معاون وزیر صمت عنوان كرد

صادرات مواد معدنی خام، در سطح ملی نداریم

صادرات مواد معدنی خام، در سطح ملی نداریم

تولیدو: معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، ضمن تاکید بر این که به جهت نداشتن منطق اقتصادی برای صادرات مواد معدنی خام و همچنین انرژی بر بودن صنایع فرآوری و هزینه بالای فرآوری در کشورهای دیگر، می توان به صراحت اعلام نمود که خام فروشی معدنی نداریم اظهار داشت که باتوجه به تنوع صنعتی بالا در کشور، تقاضا برای مواد اولیه در داخل بالاست.


سید رضا محتشمی پور در نشست بامداد امروز (یکشنبه) خود که در محل وزارت صمت برگزار شد، در پاسخ به پرسش به ایسنا، در خصوص این که همچنان باوجود ممنوعیت خام فروشی مواد معدنی، برخی فعالان حوزه معادن بر صادرات مواد معدنی اشاره دارند، اشاره کرد: آمار بخش معدن نشان میدهد که کل صادرات مواد معدنی کشور در بالاترین برآوردها به ۲٪ کل تولید مواد معدنی نمی رسد. همین طور آمارها حکایت از این دارد که سال قبل ۶۱۷ میلیون تن تولید مواد معدنی داشتیم که بالاترین میزان صادرات مدعی شده، ۱۰ میلیون تن بوده است. در زمینه معدن، به آن مفهومی که برخی ادعا می کنند، خام فروشی نداریم و سهم صادرات مواد معدنی در عملکرد حوزه معدن، بسیار پایین است.
معاون معادن و فرآوری مواد وزیر صمت افزود: عمده مواد معدنی که صادر می شود، موادی هستند که مورد نیاز برای فرآوری در داخل کشور نیستند؛ همچون سنگ اهن هماتیتی کم عیار. هماتیتی کم عیار به لحاظ وزنی، یکی از بزرگترین برش های صادرات مواد معدنی کشور حدود ۱.۵ میلیون تن را به خود مختص کرده است. این ۱.۵ میلیون تن، ماده ای است که به این میزان مورد نیاز داخل نیست. با توجه به این که اساسا معدن و حوزه معدن، حوزه تامین مواداولیه و ماده اولیه صنعت یا کارخانه ای است؛ پس باید توجه کرد که این ماده اولیه برای کجا تامین می شود؟ لزوما این مشتری مواد اولیه معدنی در شهرستانی که ماده اولیه تهیه و تولید می شود، نیست. اما برخی مسئولان این مساله را اعلام می کنند که خام فروشی در شهرستان ما به انجام می رسد، چونکه مواد معدنی از یک شهرستان به شهرستان دیگر و حتی دو استان هم جوار یک شهرستان، خام فروشی تلقی شده است. به طور مثال یکی از مواردی که مطرح شده این است که معدن یک کارخانه سیمان به لحاظ تقسیمات کشوری در ایالت همجوار قرار دارد. حمل حجم سیمان از این استان به کارخانه، خام فروشی تلقی شده و گفته شده خاک رس و سنگ آهک ما خام فروشی می شود. بدین سبب در سطح ملی خام فروشی نداریم.
معاونت معدنی وزارت صمت اشاره کرد: ضمن این که ما کشوری هستیم که صاحب منابع انرژی هستیم و صنایع فرآوری معدنی، به شدت صنایع انرژی بر هستند. این که بخواهیم یک ماده معدنی را از یک کشور صاحب منابع انرژی به کشور دیگر فرآوری نماییم، اصلا منطق اقتصادی ندارد. همین طور ما در کشور دارای تنوع صنعتی بالا هستیم و بر همین اساس، تقاضای مواد اولیه در کشور ما بسیار بالاست. بدین سبب بازار خوب در داخل وجود دارد و نیاز به خام فروشی نداریم.
محتشمی پور در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص لطمه محیط زیستی برخی معادن در بعضی استانها و اقدام وزارت صمت در این رابطه، اظهار داشت: ممکنست در بعضی مناطق کشور به لحاظ محیط زیستی، تخلفاتی وجود داشته باشد. قانون راه حل را مشخص کرده است و شورای معادن استانی موظف می باشند که شکایتی که دراین زمینه می شود را پیگیری کنند. مواردی که مشکل ایجاد کنند، اساسا برخورد صورت خواهد گرفت و حتی اگر معادن، مشکل را حل نکنند، منجر به تعطیلی معدن خواهد شد. قانون دراین زمینه شفاف موارد قانونی را مطرح کرده و برای من نیز حائز اهمیت می باشد و در کنار سازمان محیط زیست از موضوع حمایت خواهیم کرد.


ادامه دارد...منبع:

1401/08/08
13:21:35
5.0 / 5
248
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
تولیدو