یادداشت

نبض اقتصاد دوشنبه در چابهار می زند!

نبض اقتصاد دوشنبه در چابهار می زند!

به گزارش تولیدو مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد چابهار در یادداشتی با تاکید بر این که تاجیکستان طی دو دهه گذشته همیشه اهتمام بر برقراری ارتباط حسنه با کشورهای جنوبی خود داشته تا از این طریق بتواند با هزینه کمتری به آب های آزاد برسد، نوشت: تردیدی نیست که آینده اقتصاد کشور تاجیکستان در گرو توسعه روابط با ایران و البته بهره گرفتن از معبری مهم به نام منطقه آزاد چابهار است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در یادداشت حسام الدین یوسفی آمده است: همان زمان که طالبان کنترل کابل را به دست گرفت، اشرف غنی به تاجیکستان گریخت. دولت دوشنبه که تلویحا حضور غنی در تاجیکستان را تائید کرده بود، در فاصله چند ساعت ابتدا اعلام نمود که اشرف غنی بوسیله دوشنبه به کشوری ثالث رفته و سپس به کل، حضور و تردد رییس جمهور مخلوع افغانستان در تاجیکستان تکذیب نمود. دلیل این تائید و تکذیب های مکرر، فراتر از مباحث سیاسی و دیپلماتیک ریشه در یک نقصان جغرافیایی دارد که تاجیکستان را به شدت به کشورهای همسایه نیازمند می کند؛ دسترسی به آب های آزاد.
تاجیکستان دست کم طی دو دهه گذشته همیشه اهتمام بر برقراری ارتباط حسنه با کشورهای جنوبی خود داشته تا از این طریق بتواند با هزینه کمتری به آب های آزاد دست یافته و ضمن تامین و واردات کالای مورد نیاز، صادرات مواد خام و معدنی خود به بازارهای جهانی را هم تسهیل کند. این سیاست تعامل گرایانه از طرف دولت دوشنبه با دولت افغانستان نیز همیشه برقرار بود و این کشور بوسیله افغانستان به پاکستان و بنادر گوادر و کراچی می رسید. این که اشرف غنی نیز بعد از سقوط دولت به تاجیکستان می رود، نشان از همین روابط حسنه دارد. اما حالا که دولت افغانستان سقوط کرده و طالبان قدرت را در دست گرفته، شرایط برای تاجیکستان تغییر کرده است. از یک سو پناه دادن به اشرف غنی، روابط با طالبان را به خطر انداخته و از طرف دیگر حتی اگر این چالش برطرف شود، برقراری روابط دیپلماتیک با طالبان بسیار زمان بر خواهد بود.
حال که مسیر افغانستان و پاکستان برای دسترسی به آب های آزاد به مخاطره افتاده، تنها گزینه پیش روی تاجیکستان، کشور ایران و بندر چابهار است. مسیری سهل الوصول، امن و کم هزینه که تاجیکستان را به اقیانوس هند متصل می کند. بازخوانی این پرونده، پاسخگوی مراودات و تعاملات دیپلماتیک روزهای گذشته و تمایل بالای دولت تاجیکستان برای توسعه روابط با ایران است. تردیدی نیست که آینده اقتصاد کشور تاجیکستان در گرو توسعه روابط با ایران و البته بهره گرفتن از معبری مهم به نام منطقه آزاد چابهار است.
اما متمرکز شدن برنامه های اقتصادی تاجیکستان برای اتصال به زنجیره تجارت جهانی از مسیر ایران، فرصتی طلایی برای چابهار است که نه فقط کانال ترانزیتی تاجیکستان برای تجارت با جهان باشد که به تنها معبر ترانزیتی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه بدل شود. کشورهای ازبکستان، قرقیزستان و قزاقستان، تاجیکستان و ترکمنستان کشورهایی هستند که در راه توسعه اقتصادی قرار داشته و طی یک دهه گذشته همیشه سیر صعودی اما آرام داشته اند. نگاهی به آمارهای اقتصادی این چند کشور در ۱۰ سال قبل نشان میدهد که یک رشد اقتصادی پایدار را تجربه کرده اند و در این بازه زمانی هیچ وقت رشد اقتصادی شان از چهار درصد کمتر نبوده است. هنگامی که رشد اقتصادی با هر نرخی پایدار می شود، نشان از تحول مثبت و بزرگی است که در یک منطقه یا کشور درحال تحقق است. حال این مجموعه کشورها که در راه توسعه و رشد قرار دارند، سهل ترین راه تبادل تجاری شان با جهان از مسیر چابهار است.
منبع:

1400/08/19
12:30:43
5.0 / 5
262
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
تولیدو