وزیر ارشاد مطرح كرد

بیگانگانی که در شهر جایی ندارند

بیگانگانی که در شهر جایی ندارند

به گزارش تولیدو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در مراسم روز «پاسداشت زبان فارسی» از پیگیری هایی که در زمینه صیانت از زبان فارسی در بخش های مختلف انجام می شود گفت.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، محمدمهدی اسماعیلی در این همایش که در روز یکشنبه(۲۵ اردبیهشت ماه ۱۴۰۱) در تالار وحدت برگزار شد، در سخنانی اظهار نمود: روز ۲۵ اردیبهشت ماه به نام روز حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز بزرگداشت زبان فارسی و چه مناسبت مبارکی است. خدمتی که فردوسی بزرگ در یک کار عظیم و مجاهدت بیشتر از ۳۰ سال برای احیای زبان فارسی انجام داد و امروز زبان فارسی با همه خصوصیت های منحصر به فردش بعنوان یک زبان زنده علمی که مورد استفاده ملل مختلف و با فرهنگ و تمدن کهن است.
او افزود: ما در اردیبهشت ماه با موارد زیادی از بزرگداشت شعرا و ادبای بزرگ زبان فارسی روبه رو هستیم. خدمت آقای دکتر حداد (رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی) عرض می کردم که باید یک ساماندهی مجدد بکنیم چون در یک بازه زمانی فشرده تعداد زیادی از این مناسبت ها را داریم و در روزهای دیگر شاید کم تر.
اسماعیلی در عین حال اظهار داشت: در همین دوره اخیر، در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنای ما بر این است که به صورت جدی به وظایف قانونی مان در جهت صیانت از زبان و ادبیات فارسی اقدام نماییم و هم خودمان به وظایف مان عمل نماییم و هم از دیگر نهادهای دولتی و حاکمیتی مطالبه نماییم. چون از نظر قانون، وظایفی برای مجموعه ما تعیین شده و ما خویش را مکلف به انجام آنها می دانیم. در شورای صیانت که در محضر آقای دکتر حداد و همکاران خیلی از بخش های مختلف هستیم، این مأموریت را دنبال می نماییم. روز گذشته گزارش خوبی را از آقای دکتر شالویی دریافت کردم، با همکاری خوبی که وزارت صمت انجام می دهد، مساله نام گذاری خودرو های ایرانی دارد حل می شود.
او اضافه کرد: مایه ناراحتی است که ما خودرو ملی داریم، ولی در استفاده از زبان فارسی گرفتار ضعف باشیم. وزارت صمت در بحث اصناف هم دارد جلو می برد. با سازمان صداوسیما هم این را دنبال می نماییم که حتما در زمینه تبلیغات بازرگانی دقت می کنند. دلیلی ندارد که عناوین و اسامی خارجی را بدون ممیزی لازم پخش نماییم.
وزیر ارشاد سپس بیان نمود: دقت در انتخاب واژه ها و خطاهایی که احیانا در گفتار مسئولین ارشد حاکمیتی است، دقت می کند در صیانت از زبان فارسی. اما در عین حال، بخش های پربیننده ای مانند آگهیهای بازرگانی حتما باید اصلاح گردد. هیچ توجیهی قابل قبول نیست. در فضای شهری هم این را دنبال می نماییم.
او دراین باره توضیح داد: نبایستی افراد ما وقتی در شهر حرکت می کنند، تابلوهای غیرمانوس بیگانه به کار رفته باشد. حوزه زبان های ایرانی جای خودش است. اما استفاده از واژه های ناموس بیگانه اصلا جایی ندارد. فردوسی بزرگ، رودکی و شاعران بزرگی که با استفاده از صنایع ادبی و فرهنگی زبان فارسی تلاش کردند این زبان کم نظیر را از حوادث مختلف، از هجوم زبان های بیگانه مصون نگه دارند و به دست ما برسانند، حتما از ما مطالبه می کنند این صیانت از زبان و ادب فارسی را.
اسماعیلی به پیگیری های رهبر انقلاب در زمینه صیانت از زبان فارسی اشاره و بیان کرد که حتما اگر این پیگیری ها نبود، هم اکنون گرفتار مشکلات بیشتری در این حوزه بودیم.
وی همینطور اظهار داشت: ان شاءالله در همه مجموعه های تولیدات نمایشی در بحث کتاب، در همه این ها بعنوان یک خط قرمز در مبحث صیانت از زبان فارسی به آن عمل نماییم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس به فعالیتهای سازمان فرهنگ و ارتباطات و هم بنیاد سعدی در بخش بین الملل برای توسعه زبان فارسی اشاره و اظهار نمود: اگر ما بتوانیم به خوبی این وظیفه را ایفا نماییم، زبان فارسی حتما مشتاقان بسیار زیادی در اقصی نقاط جهان دارد.
وی در ادامه برای اینکه شاهد گسترش روز افزون مبحث صیانت از زبان و ادب فارسی باشیم، ابراز امیدواری کرد، سپس زبان فارسی را یک زبان زنده دانست و در انتها اظهار داشت: با واژه ها و ادبیاتی که امروز زبان فارسی را به علت غلبه فناورانه تمدن رقیب محاصره کرده است، هر روز با انبوهی از واژه هایی که وارد فارسی می شود مواجه هستیم.1401/02/26
10:10:32
5.0 / 5
239
تگهای خبر: اصناف , تولید , خودرو , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تولیدو