در تیرماه نسبت به خرداد ماه ۱۴۰۰ صورت گرفت

کاهش تولید سیمان و فولادخام در پی قطعی برق صنایع

کاهش تولید سیمان و فولادخام در پی قطعی برق صنایع

تولیدو: بررسی آمار تولید محصولات منتخب معدنی در مجموع چهار ماهه امسال نشان میدهد که قطعی های برق تیرماه صنایع فولاد و سیمان بر کاهش تولید محصولات این صنایع تاثیر گذاشته است؛ به شکلی که در تیرماه سیمان قریب به 1.2 میلیون تن و فولاد خام بیش از دو میلیون تن کمتر از خرداد ماه تولید شده و در آمار مجموع چهار ماهه سبب کاهش 6.9 درصدی سیمان نسبت به چهارماهه 1399 شده است و فولاد خام تنها 1.5 درصد بیشتر شده است که برای صنعتی چون فولاد بسیار نگران کننده است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، برمبنای آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت از عملکرد حوزه معدن و صنایع معدنی کشور در مجموع چهار ماهه ابتدایی سال جاری نشان داده است که از ۱۰ محصول منتخب معدنی مورد بررسی قرار گرفته در این گزارش، در پی قطعی برق صنایع فولادی و سیمانی، تولید سیمان نیز ۳۲ درصد نسبت به خردادماه و قریب به هفت درصد در مجموع چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افت تولید داشته است.
تولید فولاد در تیرماه امسال ۳۹ درصد نسبت به خرداد ماه امسال کاهش تولید داشته و در مجموع چهارماهه نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها ۱.۵ درصد افزایش داشته که بسیار ناچیز است؛ این در حالیست که جای آمار تولید محصولات فولادی در مدت مذکور سال جاری در آمار ارائه شده وزارت صمت خالی است.
قطعی برق صنایع فولادی و سیمانی همانطور که پیش بینی می شد و فعالان این دو صنعت نسبت بدان هشدار داده بودند، سبب کاهش ساخته شده است. در حالی روند تولید سیمان و فولاد از آغاز سال جاری تا خرداد ماه بصورت افزایشی پیش می رفت اما در تیرماه نسبت به ماه های قبل از آن یک دفعه با افت شدیدی روبرو شد و در حالیکه در هر ماه برمیزان تولید نسبت به ماه های پیش تر، بیشتر افزایشی می شد اما طبق آمار میزان تولید سیمان و فولاد در تیرماه امسال حتی از میزان تولید فروردین ماه هم کمتر بوده است.
بصورت دقیق تر می توان گفت در حالیکه به ترتیب در فروردین ماه امسال چهار میلیون و ۹۷۳ هزار و ۸۰۰ تن، در اردیبهشت ماه شش میلیون و ۲۱۳ هزار و ۷۰۰ تن و در خرداد ماه شش میلیون و ۲۱۲ هزار و ۴۰۰ تن سیمان در کشور ساخته شده بود، این عدد در تیرماه به چهار میلیون و۱۷۴ هزار و ۳۰۰ تن رسیده است.
همین طور در فروردین ماه امسال معادل دو میلیون و ۲۳۸ هزارتن، در اردیبهشت ماه دو میلیون و ۴۳۲هزار و ۶۰۰ تن و در خرداد ماه سه میلیون و ۳۹ هزار و ۱۰۰ تن فولاد در کشور ساخته شده که این عدد در تیرماه به یک میلیون و ۸۴۰ هزار و ۳۴۰ تن رسیده است.
براین اساس، کاهش تولید در تیرماه در آمار تجمیعی چهار ماهه سال جاری اثرگذار بوده و میزان تولید کمتری را در این زمان نسبت به چهارماهه نخست سال ۱۳۹۹ ثبت کرده است.
از آغاز فروردین ماه سال جاری تا اختتام تیرماه در مجموع ۲۱ میلیون و ۵۷۴ هزار و ۲۰۰ تن سیمان ساخته شده است که نسبت به ۲۳ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۸۰۰ تن ساخته شده در مدت مشابه سال قبل ۶.۹ درصد کاهش یافته است.
همین طور طی چهار ماه نخست سال جاری در مجموع ۹ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۱۰۰ تن فولاد خام ساخته شده است که تنها ۱۴۳ هزار و ۷۰۰ تن بیشتر از چهار ماهه سال قبل ( ۹ میلیون و ۴۰۶ هزار و ۴۰۰ تن) است و رشد ۱.۵ درصدی را نشان داده است که برای صنعتی بزرگ همچون فولاد این میزان تولید نگران کننده است.

منبع:

1400/06/08
10:04:13
5.0 / 5
214
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
تولیدو