عضو هیات نمایندگان اتاق تهران پاسخ داد

چرا سهم بخش خصوصی ایران از اقتصاد کم است؟

چرا سهم بخش خصوصی ایران از اقتصاد کم است؟

تولیدو: عضو هیات نمایندگان اتاق تجاری تهران می گوید، در اقتصاد ایران نیز مانند تجربه موفق خیلی از کشورهای توسعه یافته دنیا، باید از تصدی گری دولت به سمت محوریت بخش خصوصی حرکت نماییم.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: امروز نگاهی به تجربه خیلی از کشورهای توسعه یافته نشان میدهد که در آنها دولت به عنوان سیاست گذار کلان و ناظر عمل می کند بخش مهمی از اقتصاد در اختیار بخش خصوصی واقعی قرار دارد، همین موضوع سبب شده که تکانه های اقتصادی به حداقل برسد و برمبنای منطق بازار در هر کشور، توسعه و رشد اقتصادی رقم بخورد.
وی با اعلان اینکه این مساله مهم در اقتصاد ایران عملا فراموش شده است، اشاره کرد: ما با اقتصادی مواجه هستیم که بخش مهمی از آن در اختیار دولت و شرکت های دولتی است و اگر هم بحثی از خصوصی سازی مطرح شده، در خیلی از موارد اداره شرکتها به بخش خصوصی واقعی نرسیده است و همین موضوع ما را با چالش های جدی مواجه می کند.
عضو اتاق تجاری تهران به تجربه سالهای تحریم اشاره نمود و اظهار داشت: ما در تحریم دیدیم که در شرایطی که دولت برای بازگشت ارز خود به کشور با مشکل مواجه بود، بخش خصوصی توانست عصای دست اقتصاد کشور باشد و در زمینه صادرات غیرنفتی عملکرد خوبی به ثبت برساند. از طرف دیگر امروز خیلی از شرکت های بزرگ در دنیا نیز توسط بخش خصوصی اداره می گردند و همکاری ما با آنها نیز بوسیله غیر دولتی ها آسان تر خواهد بود تا دولتی ها. چنین فضایی ما را از خط تحریم در آینده نیز تا حد زیادی ایمن می کند.
آرگون افزود: با وجود تمام این مواهب و تاکید رهبری در سیاست های اصل44 ما می بینیم که متاسفانه در واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی همچنان مقاومت هایی وجود دارد و کاهش تصدی گری و چابک سازی دولت با اما و اگر مواجه می شود. این در حالیست که ما هر بار و هر جا که به بخش خصوصی میدان دادیم نتایجی مطلوب گرفته ایم و در آینده نیز باید به این بخش اعتماد کنید.
وی اشاره کرد: مقدمه ورود بخش خصوصی به اقتصاد، جذب سرمایه های تازه است. سرمایه نیز جذب نمی گردد، مگر با ثبات در اقتصاد و بهبود زیرساخت ها و مثبت کردن افق آینده. پس اگر دولت به وظیفه خود یعنی فراهم کردن مقدمات لازم عمل کند، سرمایه گذاران نیز به عرصه های مختلف اقتصاد ورود خواهند کرد و حرکت ما مانند تجربه موفق کشورهای توسعه یافته با سرعت و قدرت بیشتری ادامه خواهد یافت.
منبع:

1402/01/10
21:31:56
5.0 / 5
210
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
تولیدو