گزارش تولیدو؛

قیمت گذاری دستوری ضامن سود دلالان

قیمت گذاری دستوری ضامن سود دلالان

تولیدو: رصد بازار خودرو حکایت از آن دارد که با ورود به مردادماه ترمز قیمت ها بریده شده و چه در معاملات فیزیکی سطح بازار و چه در فضای مجازی قیمت ها بصورت روزانه درحال افزایش است.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، رصد بازار خودرو بیان کننده آنست که طی هفته های اخیر ترمز قیمت ها در بازار بریده شده و نرخ ها مداوم دستخوش تغییر می شوند.
هفته گذشته گزارش میدانی مهر حکایت از آن داشت که طی کمتر از یک ماه قیمت خودرو ها بصورت میانگین بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان بالا رفته است و حالا بعد از یک هفته، رصد جدید بازار نشان میدهد که نرخ ها بصورت روزانه تغییر می کنند. این افزایش قیمت خصوصاً در خودروی پراید بیشتر به چشم می آید.
البته این افزایش قیمت در فضای مجازی نیز خودنمایی می کند؛ به شکلی که نه فقط نرخ های آنلاین خودرو های صفر اعداد نجومی را نشان میدهد بلکه نرخ خودرو های کارکرده نیز به شدت بالا رفته است.
به نظر می رسد سوداگران با بهره گیری از شرایط پیش آمده نرخ های سلیقه ای در بازار واقعی و مجازی اعمال می کنند و در این بین مصرف کننده واقعی دست خالی می ماند.
یک فعال بازار خودرو به مهر می گوید: بااینکه به طور معمول فصل تابستان فصل خرید خودرو است اما امسال قضیه کمی متفاوت بوده و تب و تاب زیادی در بازار نیست. البته خرید و فروش انجام می شود اما نسبت به دوره های قبل کمتر شده است.
وی اضافه کرد: قیمت ها در بازار هر روز عوض می شود و خریداران علاقه ای به خرید ندارند. نرخ امروز با فردا فرق می کند که به نظر نوسانات نرخ دلار و اخبار و جریانات روانی مهم ترین نقش را در این تغییر قیمت ها داشته اند.
آشفته بازار خودرو در حالی هر روز نوسان قیمتی دارد که طبق آمار از شروع امسال تا اختتام تیرماه، ۳۲۲ هزار و ۹۱۹ دستگاه خودرو در کشور از طرف خودروسازان داخلی تولید شده است.
افزایش لجام گسیخته قیمت خودرو طی سالهای اخیر در شرایطی رقم خورد که برمبنای آمار میزان تولید خودرو توسط دو خودروساز بزرگ کشور در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۶ معادل ۴۳ درصد کاهش یافته است. کارشناسان قیمت گذاری دستوری بدون توجه به افزایش نهاده های تولید را از علل مهم کاهش تولید خودرو عنوان می کنند. این قیمت گذاری دستوری نه فقط منجر به کاهش تولید شده بلکه زیان انباشته خودروسازان را افزایش داده و با سرازیر کردن سود اصلی تولید به جیب دلالان، باعث شده خودرو با تفاوت قیمت بالا نسبت به قیمت کارخانه، به دست خریداران واقعی برسد.
در جدول زیر تازه ترین قیمت خودرو های پرتیراژ بازار آمده است. البته قیمت ها در بازار شناور بوده و نرخ های زیر بصورت میانگین ذکر شده است. خودرو (مدل ۱۴۰۰) قیمت (۱۷ مرداد) قیمت (۹ مرداد) سمند LX ۲۲۸ میلیون تومان ۲۱۸ میلیون تومان پژو ۴۰۵ GLX ۲۲۰ میلیون تومان ۲۱۶ میلیون تومان پژو پارس ۲۵۴ میلیون تومان ۲۵۰ میلیون تومان پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ۲۳۲ میلیون تومان ۲۲۵ میلیون تومان پژو ۲۰۶ تیپ ۵ ۲۷۵ میلیون تومان ۲۶۶ میلیون تومان پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۳۹۰ میلیون تومان ۳۹۵ میلیون تومان سمند LX ۲۲۸ میلیون تومان ۲۱۸ میلیون تومان رانا پلاس ۲۵۵ میلیون تومان ۲۳۳ میلیون تومان دنا معمولی ۳۱۰ میلیون تومان ۳۰۰ میلیون تومان سایپا ۱۱۱ ۱۴۳ میلیون تومان ۱۳۹ میلیون تومان سایپا ۱۳۱ ۱۲۹ میلیون تومان ۱۲۶ میلیون تومان ساینا ۱۵۲ میلیون تومان ۱۴۷ میلیون تومان تیبا ۱۵۰ میلیون تومان ۱۳۵ میلیون تومان تیبا ۲ ۱۳۸ میلیون تومان ۱۴۰ میلیون تومان کوییک دنده ای ۱۵۹ میلیون تومان ۱۵۸ میلیون تومان


منبع:

1400/05/17
15:53:40
5.0 / 5
275
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو