روزهای خوش تجار ایران در اوراسیا

روزهای خوش تجار ایران در اوراسیا

به گزارش تولیدو با گذشت نزدیک به دو سال آغاز عضویت موقت ایران در اتحادیه اوراسیا، آمارها از بهبود نسبی تراز تجاری ایران در تجارت با اعضای این اتحادیه حکایت دارد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، بررسی تجارت مشترک ایران و اوراسیا در چهار ماهه ابتدایی سالجاری نشان داده است که ایران توانسته بخشی از تراز تجاری منفی خود در سالهای گذشته را جبران کند و در عین حال صادرات به برخی از کشورهای این اتحادیه هم رشد کرده است.
بر مبنای اطلاعات عرضه شده از جانب اتاق بازرگانی تهران، در چهار ماهه ابتدایی ۱۴۰۰، ایران حدودا از روسیه ۴۲۸ میلیون دلار کالا وارد کرده و در مقابل ۱۸۶ میلیون دلار هم صادر کرده است. بدین سان همچنان تراز تجاری کشور در تبادل با روسیه منفی باقی مانده، هر چند نسبت به سال قبل بهبودی نسبی را نشان داده است.
در بین سایر کشورها از ایران دست بالا را دارد. صادرات به قزاقستان حدودا ۵۳ میلیون دلار بوده و واردات ۲۸ میلیون دلار تخمین زده می شود. صادرات به ارمنستان هم ۶۲ میلیون دلار بوده و واردات کمتر از ۱۰ میلیون دلار است. در تجارت با قرقیزستان و بلاروس هم صادرات ایران خیلی بیشتر از واردات بوده است.
با این وجود اما با عنایت به حجم بالای واردات از روسیه تراز مجموع هنوز در اوراسیا منفی است. ایران در مجموع از این کشورها ۴۷۲ میلیون دلار کالا وارد کرده و در عوض ۳۳۳ میلیون دلار صادر کرده است.
در بین اصلی ترین کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا، میوه های خشک سهمی ۳۸ درصدی را دارند و در این میان پسته با پوست تازه بیشترین سهم را داشته است. مواد پلاستیکی، سبزیجات و نباتات، چدن، آهن و فراورده های سبزیجات مانند رب گوجه فرنگی هم دیگر کالاهای ایران در سبد صادراتی اوراسیا را شامل می شود.
در بین کالاهای واردات روغن های حیوانی یا نباتی با محوریت روغن دانه آفتاب گردان، بیشترین سهم را داشته و بعد از آن گندن، چوب، راکتور هسته ای، دیگ های بخار و سبزیجات و نباتات مانند عدس اصلی ترین کالاهایی بود که ایران از این کشورها وارد کرده است.
بر مبنای اعلام سازمان توسعه تجارت، مقدمات آزادسازی تجارت مشترک میان ایران و اوراسیا پیگیری شده و احیانا در آینده نزدیک اجرا می گردد.
منبع:

1400/06/08
22:05:03
5.0 / 5
183
تگهای خبر: سازمان , صادرات , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
تولیدو