رئیس اتاق مشترك ایران و افغانستان اعلام كرد؛

صادرات حداقلی به افغانستان

صادرات حداقلی به افغانستان

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان اظهار داشت: تا دو روز پیش چند کامیون صادراتی به افغانستان در مرز دوغارون حضور داشت اما با عنایت به شرایط، فعلاً صادراتی صورت نمی گیرد.حسین سلیمی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت صادرات به افغانستان، عنوان کرد: تا دو روز پیش تقریباً ۵ کامیون در مرز دوغارون برای صادرات به افغانستان حضور داشتند اما با بمبارانی که روز گذشته شد، به صورت کلی امروز صادرات متوقف شده است.
رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان اضافه کرد: با عنایت به وضعیت جنگی افغانستان من فعلا اوضاع صادرات به این کشور را رو به بهبود نمی بینم؛ حتی نمی توان پیش بینی نمود که چه اتفاقی مقرر است بیفتد. باید ببینیم این وضع چه مدت طول خواهد کشید.
وی افزود: سال ۹۸ میزان صادرات به افغانستان ۳ میلیارد دلار بود که با عنایت به انتشار کرونا این میزان پارسال به حدود ۲.۵ میلیارد دلار رسیده بود. پیشبینی می شد که سال جاری صادرات بین ۲.۳ تا ۲.۴ میلیارد دلار باشد اما با این شرایطی که پیش آمده و عقب افتادگی یک ماهه در صادرات به این کشور، احتمالاً نصف این عدد محقق شود.
سلیمی اظهار داشت: معلوم نیست چه مدت این جنگ ادامه خواهد داشت و چه زمانی افغانستان به ثبات و آرامش می رسد ازاین رو نمی توان فعلا انتظار بهبود شرایط تجاری را داشت.
رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان در مورد این که گفته می شود کالاهای باکیفیت پایین به افغانستان صادر می شود، خاطرنشان کرد: تجار افغانستانی نسبت به وضعیت تولید و کیفیت کالاهای ایرانی علم کافی را دارند و هیچگاه این مطلب مطرح نبوده که کالای بی کیفیت به این کشور ارسال شود. شاید کالای ارزانقیمت را بخرند اما هیچگاه بی کیفیت نمی خرند؛ بعنوان نمونه شاید به جای فرش دستباف، فرش ماشینی بخرند.
وی اضافه کرد: عمده کالاهای صادراتی به افغانستان مواد غذایی، مصالح ساختمانی و سوخت است.

1400/05/19
00:15:49
5.0 / 5
178
تگهای خبر: تولید , صادرات , قیمت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
تولیدو