واردات سواری های دست دوم به کشور منتفی شد

واردات سواری های دست دوم به کشور منتفی شد

تولیدو: باوجود این که کمیسیون تلفیق با واردات انواع خودرو های سبک و سنگین با عمر حداکثر پنج سال موافقت کرده و این مساله مصوب شده بود تا در کنار واردات خودرو های نو به تنظیم گری بازار کمک نماید، حال اما عبارت خودرو های سواری حذف و منتفی اعلام شده است؛ بدین ترتیب امسال خبری از واردات خودرو های سواری دست دوم به کشور نخواهد بود.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، جلسه ۱۰ بهمن ماه سال ۱۴۰۱ کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، تنها یک مصوبه داشت و آن در ارتباط با واردات خودرو های کارکرده با عمر پنج تا هشت سال، با این دید بود که اینطور خودرو ها علاوه براینکه ارزان تر هستند، خدمات بعد از فروش هم دارند. ضمن این که یکباره وارد می شوند و تحولی در بازار به وجود خواهند آورد.
بدنبال این موضوع، یکی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ در مجلس نیز از کوشش برای گنجاندن واردات خودرو های کارکرده خارجی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ آگاهی داد و اصرار کرد که این اقدام می تواند به بخش قابل توجهی از تقاضاهای انباشته در بازار خودرو پاسخ داده و تعادل را به این بازار بازگرداند. در کمیسیون تلفیق و به اتفاق ریاست کمیسیون صنایع و همراهی دیگر نمایندگان، بصورت جدی پیگیر واردات خودرو های کارکرده (دست دوم) هستیم و موافقت های اولیه در سطح دولت هم انجام پذیرفته است.
چند روز بعد، در تاریخ ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، اعضای کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۲ با واردات خودرو های کارکرده زیر پنج سال در سال ۱۴۰۲ موافقت کردند و بدین ترتیب اجازه واردات انواع خودرو های دست دوم سواری، کشنده، کامیون، ون، اتوبوس و مینی بوس تا پنج سال کارکرد به دولت داده شد.
متن مصوبه کمیسیون تلفیق را از این لینک بخوانید.
در این رابطه، نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز اصرار کرد که تصویب واردات خودرو های کارکرده زیر پنج سال از این جهت است که هم خودرو های بیشتری وارد کشور کرد و همین طور تا حدودی کسری عرضه خودرو ها جبران شود و بازار خودرو وضعیت ثابتی پیدا کند.
باتوجه به این که بایستی بعد از اتمام بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، مواد لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، به تصویب نمایندگان در صحن مجلس شورای اسلامی برسد؛ که در نهایت در ۱۳ اسفند ماه سال گذشته، این مجوز توسط مجلس به وزارت صمت داده شد؛ نمایندگان مجلس در مصوبه ای به وزارت صمت این اجازه را دادند که خودرو های کارکرده با عمر کمتر از پنج سال وارد کشور شود.
براین اساس تاکید شد که با الحاق یک بند به تبصره ۷ با هدف تنظیم عرضه و تقاضا و کاهش قیمت خودرو در کشور و بمنظور تنظیم گری در بازار خودرو، واردات انواع خودرو های سبک و سنگین با عمر حداکثر پنج سال به کشور آزاد باشد.
اما در نهایت متن مصوبه مربوط به این بخش که در بند ص تبصره ۷ بودجه ذکر شده است تغییر یافته و عبارت خودرو های سواری از آن حذف گردیده است.بنابراین بر طبق متن قانون بودجه سال ۱۴۰۲؛ دیگر پای سواری های کارکرده (دست دوم) امسال به کشور باز نخواهد شد.
براین اساس می توان گفت، نگرانی فعالان و کارشناسان مخالف با واردات خودرو های دست دوم با حذف واردات سواری ها از مصوبه تاحدود بسیاری رفع خواهد شد.
فعالان صنعت خودرویی کشور ضمن اشاره به نکات منفی واردات خودرو های دست دوم معتقد بودند که این خودرو ها وضعیت استاندارد مشخصی ندارند و نگرانی از بابت کیفیت و مشکلات زیست محیطی و... آنها وجود دارد، جایز و منطقی نیست که بخواهیم سراغ خودرو های کارکرده برویم.
منبع:

1402/01/08
18:30:44
5.0 / 5
187
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
تولیدو