وزیر جهاد كشاورزی مطرح كرد:

سهم ۲ درصدی ایران در تامین غذای کشورهای همسایه

سهم ۲ درصدی ایران در تامین غذای کشورهای همسایه

فارس وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه سهم ایران در تامین غذای کشورهای همسایه 2 درصد است، اظهار داشت: این به آن معناست که ظرفیت ها و زمینه های لازم مهیا نشده و فناوری را در کشاورزی وارد نکرده ایم و بنا بر این راندمان پائین است و روستائیان مهاجرت کرده اند.


سید جواد ساداتی نژاد پنج شنبه ۲۲ مهرماه در دومین روز سفر خود به فارس در شورای اداری شهرستان داراب، عنوان کرد: کاستی های مذکور باعث شده تا فاصله بین کشاورز پیشرو ۱۰ برابر بیشتر از متوسط تولید کشور باشد.
بگفته او، ظرفیت اقلیمی کشورمان، با وجود خشکسالی ها و بی آبی هایی که بر ما تحمیل شده است، می تواند غذای خودمان و غذای خیلی از جمعیت اطراف مان را تولید و تامین کند.
وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه رییس جمهور دستور دادند، جهاد سازندگی شود، به سبب این که روستاها مورد غفلت قرار گرفته اند، اضافه کرد: روستاهای ما کانون تولید کشاورزی هستند و رسالت روستا تولید و اشتغال بود که رها کرده ایم.
بگفته ساداتی نژاد، نگاه دولت به رفع محرومیت و رفع تبعیض و بی عدالتی در اقصی نقاط کشور است بدین جهت وزرا به شهرستان ها اعزام می شوند تا با دیدن همین تنگناها و مشکلاتی که مغفول است چاره جویی شود.
او از شروع خرید تضمینی خرما در ایام آتی در منطقه آگاهی داد و عنوان کرد: یکی از مسائل بحث باغات است که خوب این منطقه منطقه ای است که قطب باغداری هم هست؛ اراضی شیبدار یکی از پروژه های محوری کشاورزی در دولت سیزدهم است؛ در این مورد برنامه ریزی کنید این ظرفیت باید در این منطقه و استان فارس توسعه یابد.
وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که تلاش ما در دولت سیزدهم این است که جایگاه کشاورز به رسمیت شناخته شود، اظهار نمود: بنده دقیقاً مسائل و مشکلات بخش کشاورزی، دردها، مسائل باغدار، عشایر و دامدار را از نزدیک شنیده ام؛ برای حل آن راهی نیست مگر با قدرت خود کشاورز و تشکل های کشاورزی صورت گیرد.
اتحادیه ها و تشکل های کشاورزی ایفای نقش کنند
او با اعلان اینکه دولت مردمی است و ما اعتقاد داریم با محوریت دستوری در کشاورزی کار درست نمی گردد، اضافه کرد: به اعتقاد من کار را باید به کشاورز واگذار کرد، به دامدار باید واگذار کرد، اتحادیه ها و تشکل ها باید در سیاستگذاری نقش خودرا ایفا کنند و در برنامه ریزی ها باشند.
ساداتی نژاد به یکی از دغدغه کشاورزان شهرستان داراب نیز پرداخت و اظهار داشت: در مورد سد رودبال و کانال های پایین دستی حدود ۱۵۰ میلیارد تومان ما در این سفر مصوبه داریم که به کشاورزان عزیز کمک خواهدنمود.
او به درخواست های صادرات دام نیز اشاره نمود و اضافه کرد: چرا باید عشایر ما دام تولید نماید آنگاه دامش قاچاق شود و آن طرف مرز قاچاقچی پنج برابر بیشتر به فروش برساند؛ صادرات دام با مجری گری شرکت پشتیبانی امور دام و با مباشرت اتحادیه های عشایری از هفته گذشته مصوب شده است اما در سطح محدود و مدیریت شده که قیمت گوشت در داخل کشور هم گرفتار افزایش نشود.1400/07/23
10:38:16
5.0 / 5
222
تگهای خبر: تولید , خرید , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو