حسینی شاهرودی بیان كرد

ردپای مافیای اقتصادی در افزایش قیمت تخم مرغ

ردپای مافیای اقتصادی در افزایش قیمت تخم مرغ

تولیدو: یك عضو كمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینكه ردپای مافیای اقتصادی در افزایش قیمت كالاها به خصوص تخم مرغ دیده می شود، اظهار داشت كه این مافیای اقتصادی برای كسب منفعت بیشتر اقدام به واردات اقلام مختلف می كند كه متاسفانه دولتمردان به این مورد توجهی ندارند.


حسن حسینی شاهرودی در گفت وگو با ایسنا، نبود مدیریت درست و به دنبال آن عدم نظارت كافی را سبب افزایش قیمت كالاها دانست و اظهار داشت: كشور ما به نظام جامع تولید و مصرف یعنی همان چیزی كه تمامی كشورهای پیشرفته از آن استفاده می نمایند، نیازمند است. ما هنوز نتوانسته ایم میزان تولیدات داخلی و مصرفمان را در عرصه محصولات كشاورزی، دامی و سایر تولیدات صنعتی رصد نماییم تا برپایه آن نیازهای مردم را مرتفع نماییم.

وی وجود نظام جامع را برای رصد بازار تولید و مصرف ضروری دانست و اظهار نمود: نظام جامع تولید و مصرف نداریم بنابراین در بعضی مقاطع شاهد عرضه بسیار زیاد اقلامی همچون مرغ، تخم مرغ، برنج و روغن هستیم كه دلیل آن واردات زیاد این كالاها در زمانی هست كه نمونه داخلی آن در كشور وجود دارد. این روند نتیجه ای جز افزایش قیمت كالاها و متضرر شدن تولید كنندگان و كشاورزان ندارد.

حسینی شاهرودی همینطور اظهار داشت: از سوی دیگر افزایش جهشی قیمت ها را در برهه هایی شاهدیم كه این امر به علت عدم رصد بازار توسط وزارتخانه های صنعت و كشاورزی است. ما در كشوری زندگی می نماییم كه مقرر است برپایه سند چشم انداز ۲۰ ساله در سال ۱۴۰۴ تبدیل به كشور اول منطقه شویم اما با این روند كُند و لاك پشتی رسیدن به این مهم دور از ذهن به نظر می رسد.

به گفته وی كشورهایی همچون گرجستان، ارمنستان، تاجیكستان، عراق، تركیه و حتی افغانستان، در بعضی از زمینه ها از ما جلوتر هستند. ما در دولتمردان نمی بینیم كه به دنبال برنامه جامع و چیدن پازلی در حوزه اقتصادی باشند كه نقش هركس در این پازل مشخص باشد. بطور قطع در این شرایط مجلس هم حمایت های لازم را از این برنامه جامع خواهد نمود.

این عضو كمیسیون اقتصادی مجلس نوسانات قیمت در بازار را ناشی از حاكم نبودن سیاستی بر آن دانست و اظهار داشت: ما در كشور ستاد تنظیم بازار و قانون در رابطه با آن را داریم كه باید مرتبا وضعیت بازار را رصد كند. نه اینكه الان كه قیمت مرغ و تخم مرغ گران شده تازه فكر كند كه می خواهد چه كاری انجام دهد. آن هم در شرایطی كه چند ماه است این معضل را داریم.

وی اضافه كرد: سوال این است كه آیا نتوانستیم در این مدت واردات مرغ داشته باشیم و یا اینكه مباحث دیگر پشت پرده است كه به بهانه آنفلوآنزای مرغی واردات مرغ صورت می گیرد و به دنبال آن مرغ های تولیدی را معدوم كرده و خسارات به بیمه ها وارد می نماییم. بطور قطع پای مافیای واردات در بین است. افراد خاصی كه به آنها مجوز واردات می دهند و افراد عادی نمی توانند همچون آنها كالایی را به داخل كشور وارد كنند.

حسینی شاهرودی ادامه داد: فضا را برای افزایش قیمت ها تولید می كنند تا از قِبَل آن مافیای بازار در كشور منفعت بیشتری را كسب كنند. این روند را در سایر اقلامی همچون برنج و شكر و حتی خودرو و وسایل ضروری شاهدیم. همه از حضور مافیای اقتصادی نشأت می گیرد كه متاسفانه در این شرایط دولتمردان توجهی نمی كنند.
1396/12/06
14:06:15
5.0 / 5
4626
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
تولیدو