صادرات ایران به عمان یک میلیارد دلار

صادرات ایران به عمان یک میلیارد دلار

تولیدو: رییس سازمان توسعه تجارت می گوید تا آخر سال میزان صادرات ایران به عمان به یک میلیارد دلار خواهد رسید.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، علی رضا پیمان پاک، در نشست آموزش تجارت با عمان، بیان کرد: با توجه خاص دولت سیزدهم به توسعه تجارت با همسایگان، تجارت با عمان در سال ۱۴۰۰، ۶۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۹ رشد داشته است.
وی افزود: میزان تجارت در ۴ ماه ابتدایی امسال نیز نسبت به زمان مشابه سال ۱۴۰۰ میزان ۸۰ درصد رشد داشته است که بیشتر به موضوع صادرات مرتبط می شود. میزان صادرات ما به عمان در ۴ ماه ابتدایی امسال ۴۱۵ میلیون دلار بوده که پیش بینی می نماییم تا آخر سال به یک میلیارد دلار برسد.
رئیس سازمان توسعه تجارت درباب اقدامات زیر ساختی جهت افزایش این میزان صادرات اظهار داشت: راه اندازی خط مستقیم کشتیرانی به ۴ بندر عمان، اعزام و پذیرش هیأت های تجاری با هماهنگی کامل اتاق های تجاری، برگزاری نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و اعزام اولین هیأت سرمایه گذاری بخش خصوصی ایران به عمان متشکل از ۷۰ شرکت، برقراری ساز و کار شناخت دقیق تجار از یکدیگر، حضور فعال در نمایشگاه های اختصاصی و پاویون ها و حل شدن مشکل صدور ویزا و شرایط اقامتی در افزایش میزان تجارت میان دو کشور موثر بوده است.
وی با اشاره به تهیه لیستی از تجار معتبر و کالاهای مورد نیاز در دو کشور اظهار داشت: سازمان توسعه تجارت به زودی از پلتفرمی مخصوص ارتباط تجار ایرانی با تجار سایر کشورها رونمایی می نماید که تمامی اطلاعات مرتبط به تجار معتبر و کالاهای مورد نیاز در کشورهای هدف روی آن موجود خواهد بود.
در ادامه این جلسه راشد الغیلانی، معاون سفارت عمان در تهران با استقبال از برگزاری چنین کارگاه هایی اظهار داشت: باتوجه به روابط عمیق و حسنه میان ایران و سلطنت عمان، تجارت میان دو کشور نیز باید رشد کند.
وی اشاره کرد: تمرکز سلطان جدید عمان بر برنامه های تجاری و سرمایه گذاری است و ایران نیز یکی از کشورهای مهم دراین زمینه شمرده می شود.
بعد از معاون سفارت عمان، نوبت به ضرابی، رییس اتاق تجاری ایران رسید تا در سفارش هایی به تجار از حل شدن مشکل تبادلات مالی با عمان به همیت دولت سیزدهم خبر دهد.
وی با اشاره به این که تمرکز حضور شرکت های ایرانی در عمان به فعالان حوزه نانو، تکنولوژی های جدید و های تک قرار دارد اظهار داشت: در مذاکرات طرفین موضوع تهاتر کالایی نهایی شده و درحال برنامه ریزی برای اجرا است.
ضرابی اضافه کرد: شورای داوری و حل اختلاف نیز تشکیل شده تا دعاوی تجار حل شود. همین طور مرکز مشاوره ای در اتاق تجاری شکل گرفته تا به تجار راهنمایی های کامل صورت گیرد.
وی در مورد موضوع تولید مشترک محصول در عمان نیز اشاره کرد: لازمه صادرات مجدد بوسیله عمان، تولید بیش از ۳۰ درصد کالا در آن کشور است تا تعرفه ها برایش صفر شود.
در ادامه صالح جمعه، رییس اتاق تجاری عمان نیز در سخنانی به اشاره به روابط ۲ کشور، سرمایه گذاری در ۵ بخش، معدن، شیلات، بازیافت، گردشگری و خدمات لجستیکی را از با اهمیت ترین مطالبی خواند که شرکت های ایرانی می توانند در آنها سرمایه گذاری کنند.
وی همین طور درباب مزیت های سرمایه گذاری در عمان اظهار داشت: موقعیت جغرافیایی خاص عمران و فاصله ۳ ساعته پرواز به ۱۴ کشور، امنیت و ثبات سیاسی، زیبناهای نوین، مالیات گمرکی کم، ثبات اقتصادی و اجتماعی، آزادی ورادات و صادرات کالا و مالیات بر درآمد کم، کشور ما را به یک کشور جذاب برای حضور تجار تبدیل نموده است.
منبع:

1401/05/12
20:37:41
5.0 / 5
213
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
تولیدو