شركت ها را بالا می برد.
آن دسته از شركت هایی كه محصولات آنها بر اساس نرخ دلار قیمت گذاری می شود، هم از رشد نرخ دلار منتفع شده و ارزش آنها افزایش یافته است.
بر این اساس در معاملات امروز، نمادهای فولاد (فولاد مباركه)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، فخوز (فولاد خوزستان)، فملی (ملی صنایع مس)، كچاد (صنعتی و معدنی چادرملو)، رانفور(خدمات انفورماتیك) و جم (پتروشیمی جم) بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص داشتند.

** فلزات اساسی، جذاب ترین گروه بورسی
در معاملات امروز یك میلیارد و 42 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 136 میلیارد ریال در 80 هزار و 949 نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان داده است شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) كه در آن ارزش سهام شركت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد 247 واحد بالا رفت اما شاخص كل (هم وزن) كه در آن ارزش و وزن همه شركت های بزرگ و كوچك در محاسبه شاخص كل، یكسان در نظر گرفته می شود، 155 واحد كاهش پیدا كرد.
شاخص قیمت (هم وزن) كه مبین سطح عمومی قیمت سهام شركت های پذیرفته شده در بورس است، 115 واحد افت كرد. در مقابل، شاخص آزاد شناور كه مبین آن بخشی از سهام شركت هاست كه قابل معامله در بورس باشد، 584 واحد افزایش یافت.
شاخص بازار اول كه به شركت هایی اختصاص دارد كه از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 689 واحد و شاخص بازار دوم بورس 950 واحد رشد كرد.
گروه فلزات اساسی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد؛ در این گروه 151 میلیون سهم به ارزش 468 میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه خودرو به ارزش 324 میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش 291 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
در رده چهارم، گروه كانی های فلزی با معاملاتی به ارزش 126 میلیارد ریال جای گرفت.
گروه بانك ها هم با معاملاتی به ارزش 111 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود كرد.

** تاثیر دوگانه افزایش نرخ دلار بر بازار سهم
یك كارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره نوسان نرخ ارز و تاثیر آن بر بازار سرمایه اظهار داشت: از یك سو، رشد نرخ دلار سبب كاهش تمایل به بازار سهام شده است اما از جانب دیگر، افزایش بهای ارز، به رشد سودآوری شركت های صادرات محور بورسی منجر می گردد. شركت هایی كه محصولات آنها بر مبنای نرخ جهانی، قیمتگذاری می گردد هم از رشد ارزش دلار، منتفع می شوند.
«بهروز عباس زاده» ادامه داد: رشد بهای دلار، برای شركت هایی كه مواد اولیه آنها بر مبنای نرخ دلار محاسبه می شود، منفی بوده و سبب بالا رفتن هزینه های آنها می شود؛ تجربه سال های گذشته نشان داده است افزایش نرخ دلار در ابتدا سبب تولید فضای منفی می گردد اما در نهایت و بعد از گذشت چند ماه، روند مثبت را به دنبال دارد.
عباس زاده تصریح كرد دلیل اصلی رشد نرخ دلار و سكه، سیاسی و مربوط به تحولات در رابطه با برجام در هفته های آینده است و افزود: طلا و ارز بعنوان بازار جانشین بورس به شمار می روند؛ ازاین رو رشد معاملات آنها تاثیر منفی بر بورس دارد.
این كارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینكه تا زمان رفع نشدن مسائل سیاسی، ریسك سیستماتیك در بورس وجود دارد، اضافه كرد: بعد از آرام شدن شرایط سیاسی در ماه های آینده، شاهد تاثیر مثبت افزایش بهای دلار در بورس خواهیم بود كه البته تاثیر مثبت بر شركت های صادرات محور بیشتر است.
عباس زاده به سهامداران سفارش كرد: در شرایطی كه بازار ارز و بورس دچار نوسان شده، بهترین راهكار، مدیریت سرمایه و مدیریت ریسك توسط سهامداران است.
وی افزود: بازار منفی كنونی، فرصت خوبی برای جایگزینی سهام و رفتن به سراغ بازارها و شركت هایی است كه از نوسان نرخ ارز، منتفع می شوند.
عباس زاده همینطور به در پیش بودن مجامع شركت ها اشاره نمود و اظهار داشت: شركت هایی كه تقسیم سود خوب دارند از گزینه های مناسب برای جایگزینی در پرتفوی به شمار می روند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2022*1961*


1397/01/20
19:04:26
5.0 / 5
5605
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
تولیدو